12.02.2025.
16:48
Kakva je epidemiološka situacija u Čačku?
Povodom 11. februara, Svetskog dana bolesnika, koji se širom sveta oboležava od 1992. godine, održana je konferencija za medije na temu "Zdravstvene situacije na teritoriji grada Čačka".

Na konferenciji su govorili dr Slavka Dragutinović, dr Aksentije Tošić, direktor Zavoda ga javno zdravlje i dr Aleksandar Pajović, direktor Doma zdravlja.
Kako je ocenjeno, uprkos cirkulaciji virusa gripa i ostalih aktuelnih virusa u ovom doba godine, epidemiološka situacija na teritoriji grada Čačka je trenutno stabilna.
"Broj obolelih od virusa gripa počeo je da raste početkom decembra, kada smo počeli da dobijamo sve veći broj pacijenata sa simptomima koji liče na grip, odnosno, kombinaciju više virusa. To se posebno odnosi na našu najmlađu populaciju. Sredinom januara imali smo problem sa smeštajem malih bolesnika, pa smo decu prebacili na Dečju hirurgiju i ona su tamo bila lečena. Sada se to malo primirilo, verovatno je na to uticalo i to što ne idu u školu, pa se ta epidemiološka situacija malo stišala", objasnila je dr Dragutinović.
"Deca ispod 15 godina i ne dobijaju posete u bolnici, trudimo se da i na taj način zaštitimo pacijente i da sprečimo širenje zaraze. U bolnici su zabranjene posete, osim nedeljom u trajanju od sat vremena. Kada opšta praska u Domu zdravlja završi svoju smenu, onda bolesnici dolaze na Urgentno odeljenje, to su uglavnom pacijenti sa povišenom temperaturom, koja ide i preko 40, to su temperature koje im ne dozvoljavaju da se kreću", rekla je dr Dragutinović.
Kako je istakla dr Slavka Dragutinović, poboljšanju kvaliteta zdravstvenih usluga doprinose mladi specijalisti.
"U poslednje vreme imamo dolazak mladih specijalista, pa se neke specijalističke službe polako popunjavaju. Imamo mali problem sa tim što onima koji sada treba da polažu specijalističke, to nije dozvoljeno, tako da će to biti odloženo", kazala je dr Dragutinović.
Praćenje epidemiološke situacije, kako na teritoriji Srbije, tako i na teritoriji Moravičkog okruga i grada Čačka vrši se 24 sata dnevno.
"Ustanove, kao što su instituti i zavodi za javno zdravlje na teritoriji cele Republike Srbije, konstantno, 24 sata u toku dana, vrše analizu i kontrolu prijavljivanja zaraznih i kontrolu i analizu nezaraznih bolesti. Što se Moravičkog okruga tiče, u sve tri opštine i gradu Čačku, već duže vreme epidemiološku situaciju, kada je reč i o zaraznim i nezaraznih bolestima možemo okarakterisati kao stabilnu", naveo je dr Tošić.
"To ne znači da imamo neko drastično smanjenje broja obolelih, jer smo sada u sezoni kada je povećan broj obolelih od zaraznih bolesti. S obzirom na to da se te analize rade na duži period, mi možemo reći da još uvek od decembra, pa sve do danas, iako imamo povećanje broja novoinficiranih ne možemo reći da smo određene norme i normative prekoračili da bismo mogli da proglasimo alarmantno epidemiploško stanje", rekao je dr Tošić i izrazio nadu da će i u narednom periodu biti slična situacija bez pogoršanja.
Direktor Zavoda za javno zdravlje, rekao je da građani moraju biti oprezni, jer se proteklih decenija dešavalo da dođe do pojave epidemije gripa u martu.
"Često nam se dešava da se kod određenog broja pacijenta dijagnostikuje više različitih virusa, to su rota virus, sincicijalni virus, i korona, kod koje stalno moramo biti u oprezu. Dešava se da se kod jednog novoinficiranog pojave i dva različita virusa, te situacije nismo imali do pre pet, sedam godina", naveo je dr Tošić.
"U našoj ustanovi imamo vrlo sofisticiranu tehnologiju, savremene aparate i sada imamo mogućnost da na najsavremeniji način u PSR laboratoriji dijagnostikujemo čitav niz uzročnika koji uzrokuju bolest kod naših pacijenata. U ovom momentu ne možemo predvideti šta će biti za sedam do deset dana, opterećenje je u bolnicama, u domovima zdravlja, ali kompletan zdravstveni sistem spreman je da odgovori i na veće izazove", zaključio je dr Tošić.
Svo troje lekara saglasni su su da zdravstveni sistem na nivou grada treba posmatrati kao celinu, jer Zavod za javno zdravlje, Bolnica i Dom zdravlja imaju zajedničku obavezu da brinu o zdravlju pacijenata.
"Sve službe u Domu zdravlja funkcionišu manje-više bez problema, na pedijatriji nema nikakvog zastoja, tu se uradi dnevno od 450 do 500 pregleda, reorganizovali smo se, rade svi naši pedijatri, svi naši specijalizanti. Ostale službe obavljaju svoje poslove redovno, nešto je više pacijenata nego inače, ali ta epidemiološka situacija je stabilna. Po kadrovskom planu, mi možemo da primimo još deset lekara, ali mi i sa ovim lekarima dobro funkcionišemo", rekao je dr Pajović.
"Naš kadrovski plan dozvoljava 116 lekara, trenutno ih imamo 106, u Školskom i Dečijem dispanzeru ima 14 pedijatara i imamo jednu doktorku koja je opšte prakse, ona je radila šest godina na Institutu za majku i dete, tako da je i ona stručna. Dom zdravlja trenutno ima 21 lekara na specijalizaciji, i time ćemo popuniti sve praznine. Sada su četiri stomatologa na specijalizaciji, a trenutno na stomatologiji radi par lekara iz penzije", kazao je dr Pajović.
Direktor čačanskog Doma zdravlja kazao je da će u narednih nekoliko meseci biti otvorena Zdravstvena stanica u Ljubiću u kojoj će u više službi biti zaposleno sto ljudi koji će brinuti o zdravlju građana.
"U završnoj fazi je izgradnja Zdravstene stanice u Ljubiću, očekujemo da će za par meseci početi da radi. Od ministarstva su trebovani oprema i novi kadar, ali to traži određenu proceduru. Tamo ćemo između ostalih službi imati i Hitnu pomoć koja će raditi na levoj strani Morave, ona će biti okrenuta ka auto-putu, ka Koridorima i selima sa te strane, da ne bismo remetili rad Hitne pomoći koja će preuzeti veći deo grada i prostor koji sada pokriva", rekao je Pajović.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar