Automobili

Sreda, 29.03.2006.

22:51

Fenomen Dacia Logan

Odgovor na pitanje da li vam se sviđa Dacia Logan zavisi od ličnog ukusa. Da li biste ga kupili, stvar je i ukusa i racionalne procene. Ali, ako se pitate da li je Renault uspeo u svojoj rumunskoj avanturi, odgovor je samo jedan, i to potvrdan.

Piše: Aleksandar Babić

Izvor: B92

Default images

Ovoj tvrdnji u prilog idu i nedavno objavljeni rezultati poslovanja Dacie u okviru Renault grupe, kao i u Ženevi prvi put izložen Logan Steppe koncept automobil.

Rumunski globalni automobil

Godina 2006. početak je nove faze u Logan programu. Renault planira da proširi njegovu gamu, što dokazuje i Logan Steppe koncept automobil, predstavljen na Ženevskom auto-salonu.

Ove godine proizvodnja Dacie Logan započeće u Iranu, u saradnji sa lokalnim proizvodjačima, Iran Khodro i Saipa. Podsetimo, prvi Logan sišao je sa trake 2004. u Rumuniji, a od leta 2005. proizvodi se i u Rusiji. Lane je proizvodnja krenula na lokacijama u Maroku i Kolumbiji, a sledeći veliki korak je Indija, gde produkcija startuje 2007, u partnerstvu sa Mahindrom.

Široka proizvodna i distributivna mreža za rezultat ima činjenicu da se, krajem prošle godine, Logan mogao nabaviti u preko 40 zemalja širom sveta. U Rusiji, Kolumbiji, Venecueli i Ekvadoru on se prodaje pod brendom Renaulta.
Logan steppe - zimski sportovi kao inspiracija
U početku namenjen kupcima u istočnoj Evropi, Aziji i Južnoj Americi, Dacia Logan lansiran je na 25 novih tržišta u 2005. Interesovanje izazvano na zapadu Evrope uzrokovalo je da ga Renault, posle mnogo oklevanja, pusti u prodaju u Francuskoj, Španiji i Nemačkoj tokom juna, a u Italiji, Holandiji, Belgiji, Švajcarskoj i Austriji u oktobru 2005. godine.

Za pola godine (a negde i kraće), koliko se nalazi u prodajnoj mreži, na zapadnoevropskim tržištima prodato je 13,719 Logana. U zapadnoj i srednjoj Evropi, led su probili modeli sa 1.4 i 1.6 benzinskim motorima. Tek od ovog marta, tamo se prodaje i Logan sa 1.5 dCi dizel agregatom – verzija već dobro poznata domaćem rumunskom, našem, kao i hrvatskom, makedonskom i turskom tržištu.

Eventualnu skepsu probirljivijih kupaca na Zapadu treba da razbije činjenica da je taj agregat njima već poznat iz drugih modela Renault game, poput Clia, Modusa i Kangoo-a.

Dacia je, prodavši ukupno 164.000 vozila u 2005, zabeležila porast od 70%. Od nastanka modela Logan, do kraja januara 2006. prodato je preko 180.000 jedinica. Uz logičnu dominaciju na domaćem, rumunskom tržištu (učešće od preko 40%), najznačajnije destinacije ovog automobila jesu istok i centar Evrope, Turska i severna Afrika.
Masivni plasticni 'oklop' i alu-felne isticu robustnu narav Dacia koncepta
Dakle, nije čudno da je tokom 2005. Logan postao bestseler u centralnoj i istočnoj Evropi (više od 106.000 jedinica), pretekavši Škodu Fabiu. U Rusiji, gde automobili koji koštaju manje od 10.000 evra zauzimaju 80% tržišta, prodato je preko 7.000 vozila (što je još uvek skromnih 1% tržišta), u Francuskoj oko 10.000, a u Turskoj preko 8.300.

Zanimljivo je osvrnuti se na profil kupaca Logana izvan Rumunije: pre svega, to su po pravilu novi klijenti za Dacia brend, neretko i za kuću Renault. U zapadnoj Evropi, mušterije su pretežno ljudi koji inače kupuju polovnjake, a većina njih već je posedovala automobil stariji od 10 godina. Očigledno su se proizvod i ciljna grupa potrošača savršeno "pronašli".

Slike iz Rumunije

Renaultov "automobil za 5.000 evra", što je Logan trebalo da bude, u zemlji u kojoj nastaje košta 5.800, ali se devet od deset kupaca u Rumuniji odlučuje za verziju opremljenu ABS-om, vazdušnim jastucima, servo-upravljačem, centralnom bravom, električno pokretnim prozorima i CD plejerom, što cenu diže na 7.500 evra.

Logan se proizvodi u Dacia fabrici u mestu Mioveni, 130 km severno od Bukurešta. Fabrika postoji od 1968, a Renault je 1999. kupio ceo kompleks i u narednih pet godina uložio 489 miliona evra u modernizaciju i restrukturisanje. Danas je Mioveni centar razvoja francuske kuće za srednju i istočnu Evropu.

Zahvaljujući velikoj potražnji za modelom Dacia Logan, fabrika je za kratko vreme, od kraja 2004. do sredine 2005. udvostručila proizvodnju. Plan proizvodnje za tekuću godinu  predviđa 200.000 automobila, od čega je 60% namenjeno izvozu.
Dvokrilna vrata i 1,7 kubnih metara prostora u unutrasnjosti
Čak 95% proizvodnog procesa zasnovano je na ručnom radu, što je u današnje vreme anahronizam, ali je radna snaga u Rumuniji jeftinija od robota. Ovakav pristup ima i svojih prednosti – on sprečava otpuštanje radnika i čak otvara nova radna mesta. Prosečna mesečna plata iznosi 200 evra, što je dvostruko više od rumunskog proseka.

U celoj fabrici postoje samo 3 robota, zadužena za visokoprecizne faze montaže, kao što su instalacija vetrobrana, vrata i komandne table. Bez obzira na ovako nizak nivo automatizacije, postrojenje svakog dana isporuči 600 Logana.

Da bi se izborila sa crnim tržištem neoriginalnih rezervnih delova, koje čini značajan deo rumunske sive ekonomije, Dacia se upustila u identifkovanje svih delova na svojim automobilima, što bi trebalo da posluži kao garancija kvaliteta i sigurnosti.

Koncept koji potvrđuje ozbiljne namere

U ozbiljnost Renaultovih namera uverava nas i koncept auto Logan Steppe. Prikazan na Ženevskom salonu, on označava jedan od smerova u kojem bi francuski gigant mogao da povede svoj novi brend, a ujedno i pokazuje kako Francuzi zamišljaju SUV nastao na bazi Logana.

U sezoni Zimskih olimpijskih igara, Logan Steppe prikladno je predstavljen kao robustni automobil namenjen poklonicima zimskih sportova. Njegov izgled kuća označava kao "poziv na avanturu i uživanje u nesputanoj slobodi".
Na instrument tabli samo najpotrebnije
Koncept automobil stoji na točkovima od 17 inča, a alu-felne i sve četiri disk kočnice se podrazumevaju. Spolja pažnju privlače ksenonski farovi kombinovani sa led-diodama, kao i pokazivači pravca koji su smešteni u kućišta retrovizora.

Za razonodu u unutrašnjosti staraju se MP3 plejer i video ekrani integrisani u zadnje strane naslona za glavu. Pobrojane inovacije u ovaj koncept automobil uvode hi-tech elemente kojima se Dacia do sada nije bavila.

Logan Steppe dugačak je 4,47m, a njegova visina, zajedno sa inovativnim krovnim prtljažnikom iznosi 1,78m. Ovaj prtljažnik je posebno interesantno rešenje – na Steppe konceptu njegova funkcija je prevoženje opreme za zimske sportove.

Zadnja vrata otvaraju se u dva jednaka dela, što treba da olakša pristup prostoru za prtljag. On, po potrebi, može da naraste na 1,7 kubnih metara, ako se izvadi cela zadnja klupa, inače preklopiva u razmeri 60:40.
Pomalo monotona unutrasnjost, ali na zadnjoj klupi nece biti dosadno
Automobil ima ukupno 3,3 kvadratna metra staklenih površina, a da bi ambijent bio naglašeno svetao, za enterijer su upotrebljeni materijali svetlih boja. U Logan Steppe trebalo bi da se bez problema smesti pet odraslih osoba.

Renault očekuje da će do 2010. prodati milion Logana. Možda su u poslednje vreme pokrenute debate na temu da li će Logan u auto industriji imati značaj jedne VW bube ili Spačeka preuranjene i plod naleta optimizma, ali Logan je već sada svakako ispunio, a verovatno i nadmašio i očekivanja svojih tvoraca.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

56 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Tramp se nije šalio: "Potpisaću"

Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp najavio je da će uvesti sveobuhvatne nove carine na proizvode iz Meksika, Kanade i Kine čim zvanično preuzme dužnost u okviru napora da suzbije ilegalnu imigraciju i trgovinu drogom.

11:02

26.11.2024.

1 d

Podeli: