Sreda, 25.10.2023.

15:19

Beograd izbliza: Tečno drvo – čvrst adut za čist centar grada

U samom srcu glavnog grada, na oko trista metara od Trga republike, nalazi se prava gradska oaza.

Izvor: B92.net

Beograd izbliza: Tečno drvo – čvrst adut za čist centar grada
Foto: B92.net/D.P.

Ulica koja je kroz godine menjala brojna imena, od Kastriotove, preko Poenkareove, Staljingradske, pa sve do Makedonske, kako se i sada zove, od samog početka imala je istinski duh čistog Beograda, koji i dan danas nosi.

U ovoj ulici nalazi se najstariji srpski list – Politika, zatim Radio Beograd, ali i nadaleko poznate kafane "Šumatovac" i "Grmeč", sve simbol do simbola starog Beograda.

Makedonska je i pionir brojnih stvari. Naprimer, ovde je prvi put Beograd ugledao asfalt. Početkom XX veka, tačnije 1911. godine, ova ulica postala je prva asfaltirana u celom gradu.

Ono što je karakteristično za Makedonsku ulicu, pored toga što je prva u redu kada su novotarije u pitanju i pored toga što nosi duh celog grada u svojih 370 metara, jeste i ono što je čini pravim rajem u centru prestonice koja je, nekada se čini, preopterećena betonom.

To je zelena oaza, odnosno niz starih lipa koje se prostiru duž cele ulice i čine da Makedonska i tokom najvrelijih dana ostane sveža i u debeloj hladovini. Zato i ne čudi to što su "Šumatovac", "Grmeč", ali i na desetine drugih objekata koji se nalaze na ovom prostoru stalno puni u relaksiranoj atmosferi koja prati čitavu dužinu ulice.
Foto: B92.net/D.P.
Ipak, ono što je uspelo da pomiri duh grada i pionirsku narav objedini sa prirodom koja je sastavni deo Makedonske ulice i tako obogati prestonicu, jeste jedan izum koji je gotovo nemoguće zaobići, koji je jako koristan a koji Beograđani često i ne znaju čemu služi.

"Mislim da je to akvarijum, tako mi deluje, samo nigde ne vidim ribe" i "Valjda je u pitanju neka reklama", samo su neki od odgovora koje smo dobili od prolaznika kada smo ih upitali čemu služi tamnozeleni objekat postavljen na sredini Makedonske ulice.

Zapravo, u pitanju je prvi urbani foto-bioreaktor u Srbiji, LIQUID 3, koji je postavljen ispred Opštine Stari grad, koja je kao partner u realizaciji projekta obezbedila lokaciju i dozvole za postavljanje ovog sistema.

Foto-bioreaktor? Prolaznici su i dalje bili u čudu, sada još zbunjeniji.
Foto: B92.net/D.P.
Jednostavnim rečima, u pitanju je "tečno drvo", kako ga nazivaju u Institutu za multidisciplinarna istraživanja Univerziteta u Beogradu gde je osmišljeno i ono predstavlja novo rešenje za prečišćavanje vazduha i smanjenje emisije ugljen-dioksida u urbanim područjima, baš tamo gde su koncentracije zagađenja najveće.

"Foto-bioreaktor funkcioniše tako da u akvarijumu od šest stotina litara vode imamo alge koje vezuju ugljen dioksid i fotosintezom u direktnom procesu proizvode čist kiseonik. Projekat je osmišljen tako da bude i multifunkcionalan, projektovan je kao klupa, ima punjače za mobilne telefone, kao i solarnu ploču zahvaljujuči kojoj klupa ima rasvetu tokom noći. Opština Stari grad odlučila je da podrži projekat koji kroz pametna i inovativna rešenja direktno doprinosi poboljšanju kvaliteta života naših sugrađana, javnog zdravlja i čistije životne sredine", rečeno je iz GO Stari grad.

Svojevremeno, i jedan od autora ovog projekta, dr Ivan Spasojević istakao je sve pogodnosti ovakvog zelenog, a modernog rešenja.

"Ono što je prednost mikroalgi je što su efikasnije 10 do 50 puta u odnosu na drvo. Cilj nam nije da zamenimo šume, nego da pomoću ovog sistema popunimo one urbane džepove gde ne postoji prostor za sadnju drveća. U nekim uslovima velikog zagađenja drvo ne može ni da opstane, dok algama to zagađenje ne smeta", istakao je stručnjak.
Foto: B92.net/D.P.
I zaista, mikroalge koje se nalaze u LIQUID 3 menjaju, procenjeno je, čak dvesta kvadrata travnjaka.

Sistem ne zahteva posebno održavanje – dovoljno je na mesec i po dana ukloniti biomasu nastalu deljenjem algi, koja može da se koriti kao odlično đubrivo, sipati novu vodu i minerale i alge nastavljaju da rastu beskonačno.

Ipak, krajnji cilj ovog projekta nije da se zameni drveće, već služi i kao mesto za odmor i predah. Klupa koja je deo ove postavke može da posluži samo da se sedne na nju i odmori, dok ovaj projekat predviđa da građani mogu da sednu, dopune svoje mobilne telefone.
Foto: Profimedia
Nakon što smo im objasnili ono što su prethodno i stručnjaci objasnili, građani Beograda imali su samo reči hvale za ovakve projekte.

"To je sjajno. Puna podrška Gradu i ljudima koji su osmislili ovo. U vremenima u kojima živimo, u kojima se industrija ovako brzo razvija, a kada na to dodamo još i tako tipičan ljudski nemar, razumljivo je da dolazi i zagađenje. Svesni smo da u jezgru Beograda ne može biti isti kvalitet vazduha kao na Zlatiboru, ali mi je drago što vidim da se neko setio da to zagađenje bar malo umanji. Još jednom, podrška za ovakve projekte, nadam se da će ih biti po celom gradu", rekao za portal B92.net jedan od prolaznika koje smo zatekli pored "tečnog drveta".

Pored toga što predstavlja jedan od novih simbola čuvene Makedonske ulice, "tečno drvo" u svoj svojoj suptilnoj raskoši predstavlja simbol jednog novog, zelenijeg Beograda.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: