S jedne strane - kapara je uobičajen i zakonski regulisan deo kupoprodaje. Sa druge strane, može doći do komplikacija, naročito ako dajete kaparu za auto koji niste videli, prodavcu čiji vam identitet nije poznat i to bez pisanog traga da ste kaparu zaista dali.
Rizik
Naleteli ste u oglasima na odličan auto – sija se spolja, očuvan iznutra, prodavac se kune da je 100% ispravan i bez ulaganja, a „hitno mu je“ pa je znatno spustio cenu samo da ga što pre proda. A pritom mu već danas dolazi nekoliko potencijalnih kupaca...
Da ne propustite priliku – kaparišete auto na neviđeno. Šaljete pare preko Pošte ili na neki drugi način.
Npr. „simboličnih“ 50 ili 100 evra. Sledećeg dana zovete prodavca da se dogovorite oko dolaska po auto. Međutim, prodavčev telefon je nedostupan...
Pored ovakve klasične prevare, moguća je i druga vrsta problema. Uplatite kaparu na neviđeno, nakon telefonskog razgovora sa prodavcem.
Odlazite u drugi grad da preuzmete auto, ali tamo shvatate da je on u mnogo lošijem stanju nego što ste mislili. Razočarani odustajete od kupovine, smatrajući da vas je prodavac obmanuo, ali on ne želi da vam vrati kaparu.
Kako se zaštititi?
Kao prvo, nemojte da dajete kaparu dok ne vidite auto uživo i dok ne budete sigurni da ćete ga kupiti.
Kaparisanje nečega znači da ste odlučili da to kupujete – kaparu dajete kao garanciju prodavcu da ćete ispoštovati dogovor i doneti ostatak novca.
Kao drugo, sačinite ugovor o kapari.
Napravite ugovor o kapari i overite ga kod notara
Ugovor o kapari ne mora da bude tipski. Možete sami da ga sastavite. Ubacite sve neophodne podatke (prodavac, kupac, vozilo, datum, iznos kapare...), a poželjno je i da što detaljnije navedete sve uslove davanja kapare:
a) koji je rok da se kupoprodaja završi, odnosno da se potpiše kupoprodajni ugovor b) šta se dešava u slučaju da prodavac proda auto pre tog roka (uobičajeno je da vrati dupliiznos kapare) c) šta se dešava u slučaju da kupac odustane od tog automobila (prodavac zadržava kaparu) d) da li prodavac ili kupac u slučaju da druga strana ne izvrši svoje obaveze ima pravo da traži odštetu e) zapisivanje kilometraže i postavljanje uslova da se automobil ne vozi do potpisivanja kupoprodajnog ugovora f) itd.
Dakle, u ugovoru može da se navede sve sa čime se obe strane slažu.
Što se detaljnije i preciznije navedu svi uslovi i podaci, manja je mogućnost da naknadno dođe do problema i lakše će se stvar rešiti na sudu ukoliko do toga dođe. I obavezno idite kod notara da overite ugovor o kapari.
Šta ako kupac ili prodavac ne ispoštuju uslove iz ugovora?
Zakon o obligacionim odnosima kaže sledeće:
Neizvršenje ugovora
Član 80
(1) Ako je za neizvršenje ugovora odgovorna strana koja je dala kaparu, druga strana može po svom izboru tražiti izvršenje ugovora, ako je to još moguće ili tražiti naknadu štete, a kaparu uračunati u naknadu ili vratiti, ili se zadovoljiti primljenom kaparom.
(2) Ako je za neizvršenje ugovora odgovorna strana koja je primila kaparu, druga strana može, po svom izboru, tražiti izvršenje ugovora, ako je to još moguće, ili tražiti naknadu štete i vraćanje kapare, ili tražiti vraćanje udvojene kapare.
(3) U svakom slučaju, kad druga strana traži izvršenje ugovora, ona ima pravo i na naknadu štete koju trpi zbog zadocnjenja.
(4) Sud može na zahtev zainteresovane strane smanjiti preterano veliku kaparu.
U slučaju delimičnog ispunjenja obaveze
Član 81
(1) U slučaju delimičnog ispunjenja obaveze, poverilac ne može zadržati kaparu, nego može tražiti ispunjenje ostatka obaveze i naknadu štete zbog zadocnjenja, ili tražiti naknadu štete zbog nepotpunog ispunjenja, ali se u oba slučaja kapara uračunava u naknadu.
(2) Ako poverilac raskine ugovor i vrati ono što je primio kao delimično ispunjenje, on može birati između ostalih zahteva koji pripadaju jednoj strani kad je ugovor ostao neizvršen krivicom druge.
Ali nekad ni ugovor ne pomaže...
Vi ugovorom o kapari na sudu možete da dokažete da ste kaparu dali. Sud naloži prodavcu da vrati novac, ali šta ako prodavac nema novac, ne prima platu, nema imovinu...
Ovakva situacija je uobičajena kada se „klasični“ prevaranti nađu na sudu, što detaljnije opisujemo ispod.
Dobili ste na sudu, ali pare nikada nećete dobiti
Ovo je surova istina u mnogim slučajevima prevare. Prevaranti budu uhvaćeni i osuđeni, ali oni koji su prevareni moraju da podnesu posebnu tužbu u kojoj traže da im se vrati novac.
Međutim, ni tada ne dobiju svoj novac. Razlozi su višestruki:
a) Prevaranti novac nemaju ili ne žele da ga daju b) Dok su u zatvoru ne rade, pa novac ne može da im se uzima od plate c) U periodu između suđenja i odlaska u zatvor, kao i nakon izlaska iz zatvora, takođe najverovatnije neće raditi, bar ne u potpunosti legalno, tako da opet novac ne može da im se uzima od plate d) Nemaju imovinu na svoje ime koja može da se oduzme i proda
Tako prevareni na kraju pretrpe još troškova koji im nikada neće biti nadoknađeni. Ne optužujte nas da štitimo prevarante, odnosno da obeshrabrujemo prevarene da ih tuže.
Treba da ih tuže, ali isto tako treba da budu svesni kako mogu na kraju da prođu. To je realnost - od ulepšavanja stvarnosti i praznog moralisanja nema koristi.
Sajt Polovni automobili godinama upozorava na prevarante i sarađuje sa policijom u njihovom hvatanju.
Nije svejedno kome dajete kaparu
Ne kažemo da su svi prodavci prevaranti koji će pokušati da vam ukradu kaparu! Ovo naglašavamo i zbog kupaca i zbog prodavaca, od kojih će nas neki verovatno „razapeti“ u komentarima, smatrajući da optužujemo sve prodavce automobila i time im nanosimo štetu. Upravo suprotno!
Većina prevaranata uopšte nema automobil za prodaju, nego ukradu slike sa tuđeg oglasa i stave ih na svoj oglas sa lažnim podacima. Zatim „pecaju“ žrtve niskom cenom i dobro smišljenom pričom.
Sa druge strane, ni prodavac koji primi kaparu i odbije nekoliko potencijalnih kupaca, verovatno ne želi da mu čovek koji je dao kaparu dođe, razočara se kad vidi auto uživo i zatim traži kaparu nazad, smatrajući da je obmanut. Tu može da nastane čitav niz problema, od pretnji tužbom do toga da mora da interveniše policija.
Ponavljamo - ovaj tekst nema za cilj da izazove paranoju kod kupaca, već da im skrene pažnju na rizik.
Takođe nije isto da li dajete kaparu, tj. kupujete auto od fizičkog lica koje prvi put vidite ili na auto placu koji godinama stabilno posluje i ima mnogo zadovoljnih mušterija.
Kakva su vaša iskustva po ovom pitanju? Da li ste nekad davali kaparu prilikom kupovine polovnjaka?
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Ministarstvo finansija objavilo je izmene Pravilnika o obrascima poreskih prijava za utvrđivanje poreza na imovinu, koje stupaju na snagu 1. januara 2025. godine.
1118 - Rodjen je Tomas Beket (Thomas Becket), kenterberijski nadbiskup od 1162. Zbog protivljenja nameri kralja Henrija II (Henry) da ograniči vlast crkve, kraljeve pristalice ubile su ga 1170. u Kenterberijskoj katedrali.
Broj poginulih u ciklonu Čido na francuskom ostrvu Majot porastao je na 35, dok je 67 osoba teško povređeno, saopštilo je francusko Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Rat u Ukrajini – 1.031. dan. Ruske snage napale su danas ukrajinsku prestonicu, izazivajući požare po gradu. U napadu su poginuli civili, mnogi su povređeni, a oštećene su mnoge zgrade.
1118 - Rodjen je Tomas Beket (Thomas Becket), kenterberijski nadbiskup od 1162. Zbog protivljenja nameri kralja Henrija II (Henry) da ograniči vlast crkve, kraljeve pristalice ubile su ga 1170. u Kenterberijskoj katedrali.
Broj poginulih u ciklonu Čido na francuskom ostrvu Majot porastao je na 35, dok je 67 osoba teško povređeno, saopštilo je francusko Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Rat u Ukrajini – 1.031. dan. Ruske snage napale su danas ukrajinsku prestonicu, izazivajući požare po gradu. U napadu su poginuli civili, mnogi su povređeni, a oštećene su mnoge zgrade.
Na društenim mrežama se pojavio i navodni snimak hapšenja Saudijca (50) koji je večeras izvršio teroristički napad u Magdeburgu u Nemačkoj na Božićnom vašaru kada je usmrtio 11, a povredio više od 80 osoba.
Dnevne novine u Srbiji za subotu, 21. decembar 2024. godine, na naslovnim stranama najavljuju brojne aktuelne društveno-političke teme i donose ekskluzivne priče.
San je ključni faktor u svakodnevnom životu i opštem zdravlju. On igra ključnu ulogu u mnogim stvarima, od kognitivne funkcije i fizičkog zdravlja do emocionalne regulacije.
Zdravi proteini nisu neophodni samo za oporavak mišića, već i za potpuno zdravlje, a takođe su i važan faktor u sagorevanju kalorija i poboljšanju metabolizma.
Bacanje petardi i paljenje različitog vatrometa i drugih pirotehničkih sredstava tokom praznika je veoma učestalo, ali i posledice nepravilnog korišćenja mogu biti vrlo ozbiljne.
The mother of the attacker who broke into the "Prečko" school in Zagreb this morning and stabbed the children, one of whom was killed, came forward and gave terrible details about her 19-year-old son.
The Chief Public Prosecutor of the Higher Public Prosecutor's Office in Belgrade, Nenad Stefanović, asked the court to sentence Vladimir and Miljana Kecmanović, the parents of the boy K.K., to the maximum legal penalties.
President of the Republic of Serbia, Aleksandar Vučić, received Ambassador Jan Braathu, the Head of the Mission of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) in Serbia, on a farewell visit.
A student attacked a teacher and several students with a knife at a school in Zagreb, seven people were injured, and one child died, Croatian media reports.
At a press conference in Brussels on Thursday, Ukrainian President Volodymyr Zelensky condemned the "invitation to a duel" sent to Kyiv by Russian President Vladimir Putin.
Nedavno smo pisali o tome kako su na prodaju mašine pokleklog automoto odeljenja SAAB-a, a sada prenosimo kakvi su njihovi planovi u nekim drugim segmentima.
Većina proizvođača koji su popularni na ovim prostorima, ima u svojoj ponudi bar jedan model gradskog automobila. Ovog puta, tema teksta je jedan takav "Francuz" - Citroen C3.
Kafa – omiljeni napitak mnogih, simbol pauze, uživanja i energije, a ljubitelji kafe u Srbiji su ove godine čak 7.000.000 puta rekli "da" jednom posebnom brendu!
Komentari 22
Pogledaj komentare