27.11.2024.
14:32
Skupština grada usvojila poreske stope na imovinu za 2025. godinu; Opozicija ponovo pravila haos VIDEO
Odbornici Skupštine grada usvojili su na današnjoj sednici Odluku o utvrđivanju prosečnih cena kvadratnog metra odgovarajućih nepokretnosti na teritoriji grada Beograda za utvrđivanje poreza na imovinu za 2025. godinu.
Predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević rekao je, obrazlažući tu odluku, da će, prema njoj, porez za stan od 50 kvadratnih metara, u trećoj stambenoj zoni, sledeće godine biti veći za 600-700 dinara.
Nikodijević je rekao da misli da su te stope primerene trenutnoj finansijskoj situaciji i da su želeli maksimalno da zaštite vlasnike nekretnina da nemaju veće povećanje poreza.
On je objasnio da će najveće povećanje poreza imati pravna lica jer 2023. nije obračunavana poreska stopa pošto je u Beogradu bio Privremeni organ, pa je porez plaćan na ime knjigovodstvene, a ne stvarne vrednosti.
"Mi očekujemo povećanje prihoda od poreza oko 27,5 milijardi za tekuću godinu, što je povećanje negde od prosečno od oko 4 do 5 odsto, s obzirom na to da cena kvadrata iz godine u godinu raste u gradu Beogradu, kao i da je sve više novoizgrađenih objekata", istakao je Nikodijević.
Pre početka sednice odbornica Zeleno-levog fronta Natalija Stojmenović polila je govornicu crvenom bojom.
Odbornici će razmatrati usvajanje osam planova detaljne regulacije i predlog da se izradi još 10 planova detaljne regulacije.
Pred odbornicima će se naći i Predlog odluke o utvrđivanju prosečnih cena kvadratnog metra odgovarajućih nepokretnosti na teritoriji Grada Beograda za utvrđivanje poreza na imovinu za 2025. godinu, s obzirom na to da 30. novembra, po zakonu, ističe rok za stope poreza na imovinu koji svake godine mora da se propiše.
Odbornici Skupštine grada razmatraće Predlog odluke o izmeni odluke o utvrđivanju cene zakupnina za poslovni prostor koji je u vlasništvu Grada Beograda.
Predloženo je povećanje zakupnine za 7,5 odsto za narednu godinu, u skladu sa očekivanim porastom cena u 2025. godini.
Odbornici će razmatrati i Predlog odluke o izmenama i dopunama Odluke o javnom linijskom prevozu putnika na teritoriji Grada Beograda, Predlog odluke o izmenama i dopunama Odluke o taksi prevozu, kao i Predlog rešenja o izmeni Rešenja o obrazovanju odbora za podizanje spomenika kralju Aleksandru I Karađorđeviću.
Odbornici Skupštine grada odbacili su predlog šefa odborničke grupe "Kreni-promeni" Save Manojlovića da se u dnevni red uvrsti rasprava o otkazivanju Specijalizovane izložbe Ekspo 2027, kao i da se u dnevni red uvrsti Predlog zaključka o zaštiti za sve tri zgrade Generalštaba i Predlog zaključka o zastavljanju rušenja Starog savskog mosta.
Odbornici su odbacili i predlog šefa poslaničke grupe Narodnog pokreta Srbije Miloša Pavlovića da se u dnevni red uvrsti predlog o formiranju radne grupe za ispitivanje stanja u Gradskom saobraćajnom preduzeću Beograd i Sekretarijatu za javni prevoz, kao i predloge opozicionih odbornika da se dnevni red dopuni predlogom za smenu v.d. direktora GSP Zorana Šarca i predlog da se dnevni red dopuni Inicijativom za osnivanje Spomen groblja oslobodiocima Beograda.
Stojčić: Predlog je da suzimo Bulevar Kralja Aleksandra zbog problema sa eksproprijacijom
Gradski urbanista Marko Stojčić obrazložio je na sednici Skupštine Grada Beograda urbanističke planove koji su na dnevnom redu današnje sednice, a tiču se plana detaljne regulacije dela Bulevara Kralja Aleksandra i izgradnje cevovoda čiste vode od Bežanijske kose do Makiša.
Stojčić je rekao da je na dnevnom redu šest planskih dokumenata, odnosno završenih planova, kao i 11 odluka o pokretanju planova detaljne regulacije i predlog zaklučka o ispravci tehničke greške u planu generalne regulacije šinskih sistema u Beogradu, ali da će on obrazlagati dva predloga jer oni najviše interesuju javnost.
Istakao je da je planom detaljne regulacije Bulevara Kralja Aleksandra predviđeno smanjenje širine zato što nijedna dosadašnja vlast nije uspela da reši problem eksproprijacije, iako je plan godinama na snazi.
Stojčić je dodao da je u pitanju eksproprijacija postojećih objekata od dva kilometra, što znači da rešenje ne može da bude realizovano.
Istakao je da će biti smanjena po jedna traka, a da će Bulevar i dalje od Ustaničke do Malog Mokrog Luga imati dve trake, ocenjujući da je to sasvim dovoljno da bi postojao kontinuitet i da se zadovolje saobraćajne potrebe.
"Tramvaj uvek može da bude uveden u svaku ulicu u Beogradu, ovo je samo pitanje prostora koji će biti javni i prostora koji će, ako se plan usvoji, predati Direkciji da krene da rešava imovinu", naveo je Stojčić.
Govoreći o izgradnji cevovoda čiste vode od Bežanijske kose do Makiša, gradski urbanista je rekao da cev treba da obezbedi poboljšanje vodosnabdevanje između te dve fabrike, a da se usvajanjem tog predloga daje pravo Direkciji da sprovede taj plan.
Stojčić je odbacio navode opozicije da je rušenje Starog savskog mosta ilegalno, a kada je reč o tvrdnjama opozicije da je Ekspo projekat koji je netransparentan, on je istakao da su svi opozicioni predstavnici imali sastanak sa istražnom komisijom Ekspa iz Pariza kako bi potvrdili da su sve političke strane stale iza toga da Beograd treba dobije kandidaturu za održavanje izložbe Ekspo 2027. godine.
Odbornici Skupštine grada usvojili više urbanističkih planova
Odbornici Skupštine grada usvojili su na današnjoj sednici, osam planova detaljne regulacije i odluku da se izradi još 10 planova detaljne regulacije na teritoriji grada Beograda.
Gradski urbanista Marko Stojčić obrazložio je urbanističke planove koji se tiču planova detaljne regulacije dela Bulevara Kralja Aleksandra i izgradnje cevovoda čiste vode od Bežanijske kose do Makiša, pošto ti planovi, kako je rekao, najviše interesuju javnost.
"Mi ovim planom omogućavamo proširenje Bulevara kralja Aleksandra, znači ništa ne smanjujemo, nego upravo suprotno, proširujemo Bulevar kralja Aleksandra za duplo više nego što danas imamo tamo. Znači, danas imamo dve trake, ako većina odbornika podigne ruku, omogućiće nam da umesto dve trake imamo četiri", rekao je Stojčić.
Istakao je da nijedna dosadašnja vlast nije uspela da reši problem eksproprijacije postojećih objekata od dva kilometra, tako da će Bulevar i dalje od Ustaničke do Malog Mokrog Luga imati dve trake, ocenjujući da je to sasvim dovoljno da bi postojao kontinuitet i da se zadovolje saobraćajne potrebe.
Govoreći o izgradnji cevovoda čiste vode od Bežanijske kose do Makiša, gradski urbanista je rekao da cev treba da obezbedi poboljšanje vodosnabdevanje između te dve fabrike, a da se usvajanjem tog predloga daje pravo Direkciji da sprovede taj plan.
Stojčić je odbacio navode opozicije da je rušenje Starog savskog mosta ilegalno i rekao da je doneo u Skupštinu grada Rešenje o uklanjanju Starog savskog mosta.
"Ko želi, evo ga ovde, može da ga umnoži", rekao je Stojčić.
Kada je reč o tvrdnjama opozicije da je Ekspo27 projekat koji je netransparentan, on je istakao da su svi opozicioni predstavnici imali sastanak sa istražnom komisijom Ekspa iz Pariza kako bi potvrdili da su sve političke strane stale iza toga da Beograd treba dobije kandidaturu za održavanje izložbe Ekspo 2027. godine.
Tokom rasprave, odbornici opozicije kritikovali su rušenje Starog savskog mosta, zgrade Generalštaba i hotela Jugoslavije, a sve te teme pokušali su i da uvrste u dnevni red sednice, što su odbornici vladajuće koalicije odbili.
Oni su optuživali vlast za korupciju i da rade u korist kapitala krupnih privatnih investitora.
Naglašavali su da će stotine hiljada ljudi trpeti zbog gužvi pošto nije obezbeđena saobraćajna alternativa za Stari savski most, a istakli su da mnogi objekti koje je gradila ova vlast, a pre svega, železnička stanica Prokop nemaju upotrebnu dozvolu i da nisu bezbedne za upotrebu.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar