Prva fabrika, u Velikom Selu, biće i najveća i pokrivaće potrebe 1,3 miliona ljudi, prenose Novosti.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić poručuje da je njegova najveća profesionalna želja da se u 2023. unapredi kanalizacioni sistem u prestonici.
"Veoma sam srećan što se ministarstvo bavi projektom "Čista Srbija", kaže Vesić.
"To je 3 i po milijardi evra za izgradnju oko pet miliona metara kanalizacije u više od 70 opština, kao i postrojenja za otpadne vode. Ti projekti će obezbediti kanalizaciju za oko 2 i po miliona ljudi u zemlji. Fabrika za preradu vode je istorijska investicija za Beograd i verujem da će se pokrenuti i izgradnja i druge po veličini fabrike za preradu otpadnih voda u Batajnici, koja podrazumeva izgradnju kanalizacije za Batajnicu i okolna nasilja, Altinu, Surčin i druga, u vrednosti od oko 200 miliona evra", dodao je Vesić.
Prema njegovim rečima, u Beogradu ima stotinak direktnih izliva kanalizacije u Savu i Dunav i godišnje se tu izlije zapremna fekalija od 60.000 olimpijskih bazena.
Vesić je objasnio da će 10 odsto tih izliva biti ukinuto kada fabrika u Velikom Selu bude u funkciji, što će, smatra, biti revolucija za Beograd.
Naveo je da će za prvu fazu izgradnje fabrike biti potrebno oko 280 miliona evra, dok za drugu fazu, za koju se pregovara sa partnerima iz Francuske i EU, treba između 400 i 650 miliona evra.
"To je istorijska investicija za Beograd i verujem da će se pokrenuti i izgradnja i druge po veličini fabrike za preradu otpadnih voda u Batajnici, koja podrazumeva izgradnju kanalizacije za Batajnicu i okolna nasilja, Altinu, Surčin i druga, u vrednosti od oko 200 miliona evra", rekao je ministar.
Dodao je da će se uz te dve fabrike rešiti više od 90 odsto svih problema sa kanalizacijom u Beogradu.
Nakon pomenutih projekata, kaže Vesić, ostaje da se urade i fabrike za preradu otpadnih voda u Ostružnici, Lazarevcu i Obrenovcu.
Kako bi se u Beogradu potpuno rešio problem sa otpadnim vodama, Vesić je rekao da je neophodno uraditi i dodatno postrojenje u Vinči.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 5
Pogledaj komentare