07.11.2024.
9:08
100 godina od izgradnje: Kragujevačku školu čeka ozbiljna rekonstrukcija
Srednja škola "Knez Aleksandar Karađorđević" u Kragujevcu, poznata i kao Druga tehnička škola, koja je građena još 1913. i 1922. godine, do iduće godine u ovo vreme biće detaljno rekonstruisana.
Takođe, biće rekonstruisan i plato ispred nje, a za ovu namenu biće utrošeno oko 1,4 miliona evra, bez PDV-a, piše eKapija.
Naime, Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja raspisala je danas javni poziv ponuđačima za izvođenje radova na rekonstrukciji, sanaciji i adaptaciji objekta ove srednje škole, kao i sanaciji i adaptaciji dvorišta objekta škole.
Kako se navodi u tenderskoj dokumentaciji, predviđenim radovima neće biti menjani postojeći gabariti objekta i dvorišta koje se nalazi u kompleksu Vojno-tehničkog zavoda, prostorno kulturno-istorijske celine od izuzetnog značaja, zaštićenog Zakonom o kulturnim dobrima.
Procenjena vrednost radova je 159.910.948, bez PDV-a, a rok za završetak radova je 240 kalendarskih dana od dana uvođenja izvođača u posao.
Inače, ova škola, koja se u svom osnivanju zvala Vojno-zanatlijska škola, građena je u dve faze – 1913. i 1922. godine, a godine 1984. godine ona je rekonstruisana. Tada je zamenjena međuspratna tavanica u jednom delu objekta, ojačani pojedini zidovi armiranim betonom, ojačana temeljna konstrukcija podbetoniranjem postojećih temelja i podrumske prostorije su privedene funkciji. Međutim, godine korišćenja, starost objekta, kao i loše održavanje oluka na njoj, doveli su do velikih oštećenja.
"Na objektu su vidna oštećenja na fasadnim zidovima, u vidu pukotine na zidu (zadnja fasada) i oštećenja i opadanja maltera na delovima fasade, koja su očigledno posledica lošeg odvodnjavanja sa krova, neodržavanja i oštećenja oluka. Na unutrašnjim zidovima uočavaju se određene manje pukotine, ali u manjem obimu i samo na pojedinim zidovima. Vizuelnim pregledom ne može se utvrditi da li su ova oštećenja posledica nejednakih sleganja ili narušavanja konstruktivne stabilnosti objekta. Na zidovima se u većoj meri uočavaju oštećenja koja su posledica starosti obrade zidova ili vlaženja. Na tavanicama nisu uočeni ugibi i pukotine. Na plafonima sprata vidna su oštećenja od procurivanja sa tavana, odnosno krova, a na plafonima prizemlja mogu se uočiti oštećenja koja su posledica starosti plafonske konstrukcije, sitne pukotine, ljuštenje i slično. U konstruktivnom smislu za objekat se može reći da je u solidnom stanju, ali kako jedan deo konstruktivnih elemenata nije vidan (tavanice), tek u toku izvođenja radova moći će da se utvrdi u kakvom su stanju i da li je potrebno na njima vršiti neke intervencije u smislu sanacije", navodi se u dokumentaciji.
Takođe se navodi da je krovna konstrukcija dotrajala, kao i krovni pokrivač.
"Krovna konstrukcija iznad sanitarkog bloka je stara, oštećena i nebezbedna. U najlošijem stanju na objektu je sanitarni blok, koji je dotrajao, sa oštećenjima na plafonu, zidovima i podu. Na stepeništu koje vodi na sprat objekta postojeća obloga od livenog teraca je dosta oštećena, sa vidnim ulegnućima nastalim od dugotrajnog korišćenja, tako da je nebezbedna. Oko objekta je betonski pločnik - staza koji je dosta oštećen i ispucao, što utiče na loše odvođenje atmosferske vode", navedeno je u tehničkoj dokumentaciji.
Kako je istaknuto, projektom je sada predviđeno kompletno uklanjanje krovnog pokrivača i zamena novim falcovanim crepom, kao i zamena oštećene i dotrajale drvene konstrukcije. Predviđena je i zamena elemenata krovne konstrukcije – rogovi, grede. Pored strukturnih radova na sanitarnom čvoru, a takođe zbog vlage i oštećenja, projektom je predviđena i sanacija zidova podruma.
Takođe, pedviđeni su i radovi na stepeništu, obrada podova, plafona, zamena stolarije i bravarije, kao i radovi na fasadi na delovima koji su pretrpeli oštećenja. Oko objekta, gde se trenutno nalaze oštećene i stare betonske pristupne staze, zbog čega je otežano pravilno odvodnjavanje atmosferskih voda, predviđeno je izvođenje novih betonskih staza sa nagibom od 1 odsto u odnosu na objekat.
Zbog zastarelosti postojećih telekomunikacionih instalacija i predviđene rekonstrukcije objekta, predviđe se zamena kompletnih elektroenergetskih instalacija, kao i telekomunikacionih i postavljanje novih signalnih instalacija.
Rekonstrukcija će obuhvatiti i uvođenje novih sistema video-nadzora, protivprovalne instalacije, sistem evidencije radnog vremena, radovi na grejanju, klimatizaciji, ventilaciji itd. Predviđeno je i postavljanje koso podizne rampe za osobe sa invaliditetom, kao i poseban toalet za ove osobe.
Rok za podnošenje prijava je 29. novembar u 14 časova, za kada je zakazano i otvaranje ponuda.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar