Taksi je pet puta poskupeo u poslednje četiri godine, a sada je izvesna nova promena cenovnika. Trećina taksista, na čelu sa udruženjem „Pink“, zatražili su poskupljenje u proseku za 12 odsto. Gradska uprava za cene utvrdila je da je korekcija opravdana, i prosledila zahtev na usvajanje gradonačelniku Draganu Đilasu.
"U cenu prevoza se uračunava dizel gorivo kao parametar. Prilikom poslednje korekcije, cena goriva je bila 72 dinara. Ne možemo čuvati standar Beograđana preko nekog drugog. Ako je cena goriva „skočila“ za 40 odsto to mora da ode na nečiji račun. Ne mogu da razumem ljutnju građana zbog poskupljenja luksuznog vida prevoza. Razumljivo bi bilo negodovanje na povećanje cene gradskog prevoza", kaže Dejan Mali, član gradskog veća zadužen za saobraćaj.
Na cenu taksi usluge najviše utiču turbulencije u cenama goriva. Prema procenama stručnjaka taj uticaj se može proceniti na oko 60 odsto. Na primer, ako taksista mesečno zaradi bruto 100.000 dinara, on će 60.000 morati da izdvoji za gorivo. Međutim, često se „pod tepih“ gura podatak da najmanje 2.500 taksista u Beogradu vozi automobile na auto-gas, koji je duplo jeftiniji od dizela i benzina. Istina, i auto-gas je od 2009. godine poskupeo sa 40 na 57 dinara, što je ipak manje od poskupljenja benzina. Procenjuje se da vožnja na auto - gas smanjuje troškove za gorivo za oko 50 odsto, pa je logično da taksisti koji koriste gas zarađuju više.
Česta poskupljenja utiču i na gubitak klijentele. Veliki broj Beograđana ne slaže se sa najavljenim poskupljenjem. Taksi je u Beogradu jeste jeftiniji u odnosu na druge evropske metropole, ali je platežna moć Beograđana dva ili tri puta manja od stanovnika Budimpešte, Zagreba, Beča, Minhena.
Primera radi, cene taksi usluga u Beogradu su približno iste kao i u Pragu, međutim, stanovnici prestonice Češke Republike mesečno zarađuju duplo više novca. U Beču je taksi duplo skuplji, ali je i prosečna mesečna zarada u austrijskoj prestonici gotovo tri puta veća nego u Beogradu. Mnogi Beograđani misle da poskupljenjima treba da prethodi poboljšanje usluge.
Hoće da start bude 140 dinara Poslednjih mesec dana pojedina udruženja i sami taksisti vrše pritisak na gradsku upravu da im odobri poskupljenje. Telefoni Direkcije za javni prevoz usijali su se od poziva stotine taksista koji traže da se cenovnik promeni, a krajem prošlog meseca stigao je i zvaničan zahtev za korekciju cenovnika.
"Krajem maja stigao je pismeni zahtev za poskupljenje koji je potpisao Sindikat taksista Beograda (SITAB) i udruženje „Pink” taksi. Oni traže poskupljenje od 12 odsto zbog skoka cene goriva, kursa evra, rasta cena na malo i drugih parametara koji utiču na cenovnik taksi usluga", kaže izvor „Blica” iz Gradske uprave.
Zahtev za poskupljenje potpisalo je oko 2.300 taksista, trećina od ukupnog broja taksi vozača u gradu. Grupa taksista na čelu sa „Pink” taksijem traži da start košta 140 dinara, kilometar 55 dinara u prvoj, 70 dinara u drugoj tarifi dok bi sat vremena čekanja bilo 750 dinara. Zahtev je prosleđen gradskoj upravi za cene koja treba da ispita njegovu opravdanost i odredi koliko poskupljenje bi bilo optimalno u ovom trenutku. Nakon toga svoj potpis na poskupljenje treba da stavi gradonačelnik Beograda. Izvor „Blica” kaže da je ovaj zahtev u potpunosti opravdan i da je realno očekivati promenu cenovnika, a konačna odluka znaće se za 15 dana. U „Pink taksiju”, koji broji oko 1.300 članova, kažu da je poskupljenje izvesno. Međutim, većina taksista još nije za korekciju cena. „Pink” taksi neće ukidati popust na poziv, dok se njegovo ukidanje ne propiše zakonom.
Skoro svake godine poskupljenje 30. jun 2003. godine 24,6 odsto
26. jun 2006. godine 13,3 odsto
19. jul 2007. godine 8,7 odsto
29. februar 2008. godine 15,2 odsto
17. jun 2008. 8,2 odsto
24. oktobar 2009. godine (odobreno u februaru) 7,5 dosto
Taksisti podeljeni Među taksi udruženjima nema jedinstvenog stava kad je reč o poskupljenju. U “Beogradskom taksiju” smatraju da bi pre povećanja cena trebalo smanjiti ili ukinuti popust na telefonski poziv.
"Nije mi jasno zbog čega pojedina udruženja i po sadašnjoj ceni drže popust ako uporedo traže da taksi poskupi. Valjda je logično da u takvim uslovima prvo ukineš popust pa onda tražiš povećanje cene. Zato se mi zalažemo da se prvo ili ukine ili uvede jedinstveni popust na poziv u svim udruženjima od 10 odsto, nakon čega bi mogli da razgovaramo o povećanju cena", kaže Zlatan Zlatković, vlasnik “Beogradskog taksija”.
"Taksi je preskup i ovako. Čim sedneš u njega platio si 129 dinara i dok kreneš dve ulice eto već 200. Uz to ima gomila „divljaka“, na tabli im piše samo “taxi“, mnogi su neljubazni, a i „pumpaju“ cene turbinama da i ne govorim", kaže sugrađanin Vladimir P.
Procenjuje se da oko 10 do 15 odsto beogradskih taksista neredovno izmiruje obaveze prema državi, a većina negoduje zbog najavljene fiskalizacije. To što su izuzeti iz sistema plaćanja poreza na dodatu vrednost izaziva brojne rasprave u stručnoj javnosti. Ocene su da je država zbog toga u velikom gubitku.
Autori / Izvor - G. Svilar; M. Tašković /
BlicOnline
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 9
Pogledaj komentare