Planovi se odnose na delove opština Savski venac, Zemun, Voždovac, Čukarica, Grocka, Sopot i Surčin. Doneti su planovi za deo bloka između Admirala Geprata, Кneza Miloša, Balkanske i Nemanjine, zatim za deo između Ugrinovačke, Bačke i Novosadskog puta, kao i za područje zapadno od Ulice Bahtijara Vagabzade. Izglasan je i Plan detaljne regulacije Fabrike kartona „Umka” i za kompleks RATEL-a u Dobanovcima, prenois Beoinfo.
Skupština Grada Beograda donela je i set planskih akata koji se tiču sistema regulacije dela objekata sistema vodosnabdevanja regionalnog vodovoda Makiš–Mladenovac (dve faze), kao i Plan detaljne regulacije dela Makiškog polja na Čukarici.
Obrazlažući planove, s posebnim naglaskom na onaj koji se odnosi na Makiško polje, glavni urbanista Marko Stojčić je ocenio da se ide ka cilju da čitav grad bude obuhvaćen planskom dokumentacijom.
"Makiško polje nalazi se van uže zone vodoizvorišta, te nema nikakve opasnosti niti mogućih negativnih posledica po vodosnabdevanje Beograda", precizirao je Stojčić.
On se osvrnuo na Generalni urbanistički plan još iz 1974. godine, kojim je predviđeno da se deo Makiša urbanizuje. Više od pola veka u funkciji je ranžirna stanica, jedna od najvećih u Evropi, sa 48 koloseka i 70 kilometara pruge, dodao je Stojčić, navodeći da je taj prostor odavno urbanizovan.
"Studija Instituta „Jaroslav Černi” pokazala je šta od namena može da se nađe u ovom kompleksu i vrlo jasno je pokazano da izgradnja ni na koji način neće ugroziti vodosnabdevanje. Važno je napomenuti da je reč o zoni s leve strane Obrenovačkog puta, a uža zona zaštite je desna strana, odnosno prostor između Obrenovačkog puta i Save. Studija je vrlo ozbiljno rađena, punih sedam godina, i u svakom koraku učestvovao je „Beogradski vodovod i kanalizacija”, te nijedan elemenat nije osporen", rekao je Stojčić.
Glavni urbanista kazao je da ne postoji bolje mesto sa aspekta urbanizma za depo metroa od ovog.
"Odatle ćemo naredne godine početi izgradnju depoa, tako da faktički tu počinje izgradnja metroa. Neko ko je protiv plana je protiv toga da Beograd ima metro", naglasio je Stojčić.
On je precizirao da je planirano da na ovom prostoru bude deo privrednih objekata uz budući depo, objekata komercijalne delatnosti, kao i mešoviti stambeni objekti.
Prostor je 98 odsto u vlasništvu fizičkih lica, tačnije nekoliko hiljada građana su vlasnici parcela, istakao je Stojčić.
Stojčić je pojasnio i da se veći delovi novobeogradskih bolova 44, 45, 70 i 70a nalaze čak u užoj zoni zaštite, postoje tu pola veka, tako da urbanizacija ovakvog tipa nije neuobičajena za Beograd.
Glavni urbanista je dodao i da je ovo prilika da BVК zameni infrastrukturu staru pola veka, te da je sva procedura donošenja plana u potpunosti ispoštovana.
Broj primedbi bio je veoma mali, oko šezdeset, sednica je bila javna i prisustvovali su zainteresovani građani, podsetio je Stojčić.
Sednica Skupštine grada počela nešto posle 10 sati. Deo opozicije i udruženja građana, koji su se okupili ispred Sava centra,
upali u su zgradu sa namerom da sa dnevnog reda skinu plan detaljne regulacije za Makiško polje koji, kako tvrde, ugrožava vodosnabdevanje građana.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare