Savremeni automobili su neprobojne tvrđave skupe elektronske opreme, a jedan pogrešan potez dovodi do domino efekta nemilih događaja koji će samo povećati račun u radionici, piše
Revijahak.
Šta zaista danas možemo samo da uradimo na automobilu? Ako je vaš ljubimac opremljen ksenonskim svetlima, one rade na naponu do 20.000 volti, pa je čeprkanje po njima opasno.
Čak i zamena akumulatora u nekim automobilima dovodi do potrebe za reprogramiranjem nekih elektronskih komandi, pa čak i elektronskog daljinskog ključa, čije prisustvo je takođe neophodno za pokretanje motora.
Ako želite da promenite običnu sijalicu u glavnim farovima, često ćete morati da se pozivate na uputstvo za upotrebu, naoružate se strpljenjem i uklonite nekoliko drugih delova pre nego što dođete do svetala. Čini se da je cilj auto-kompanija da vas demotivišu i omoguće serviserima dodatni posao.
Direktiva EU naglašava da zamena sijalica ne sme biti komplikovana, ali je to siva zona – šta uopšte znači "ne sme biti".
Sa druge strane, možete sami promeniti filtere vazduha, kabine i ulja, možete dosuti ulje, ukoliko je potrebno, kao i antifriz i tečnost za pranje vetrobrana.
U svakom slučaju, pre nego što se odlučite da nešto sami uradite na svom vozilu, a niste sigurni da li to smete, obavezno konsultujte knjižicu sa uputstvima za vaš model automobila.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 26
Pogledaj komentare