Ivana
pre 12 godina
Поштовани аудиторијуме,
Да се подсетимо још једном неких чињеница које је изнео господин Миливојевић, а које се могу проверити на следећем сајту, под условом да интернет сматрате поузданим извором информација http://en.wikipedia.org/wiki/Corporal_punishment: телесна казна је забрањена САМО у школама (што би, ваљда, требало да значи да није код куће)у следећим европским државама: у Уједињеном Краљевству, Ирској, Француској, Италији, Словенији, Швајцарској, Словачкој, Чешкој, Финској, Русији...
Да додамо још да се на истом сајту каже да је телесна казна ЛЕГАЛНА у око 25 од ,беше ли, 52 сједињене америчке државе (погледајте карту).
И, коначно, ево вам још једног сајта http://debatewise.org/debates/547-corporal-punishment-should-be-reintroduced#point_15628_headline на коме се види да свет има подељено мишљење о телесној казни и да је расправа отворена, а до пре месец дана на тој веб страници стајао је као прилог ЗА телесну казну цитат Мишела де Монтења: "Make your educational laws strict and your criminal ones can be gentle; but if you leave youth its liberty you will have to dig dungeons for ages." Мој скромни превод гласио би овако: ''Потрудите се да вам образовни закони буду строги па вам кривични закони могу бити благи; али ако младости оставите њену слободу покољењима ћете морати да градите тамнице.'' Да се кратко подсетимо ко је Монтењ послужиће нам следећи линк http://en.wikipedia.org/wiki/Michel_de_Montaigne за сајт на коме се каже да је Монтењ (1533-1592) један од претеча модерне европске философске мисли, француски есејиста, скептик, хуманиста.
Можда је енглески писац Семјуел Батлер хтео да се нашали са стихом 13:24 из Прича Соломунових ''Ко жали прут мрзи на сина својега, а ко га љуби, кара га за времена'' али Енглези још увек у том библијском значењу користе његов стих ''Spare the rod and spoil the child''.
И још да се осврнем на госпођу Брзев-Ћурчић и њено цитирање Његоша, ''Коме закон лежи у топузу...''. Свака част госпођи на досетљивости али Његош у овом стиху не пева о васпитању деце него о османлијској освајачкој сили. Немојмо претеривати, родитељски длан није топуз. Госпођа Брзев је била видно узрујана темом, али не треба да заборави да се на свом послу среће са психопатологијом а не са просечним родитељима који су, надам се, нормални и који чине већину овог друштва.
37 Komentari
Sortiraj po: