Svi Beograđani moraju da sklone klime sa svojih fasada – evo do kada
Spoljne jedinice uređaja za grejanje i hlađenje moraće da budu uklonjene sa fasada svih zgrada i da se instaliraju na način da nemaju uticaj na neposredno okruženje.
U protivnom slede novčane kazne koje će se za fizička lica kretati od 25.000 do 50.000 dinara, a za pravna lica i do 100.000 dinara. Reč je o jednoj od novina predviđenih izmenama Zakona o planiranju i izgradnji, koje su u skupštinskoj proceduri, prenosi Blic.
Ipak, ova odredba nije nešto što će morati odmah da se sprovede ukoliko bude usvojena, jer je rok da se sve spoljne jedinice uklone sa fasada stambenih zgrada na način da ne budu vidljive deset godina.
Taj rok biće nešto kraći za vlasnike zgrada javne namene u granicama nepokretnih kulturnih dobara i zaštićenoj okolini kulturnih dobara i za vlasnike zgrada, odnosno posebnih delova objekata u granicama nepokretnih kulturnih dobara i zaštićenoj okolini. Za prve taj rok biće dve godine od dana stupanja zakona na snagu, a za druge pet godina.
Predviđeno je da će jedinica lokalne samouprave doneti akt kojim će bliže urediti način uklanjanja spoljnih jedinica uređaja za klimatizaciju. Ako taj akt ne donese u propisanom roku, predviđena je novčana kazna od 50.000 dinara za odgovorno lice u jedinici lokalne samouprave.
Odluka se neće odnositi na dvorišne fasade
Glavni gradski urbanista Miloš Stojčić kaže da će tek uslediti definisanje konkretnih pravila koja je moguće sprovesti u Beogradu, ali i navodi da spoljne jedinice uređaja za klimu mogu da se izmeste na dvorišnu fasadu, terasu, odnosno lođu i na krov.
Stojičić kaže da jedna od mogućnosti da neki od objekata dobiju maske za te spoljne jedinice, ali i navodi da bi i tada one morale da se premeste kako bi sve bile u istoj vertikali.
"Zavisi od objekta, moguće je da se smesti na krov negde gde je centralna klimatizacija, negde nije moguće gde svako ima svoj klima uređaj, neko ima dvorišnu fasadu neko nema, neko ima lođu, neko nema. Svakako ćemo da formiramo gradski tim koji će da razradi tu gradsku odluku koja sledi nakon usvajanja zakona", rekao je Stojčić.
Kako je naveo, spoljna jedinica može da se izmesti na terasu jer je važno da ne ruži uličnu fasadu. Obaveza izmeštanja, kako je rekao, neće se odnositi na dvorišne fasade. Stojičić kaže da premeštanje spoljnih jedinica uređaja za klimatizaciju ne iziskuju velike troškove. S druge strane, dodaje, ima i građana koji su odgovorni i koji su i o tome vodili računa.
Stojičić kaže da Grad Beograd kao i svaka druga jedinica lokalne samouprave čeka da se zakon usvoji i nakon toga će u skladu sa obavezama iz zakona doneti gradske odluke koje će to pitanje preciznije da opišu.
Ovde će prvo biti uklonjene spoljne jedinice u Beogradu
Stojčić je naveo da će se nastojati da se krene od objekata zaštićene kulturno istorijske celine.
"Pokušaćemo da krenemo od ulica, mi to zovemo ulazno izlazni pravci u gradu i zaštićene kulturno istorijske celine, da se krene prvo od tih objekata i da se spoljne jedinice uređaja stave ili na dvorišne fasade ili na krov. To je svakako prva ideja. Tri su kategorije generalno moguće u neko prvom talasu - krov, dvorišna fasada i terasa, odnosno lođa. To su pozicije gde mogu da budu sakrivene. U nekom četvrtom smislu, moguće je da neki od objekata dobiju maske za te spoljne jedinice, u tom smislu bi verovatno morali da se premeste ti spoljašnji uređaji, da budu postavljeni u nekoj geometriji svi u istoj vertikali", rekao je Stojčić.
Prema njegovim rečima, to je nešto što tek sledi kao pravilnik koji će Grad Beograd da razradi.
"Kroz taj pravilnik, zavisno od tipa zgrade i pozicije u gradu, definisaće se ta obaveza. Svakako ćemo da formiramo gradski tim koji će da razradi tu gradsku odluku koja sledi nakon usvajanja zakona", rekao je Stojčić.
Izmenama Zakona o planiranju i izgradnji predviđeno je i da od dana stupanja na snagu tog propisa sve nove zgrade moraju biti projektovane, izgrađene i održavane na način da spoljne jedinice uređaja za grejanje i hlađenje nisu vidljive, odnosno da ne vrše uticaj na neposredno okruženje.
Takođe, izmenama zakona je, između ostalog, predviđeno da će svaka zgrada, bez obzira na to kad je izgrađena, morati da ima "energetski pasoš", a posedovanje tog sertifikata o energetskim svojstvima objekata biće uslov za kupoprodaju nekretnina.
"Energetski pasoš" daje energetsku ocenu zgrade i sadrži podatke o energetskom razredu zgrade, odnosno potrebnoj energiji za grejanje, o kvalitetu zgrade, kao i preporuke za unapređenje komfora i smanjenje potrošnje energije. Zgrade čiji je vlasnik država moraće taj sertifikat da pribave u roku od tri godine, a vlasnici postojećih poslovnih zgradu u roku od pet godina.
Za vlasnike postojećih stambenih zgrada, odnosno stanova, taj rok je duplo duži i tu obavezu moraju da ispune u roku od 10 godina. Posle isteka tog roka, "energetski pasoši" postaće sastavni deo kupoprodajnih ugovora nekretnina, odnosno obavezno će se prilagati prilikom overe ugovora o kupoprodaji nepokretnosti ili zaključenja ugovora o zakupu. Za sve te kategorije propisane su novčane kazne ukoliko tu obavezu ne ispune u zakonskom roku, a one se kreću od 25.000 do 100.000 dinara. Izmenama zakona precizirano je da sertifikati o energetskim svojstvima zgrade važe deset godina od dana izdavanja. Nakon isteka 10 godina, izradiće se novi sertifikat.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
U Preljini kod Čačka u maju ove godine je postavljen kamen temeljac za izgradnju nemačke fabrike PWO koja će se prostirati na deset hektara i u narednom periodu zaposliće preko 500 radnika.
Nakon završenih radova na sanaciji klizišta koje je pre godinu dana odnelo deo puta prema naselju Grošnica, puštena je u rad saobraćajnica pa meštani ovog dela grada više neće morati da koriste obilaznicu preko naselja Ćava.
Na isključenju sa Brankovog mosta ka novom kružnom toku sa desne strane u pravcu ka Terazijama, već pet dana stvaraju se gužve zbog radova na postavljanju novog semafora.
Predsednik Skupštine Grada Beograda Nikola Nikodijević zakazao je šestu sednicu Skupštine grada za sredu, 25. decembar. Sednica će se održati u sali na Trgu Nikole Pašića 6.
Predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević najavio je danas program manifestacije "Beogradska zima”, u okviru koje će na dočeku Nove godine na Trgu Republike nastupiti pevači Haris Džinović, Marina Visković i Željko Vasić.
Sva javno-komunalna preduzeća za obavljanje poslova iz Programa rada zimske službe, JKP "Parking servis", JKP "Gradsko zelenilo", JKP "Čistoća" i JKP "Put", sa raspoloživom mehanizacijom i ljudstvom su u stanju pripravnosti.
Ne postoje preduslovi za organizovanje sastanka između ruskog predsednika Vladimira Putina i novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa, izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Blejk Lajvli tužila je Džastina Baldonija za seksualno uznemiravanje, a sada je procureo spisak njenih 30 zahteva na setu filma "It Ends With Us", od kojih se brojni odnose upravo na njega.
Nakon što je odjeknula vest da supruga svrgnutog predsednika Sirije traži razvod i preseljenje u London, politički vrh Rusije demantovao je te informacije.
Predstojeći hladan talas koji najavljuje Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) biće potencijalno opasan i za zdravlje, upozorava Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
Otkazivanje bubrega, ili krajnja bolest bubrega (ESKD), nastaje kada bubrezi više nisu u stanju da filtriraju otpad i toksine iz krvotoka, bez dijalize ili transplantacije bubrega.
Holesterol je masna materija prisutna u krvi koja igra ključnu ulogu u brojnim telesnim funkcijama. Međutim, kada su njegovi nivoi previsoki, može postati opasan i uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme.
Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS) saopštilo je danas da je nagrada za životno delo "Dobričin prsten“ za 2024. godinu pripala glumcu Bogdanu Dikliću.
Kraljica Božića, pevačica Maraja Keri objavila je numeru "All I Want For Christmas Is You" 1994. godine i od tada zarađuje milione, iako ju je napisala za samo 15 minuta.
In the Croatian Ministry of Science, Education and Youth in Croatia, a meeting was held with representatives of the Commission for drafting proposals for basic measures of the level of safety in schools.
Andjelko Aćimović, the father of the girl Angelina Aćimović who died in the "Vladislav Ribnikar" elementary school massacre, pointed out that he expects the maximum sentence for the killer's parents, Miljana and Vladimir Kecmanović.
Prime Minister of Serbia, Miloš Vučević, said today that it is indisputable that there were a lot of people at yesterday's protest in Slavija, but that he did not fully understand the demands of those gathered.
In Serbia today it will be cloudy with rain, in the hilly and mountainous areas with snow, and with the drop in temperature, the rain will change to snow in the lower areas as well, in the morning and afternoon in the north and west of Serbia, RHMZ states.
Antipiratsko udruženje izdavača i kreativne industrije ACE objavilo je ove nedelje još jednu uspešnu akciju u borbi protiv digitalne piraterije. Ugasili su veliki piratski lanac s centralom u Vijetnamu.
Najbrže se stiže polako. To je mudra izreka koju vozači treba da imaju na umu naročito tokom zimskih meseci kada uslovi na putu značajno otežavaju upravljanje vozilima.
Klint Istvud je katapultiran u red filmskih zvezda kad je odigrao ćutljivog revolveraša u Leoneovom prvom špageti vesternu Za šaku dolara. U intervjuu iz 1977. godine za BBC, italijanski režiser priznao je da je "zapravo želeo" drugog glumca za danas legendarnu rolu.
Komentari 66
Pogledaj komentare