Muzika 0

07.11.2024.

8:22

Porodica ga naterala da studira pravo, a on se posvetio muzici: Danas je ikona

Petar Iljič Čajkovski je jedan od najznačajnijih kompozitora u istoriji muzike.

Izvor: Index.hr

Porodica ga naterala da studira pravo, a on se posvetio muzici: Danas je ikona
Profimedia

Podeli:

Poznat po svom emotivnom, snažnom i ekspresivnom stilu, Čajkovski je iza sebe ostavio opus koji se igra i danas. Neke od njegovih kompozicija spadaju među najizvođenije u istoriji muzike.

Rođen je 1840. godine u malom gradu Votkinsku, u Ruskoj imperiji. Potiče iz porodice srednje klase, a majka mu je bila francuskog porekla. Od malih nogu je pokazivao izuzetan muzički talenat, a sa samo pet godina već je svirao klavir. Međutim, njegovi roditelji nisu verovali da će muzika biti održiva karijera, pa su ga poslali na pravni fakultet u Sankt Peterburgu.

Iako je završio školu i jedno vreme radio u Ministarstvu pravde, Čajkovski je bio nezadovoljan tim poslom, pa je odlučio da sledi svoj san i da se posveti muzici. Kao 21-godišnjak upisao je muzičku školu u Sankt Peterburgu, gde je pokazao izuzetan talenat i brzo napredovao. Tamo je dobio formalno muzičko obrazovanje, što mu je omogućilo da kombinuje ruske narodne melodije sa elementima zapadne kompozicije.

Čajkovski je imao buran privatni život, obeležen unutrašnjim sukobima i nesigurnošću. Poznato je da je bio homoseksualac, što je u Rusiji tada bilo zabranjeno i neprihvaćeno. U pokušaju da sakrije svoje seksualne sklonosti, odlučio je da se 1877. oženi svojom učenicom Antoninom Miljukovom. Njihov brak je, međutim, bio izuzetno nesrećan i trajao je samo nekoliko nedelja. Čajkovski je ubrzo napustio Antoninu i živeli su razdvojeni do kraja života.

Jedna od ključnih veza u njegovom životu bila je ona sa bogatom udovicom Nadeždom fon Mek, koja mu je postala mecena. Preko pisama su razvili čvrsto prijateljstvo, a Nadežda mu je pružala finansijsku podršku više od deset godina. Nikada se nisu sreli lično - Nadežda je uživala u njihovom prijateljstvu na daljinu, a Pjotr je tako mogao da se marljivo posveti pisanju kompozicija.

Čajkovski je napisao neka od najvažnijih dela klasične muzike, koja su i danas popularna. Njegov balet Labudovo jezero danas je klasičan komad baletskog repertoara, poznat po prelepim melodijama i emotivnim scenama. Orašar, još jedan balet, globalno je prepoznat kao simbol božićne sezone i izvodi se širom sveta svakog decembra.

Svake godine u jesen u Zagrebu ljudi čekaju satima da bi dobili kartu za Orašara.

Čajkovski je komponovao i opere, od kojih je najpoznatija Evgenije Onjegin, po književnom delu Aleksandra Puškina. Ova opera istražuje duboke emocije i unutrašnje sukobe likova prikazujući ruski duh kroz zvuk i poeziju. Njegove simfonije, posebno Šesta simfonija, poznata i kao Patetična, odražavaju lične borbe i emocionalnu dubinu, a mnogi kritičari ovu simfoniju nazivaju vrhuncem njegovog stvaralaštva.

Pjotr je umro u Sankt Peterburgu 6. ​​novembra 1893. Umro je od posledica kolere, iako se priča da je možda bio otrovan, ali za to nema konkretnih dokaza. Iza sebe je ostavio više od 150 kompozicija.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: