16.01.2025.
20:49
Evo po čemu ćemo pamtiti legendarnog Dejvida Linča
Dejvid Linč je radikalno promenio američku kinematografiju svojom mračnom, nadrealističkom umetničkom vizijom.
Dejvid Linč je bio lošeg zdravstvenog stanja a prošle godine je otkrio da mu je dijagnostikovan emfizem, posledica dugogodišnjeg pušenja, zbog čega više nije mogao da napušta svoj dom kako bi režirao.
Njegova porodica objavila je vest o smrti na društvenim mrežama.
Rođen u Misuli, Montana, 1946. godine otišao je na umetnički koledž tokom 60-ih godina i režirao svoj prvi eksperimentalni film, dok je bio student na Akademiji lepih umetnosti u LA, u Pensilvaniji.
Linč je poznat je po svojim nadrealističkim filmovima. Razvio je jedinstven filmski stil koji je nazvan linčijanski i karakterišu ga pedantan dizajn zvuka i vizuali koji deluju kao da su iz snova.
Nadrealni i u mnogim slučajevima, nasilni elementi njegovih filmova doneli su Linčovim filmovima reputaciju da "ometaju, vređaju ili mistifikuju".
Linčev opus obuhvata kratke i dugometražne filmove, muzičke spotove, dokumentarne filmove i televizijske epizode.
- Preminuo kultni reditelj Dejvid Linč
- Holivudski režiser boluje od teške bolesti: "Platio sam veliku cenu"
- Čuveni reditelj otkrio da boluje od teške bolesti: "Ne smem da izađem iz kuće"
Njegovo učešće u ovim ostvarenjima obuhvata režiju, produkciju, scenario kao i glumu i dizajn zvuka. Linčev prvi projekat bio je kratki film Six Men Getting Sick (Six Times) iz 1967. godine, animirani film u kome se spajaju elementi skulpture i slikarstva u okviru animacije. Njegov prvi dugometražni projekat, Glava za brisanje iz 1977. godine, postao je kultni film i pokrenuo je Linčovu karijeru.
Na svom debitanskom dugometražnom filmu je takođe ostvario prvu saradnju sa Džekom Nensom, glumcem koji će se pojaviti u mnogim drugim njegovim filmovima, sve do smrti Nensa 1996. Linčevi ostali dugometražni filmovi uključuju kritički uspešne filmove Čovek-slon (1980), Plavi somot (1986) i Bulevar zvezda (2001); svi filmovi su bili nominovani za Oskara.Linč je režirao i komercijalno neuspešni film Dina, baziran na istoimenom romanu, piše Vikipedija.
Linč je radio na nekoliko televizijskih a kasnije i internet serija. Njegov prvi prodor u televizijski medij bila je TV serija Tvin Piks.
Na projektu je radio sa Markom Frostom. Tvin Piks je dosegao kultni uspeh, što je dovelo do toga da Linč i Frost rade zajedno na brojnim drugim projektima, uključujući On the Air i American Chronicles. Godine 2002.
Linč je počeo da proizvodi dve serije kratkih filmova objavljenih preko njegovog zvaničnog sajta: Flash-animirani DumbLand i Rabbits. Počeo je da glumi u sopstvenom kratkom filmu The Amputee iz 1972. Linč se pojavio pred kamerama u filmovima Twin Peaks, Zelly and Me i Dune.
- Reditelj Dine za ovu scenu tvrdi da je najvažnija: "Ključni trenutak" VIDEO
- Trejler za prednastavak slavnog filma u 4 sata pregledan preko pola miliona puta VIDEO
- Džena Ortega bila drugi izbor za Zendajinu ulogu u Dini?
Od 2010. do 2013. Linč je imao stalnu glasovnu ulogu u animiranoj seriji Klivlandov šou.
Poznati reditelj je svojevremeno otvorio dušu za magazin "People!" otkrivši neke detalje koje javnost nije znala. On je počeo da puši kada je imao samo osam godina, a prestao je sa 76 godina, sada mora da koristi dodatni kiseonik za bilo koju fizičku aktivnost duže od hodanja po sobi nakon što mu je dijagnostikovan emfizem 2020.
"U pozadini svakog pušača je činjenica da je to nezdravo, tako da se bukvalno igrate vatrom. Može da vas opeče. Rizikovao sam i opekla me", rekao je Linč tada u intervjuu za magazin "People".
Linč je bio i multimedijalni umetnik – slikar, muzičar i fotograf, koji je neprestano pomerao granice kreativnosti.
Njegova fascinacija snovima, podsvesti i mračnim slojevima ljudske psihe učinila je njegov rad jedinstvenim i vanvremenskim.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar