Najmanja crkva na svetu je u Srbiji: Znate li gde? FOTO/VIDEO
Dobrih pola sata hoda, u zimskim uslovima i više, potrebno je do jedinstvene građevine na ovim prostorima. Nadomak Novog Pazara, sakrivena u bespuću planine Golije, nalazi se crkva Svete Marine, poznata i po imenu Marinica.
Udaljena je od regionalnog puta Novi Pazar - Sjenica 7 kilometara, od kojih se poslednja dva moraju prepešačiti.
Crkva je smeštena na proplanku, na brdu sa kog se širi najlepši pogled ka vrhovima Golije i Kopaonika, ali i dolini Raške. Reč je o najvišoj tački sela Dojinoviće.
U svetinju mogu ući samo tri čoveka
Ono što je izdvaja od drugih crkvenih zdanja u Srbiji je njena veličina. Mnogi je smatraju najmanjom crkvom na Balkanu. Međutim, prema nekim podacima najmanja je i na čitavom svetu. U nju mogu ući samo tri čoveka.
Dimenzije zdanja su 4,02 x 2,62 metra, a visoka je samo 180 centimetra. Od ulaznih vrata do oltara razdaljina je svega 1,5 metar, vrata su vrlo niska i uska, pa i kada tih troje ljudi koji uđu unutra istovremeno, zapravo je velika "gužva" i jedva da mogu da se okrenu. Zbog širine zidova unutrašnjost je samo 2,50 x 1,20 metara.
Crkva je veoma proste arhitekture. U potpunosti je izgrađena od kamena. On je uzet iz majdana, koji se nalazi nedaleko, a koristi se i danas. Oltar se završava trokrakim delom, ali je unutrašnjost polukružnog svoda. Sam svod crkve je nizak. Postoji samo jedan minijaturni prozor.
U unutrašnjem delu dominiraju ornamenti i mozaici, ali i freskopis. Veruje se da je freskopisana par decenija nakon gradnje. Nema celih kompozicija i detalja, kao što je u manastirima koji su smešteni nedaleko od nje, poput Sopoćana. Reč je o takozvanim medaljonima, odnosno o glavama i poprsjima.
Ova crkva je pod zaštitom države kao spomenik kulture od velikog značaja.
Marinica pripada spomeničkoj celini Sopoćanske okoline, a freske se smatraju dragocenim i veoma retkim. Dominiraju freske Hrista i Presvete Bogorodice.
Sletela sa neba ili izgrađena za noć
Zbog njene neobične veličine rasprostranjeno je i verovanje da je Marinica sa neba "sletela" na Goliju.
A, legenda kaže da je crkva nastala za jednu noć. Tadašnji aga je odobrio pravoslavnim vernicima gradnju crkve, ali pod određenim uslovima. Jedan od njih bio je da u nju ne može da stane više od troje ljudi. Meštani su se organizovali i iz obližnjeg majdana doneli kamen i crkvu sazidali za samo nekoliko sati. Prema toj legendi sagradila je porodica Smudić, koja se kasnije odselila u selo Ljuljac, na drugoj strani Golije.
Okuplja vernike na Ognjenu Mariju
Crkva je izgrađena u prvoj deceniji 17. veka. Veoma je važna, jer okuplja verni narod u vreme praznika, posebno na hramovnu slavu, na dan Ognjene Marije (30.jul), koja je veoma poštovana u ovom kraju.
Bitno je i mesto gde je ona izgrađena. Verski objekti su se uvek gradili da budu ljudima "u očima", a ne negde sa strane, neprimetni.
"Ono što je najsvetije i najvažnije treba se uvek naći na najlepšem i najuočljivijem mestu", objašnjavaju sveštenici.
Oni ovde dolaze nekoliko puta godišnje. Tada se za praznike okupe i vernici, ali najviše ih je na dan Ognjene Marije. Tada stignu i oni koji su se odselili pre više decenija u inostranstvo , tražeći bolji život od gorštačkog, koji su imali na obroncima planine Golije.
Liturgija se služi uglavnom ispred crkve, jedino u slučaju kiše sveštenici su unutra. Tada su ispred oltara sveštenik, pojac i najviše dvoje vernika, ostali, ipak, moraju da ostanu ispred.
Turisti ovde retko navrate.
Zaštitnica žena
Sveta velikomučenica Marina je živela u 3.veku. Trudila se da ugodi Bogu svojim načinom života. Poštuje se kao borac za hrišćansku veru i zaštitnica je žena.
Običaj je da se na ovaj praznik (crveno slovo), ne rade nikakvi poslovi, a posebno radovi na polju. Veruje se da ako se na njen praznik radi, posao će krenuti po zlu.
U narodu je ostalo da je Ognjena Marija sestra Svetog Ilije koji kažnjava gromom, pa i ona spada u "ognjevite" svece.
Zavod za zaštitu spomenika kulture rekonstruisao je crkvu posvećenu njoj u selu Dojinoviće davne 1967. godine. Pre deceniju ipo ona je prepokrivena. Ostalo je da se obavi restauracija fresaka.
Ovaj tekst deo je projekta "Tragovi istorije na zemlji Nemanjića na rubu zaborava", Udruženja "Journalistic plan".
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Na području sela Davidovica i Šilopaj na teritiroji opštine Gornji Milanovac u budućem periodu u planu je izgradnja golf terena na svetskom nivou, koji bi bili među najuređenijim u čitavom regionu.
Gradonačelnik Zrenjanina, Simo Salapura saopštio je da je održao sastanak sa predstavnicima Javne ustanove "Sportski objekti", građevinske inspekcije i nadležnih gradskih službi, na kome je bilo reči o Gradskom bazenu.
Na osnovu rešenja Gradske uprave, uvodi se privremeni režim saobraćaja u ulici Stojana Protića sutra, 12. decembra, u periodu od 7 do 20 časova zbog izvođenja radova na rekonstrukciji pružnog prelaza.
Nakon neistina i laži da je neko sakrio dokumentaciju, kako je dokumentacija nestala, kako postoji tajna dokumentacija, opozicija je i večeras nakon obraćanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića krenula da širi nove laži.
1586 - Umro je Ištvan Batori (Istvan Bathory), knez Transilvanije od 1571. i poljski kralj od 1575, koji je tokom vladavine uspeo da konsoliduje prilike u zemlji i da osigura poljsku prevlast na Baltiku. Osnovao je univerzitet u Viljnusu 1579.
Činjenica da Rusija, Kina, Severna Koreja i druge zemlje ubrzano rade na uvođenju tehnologije veštačke inteligencije predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost SAD, rekla je Rada Plam, glavni oficir Pentagona za digitalnu i veštačku inteligenciju.
Rat u Ukrajini – 1.022. dan. Moskva je saopštila da je Ukrajina napala vojni aerodrom u južnom ruskom gradu Taganrogu sa šest raketa ATACMS, koje su isporučile SAD, i obećao odmazdu.
Iako je nedavno glumica Megan Foks (38) objavila da čeka četvrto dete, ujedno i prvo sa Mašin Gan Kelijem (34), već 10. decembra su strani mediji preneli da je par raskinuo dugogodišnju vezu.
Pariska katedrala Notr-Dam ponovo je otvorila svoja vrata, nakon što je obnovljena posle požara koji je čuveno zdanje zahvatio pre pet i po godina. Međutim, francuski mediji i javnost već danima nakon otvaranja ismevaju mantije francuskih sveštenika.
Fosilni ostaci tri dinosaurusa iz perioda Jure biće ponuđena sutra na aukciji u Londonu, a procenjuje se da će njihova cena premašiti 15 miliona funti (oko 18 milion evra).
Sumnja se da se dete u Kaliforniji zarazilo ptičjim gripom nakon što je popilo neprokuvano mleko, izjavili su lokalni zdravstveni zvaničnici u okrugu Marin u saveznoj američkoj državi Kaliforniji.
Leblebija, popularna namirnica mediteranske i bliskoistočne kuhinje, proglašena je za superhranu jer je bogata proteinima, vitaminima i vlaknima i može pomoći u snižavanju holesterola, smatraju stručnjaci.
Gradski zavod za javno zdravlje Beograd pokreće zdravstvenu kampanju radi podizanja svesti zajednice o predmenstrualnom sindromu (PMS), rekla je za Tanjug dr Marija Markovic iz tog zavoda.
Organizatori Takmičenja za pesmu Evrovizije objavili su novi kodeks ponašanja i protokole kako bi "zaštitili" dobrobit umetnika nakon kontroverzi na takmičenju koje je održano ove godine.
Renesansna slika "Bogorodica sa narom" (Madonna del Melograno) Pjer Frančeska Fjorentina vraćena je danas u Građanski muzej Gubija, nakon što je pre 45 godina ukradena iz umetničke galerije u tom italijanskom gradu.
Netfliksov film "Marija" izazvao je oštra reagovanja konzervativnih hrišćana i Palestinaca zbog izbora glumaca i tumačenja biblijskih tema, sad svi čekaju da se oglasi papa Franja.
Objavljen je prvi trejler za novi horor film "28 godina kasnije", a gledaoci misle da su primetili oskarovca Kilijana Marfija u veoma neočekivanoj ulozi.
Najomiljeniji događaj među fanovima Valorant-a, Night Market, vraća se 16. decembra, kako je Riot Games potvrdio na svojim zvaničnim nalozima na društvenim mrežama.
Syrian fighters last month received about 150 drones, as well as other covert support from Ukrainian intelligence operatives, weeks ahead of the rebel advance that ousted Bashar al-Assad at the weekend, the Washington Post reported.
President of Serbia, Aleksandar Vučić, said today that all the citizens arrested during the protest after the fall of the canopy in Novi Sad were released, as well as that all the demands of the students blocking the faculties were resolved.
One of the leading Russian intellectuals and philosophers, Aleksandr Dugin, reacted with harsh words to Turkey's move to oust Syrian President Bashar al-Assad from power through the Islamist rebels HTS.
Dok je Ilon Mask otvoreno kritikovao britanskog premijera, iza kulisa njegova firma je pokušavala da ubedi novu vladu da revidira poresku politiku koja bi povećala profit kompanije Tesla.
Radnja filma "28 dana kasnije” odvija se skoro tri decenije posle prvog filma, kada je "virus besa” koji je zarazio ljude pobegao iz laboratorije za biološko oružje.
Komentari 1
Pogledaj komentare