Lokalna samouprava Kragujevca prva je u Srbiji donela takvu odluku i to na inicijativu građana posle dve godine njihovog aktivnog zalaganja za čistiji vazduh u gradu. Proveravali smo kakvo je stanje i da li ugostitelji primenjuju tu odluku.
Zbog brige za zdravlje sugrađana i zaštitu prirode ili zbog zaprećenih kazni sve više kragujevačkih ugostitelja ugradjuje filtere u svojim objektima.
"Od kako je otvorena ćevabdžinica filter postoji", rekao je vlasnik ćevabdzinice Dragan Paunović.
"Ne samo zbog zakonske regulative, nego zato što i meni treba takav odvod jer ne mogu da radim tamo gde su isparenja", rekao je vlasnik pekare Nenad Maksimović.
U uspostavljanju ekoloških standarda Kragujevac prednjači u Srbiji.
"Ekološki filteri važe za ugostiteljske objekte. To su filteri na bazi aktivnog uglja gde se filterima eleminišu neprijatni mirisi. Želimo da sačuvamo opšte zdravlje stanovništva i da budemo pozitivan primer svima", rekao je Dejan Nestorovi, predsednik Ekološke radne grupe
Ekološka udruženja u Kragujevcu pozdravljaju novu odluku ali ukazuju i na nedostatke. Ugostitelji su imali prethodnih šest meseci da ugrade filtere, za nepoštovanje gradske odluke predviđene su kazne od 60 do 300.000 dinara.
"Insistiranje da samo aktivni ugalj mora da bude za ugostitelje. Koliko smo videli u ponudama dobavljača filtera, mnogi navode da su potrebni i elektorstatički i samo u kombinaciji sa tim donosimo rešenje", rekao je Dejan Milošević iz Udruženja "Prvi prvi na skali".
Za koju god vrstu filtera da se odluče ugostitelji, jedno je sigurno, miris roštilja pripremljenog na ćumur, koji kažu nema premca, neće više mamiti kupce u Kragujevcu.
Za više informacija pogledajte video-prilog:
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 3
Pogledaj komentare