Automobili

Četvrtak, 16.09.2010.

22:27

Za zimske gume trošak 400 mil. €?

Od 1. novembra u Srbiji se uvode značajne novine za vozače i to u obliku novog pravilnika o tehničkim uslovima za vozila.

Izvor: B92

Default images

Prva i najskuplja su zimske gume, koje će morati da se koriste na sva četiri točka pola godine, ali tu nije kraj, jer više nećete moći da vozite auto sa volanom na desnoj strani.

U Srbiji ima gotovo dva miliona vozila, a kako jedna guma košta u proseku 50 evra, ukupan izdatak za građane bi mogao da dostigne i svih 400 miliona evra.

Procenjeno da će novi pravilnik olakšati novčanik vozača u Srbiji za 300 evra. Naravno, onih koji posle ovoga ne odluče da auto na duže parkiraju.

Odgovorni u Ministarstvu za infrastrukturu kažu da to nije trošak, već investicija u bezbednost. Damir Hadžić iz tog ministarstva objašnjava da je ovo pravilnik o kome se govori već od samog završetka zakona.

„Ovaj pravilnik koji smo mi sada promenili je star 28 godina. Kada posle 28 godina promenite nešto, onda Vam sve deluje naglo. S druge strane sama ova odredba, kada govorimo o zimskim pneumaticima, o zimskoj opremi je na sajtu ministarstva od marta meseca... Znači mi o tome govorimo već nekoliko meseci“, navodi on.

Dakle, da biste nastavili da vozite, ako ništa drugo moraćete da investirate u nove gume. Proizvođači se zato pripremaju za veći promet. Podsećamo da je i bez ovog pravilnika u jesen 2009. vladala nestašica zimskih guma.

Ivan Nikolić, iz kompanije "Tigar Tires", kaže da će „pneumatika biti sasvim sasvim dovoljno na tržištu, pa prema tome nema razloga za neku paniku“. On dodaje da se kupci samo periodično javljaju, ali i navopdi da u toj kompaniji očekuju „veću navalu sa početkom zimske sezone polovinom meseca oktobra.“

I da se ne bi sve zaustavilo samo na gumama, vozači će u narednom periodu morati da nabave novi komplet za prvu pomoć, sve i da su ga danas kupili, a uže za vuču i lanci za sneg će morati da budu u kolima. Zatim, nema automobila sa desnim volanom, a moraće da se kupi komplet sijalica za baš to vozilo.

Prema novom pravilniku o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima, zatamnjivanje auto-stakala dozvoljeno je na zadnjoj šoferšajbni i bočnim staklima, a zabranjeno samo na prednjoj šoferšajbni, odnosno vetrobranu (okno na prednjoj strani motornih vozila). Kada su u pitanju bočni prozori moguće je zatamniti ih do 25 odsto u ravni vozača, a ostala stakla na vozilu mogu biti naknadno zatamnjena bez ograničenja ukupne vrednosti prigušenja svetla, pri čemu na vozilu moraju biti ugrađena dva bočna retrovizora. Stepen refleksije stakala na vozilu ne sme prelaziti 15% kako ne bi došlo do zaslepljivanja drugih učesnika u saobraćaju. Ova odredba ne odnosi se na vozila državnih organa.

Pravilnik je delo Ministarstva infrastrukture, dok je saobraćajna policija tu tehnička podrška i ona koja sprovodi ove odredbe. I na kraju, vozači se najćešće bune zbog pomenute zimske opreme i odredbe o korišćenju lanaca u gradu.

Pošto je trećina četvorotočkaša u Srbiji izašlo iz kragujevačke Zastave još pre 1990, jedno od glavnih pitanja koje se postavlja je da li ćemo morati da u Yuga ugrađujemo naslone na zadnja sedišta, ili ćemo u stare zastave stavljati ABS, odgovor je NE.

Najduži rok da se prilagode dat je taksistima, koji će morati da nabave automobile sa „evro 3“ motorom do 1. marta 2013. Branko Vitorović iz Sindikata taksi vozača i autoprevoznika Nezavisnost kaže da je to razuman rok. „Takvi automobili postali su standard još početkom ovog veka, što znači da će 2013. neki od njih biti stari i 12 ili 13 godina. Da se traži stroža norma, moglo bi da bude problema. Ovako će verovatno sve biti u redu“, navodi Vitorović.

Izmene skupe, ali neophodne

Saobraćajni stručnjaci su saglasni da će izdaci za zimske gume (od 5.000 do čak 18.000 dinara po pneumatiku, u zavisnosti od proizvođača i debljine) i lance (2.300 dinara na Lukoilovim pumpama) predstavljati nemali udar na džep vozača, ali objašnjavaju da je takav propis neophodan.

"Dobitak je mnogo veći od troškova, a ova odredba, baš kao i one za ABS i pojaseve, jednostavno ’nema cenu’ što se tiče bezbednosti saobraćaja“, kaže Damir Okanović, direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja, koji okuplja najbolje saobraćajne stručnjake u našoj zemlji.

On objašnjava da će „vozači, u stvari, uštedeti, jer će im letnje i zimske gume trajati mnogo duže. Česta scena koju vidimo na ulici sa prvim snegom je veliki broj nezgoda, ’čukanja’, zastoja, izazvanih baš lošim pneumaticima. A ta materijalna šteta obično je veća od troška za nove, ili čak polovne zimske gume“.

Jedinu pravu zamerku Okanović ima na period - od 1. novembra do 1. aprila - koji je, kaže, postavljen previše „tvrdo“, bez dobrog promišljanja meteoroloških prilika i prognoza. Jer, kao što letnje gume ne mogu po zimi i bljuzgavici, ni zimske ne treba trošiti na toplom asfaltu.

Damir Okanović opominje i da bi problem moglo da bude i to što će trgovci odlučiti da iskoriste „frtutmu“ i da dobro zarade na navali za zimske gume. Država bi, kaže on, morala da pronađe način da ne dozvoli „divljanje“ cena, koje bi dodatno opteretilo buđelare srpskih vozača.

Izvori - B92 / Politika / Novosti

Pročitajte korisne savete u vezi sa zadacima koje nalaže pravilnik o tehničkim uslovima

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

55 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: