Ponedeljak, 30.10.2023.

15:14

Koliko često treba menjati određene delove na automobilu

Izvor:

Koliko èesto treba menjati odreðene delove na automobilu IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

21 Komentari

Sortiraj po:

Lektor

pre 1 godinu

Kada je u pitanju redovan servis, već 20 i više godina sam auto vam izbaci na satu da je vreme za servis. Mada oni imaju i vremenski tajmer, ne samo za km.
Sad, posedujem nekoliko auta, 3 se voze svakodnevno a jedan samo vikendom. Za antistres. Njime predjem nepunih 1.000km godišnje, ostala 3 oko 10.000-15.000. Treba li da menjam ulje svake dve godine za tih 1.000km? Ne, menjacu nakon 4-5.
Poenta priče: ulje NEMA rok trajanja dve godine! Nikada nije ni imao. To su palamudjenja trgovaca koje su kvazi stručnjaci prihvatili kao mantru a sve zarad prodaje. Znam jer mi je tema jako bliska. Ulje u radnji je proizvedeno nekada i pre nekoliko godina ali je trebalo oko godinu dok ne dodje do uvoznika. U trgovinskom toku izgubi još oko 6 meseci do godinu, od uvoznika do maloprodaja. Dodatno, po sipanju u motor, vi ga vozite u gepeku kao višak još bar godinu-dve. U servisu možda dospete i taj deo jer ide 4,3L ulja pa da ne otvara novu za to malo... Dakle, kada kupite u radnji, ono je po vama već za bacanje jer je staro dve godine.
Možda vas je sramota da izračunate sami ali ulje menjamo kada u motoru odradi broj km ili radnih sati, ne total sati od vremena sipanja. Nije to mleko koje se po otvaranju kvari u 7 dana. YT je pun snimaka vozila koja su prešla mnogo km sa istim uljem pa se pretvorilo u mast. Ali je to usled uticaja temperature, pritiska, trenja, ne zato što je ostvarilo samo od sebe.
Možemo da vodimo polemiku za ulje staro 6 I više godina. Sve ispod toga je suludo (ako nije odradilo svoj predviđeni zadatak). Često ne razmišljamo racionalno već prihvatamo kako nam se servira i to branimo a ne znamo ni sve detalje.

Nuklearni mravojed

pre 1 godinu

Na koliko treba menjati auto?
(Strina, 23. novembar 2023 00:38)


Cim pridje isteku garancije i/ili istekne lizing. Ko ima novca za taj sport, naravno.

XXL

pre 1 godinu

@Goxy - prijatelju naš dragi zar ti u svom električnom automobilu koji preferiraš imaš u elektromotoru - svećice? I naravno pozz ...

mile@

pre 1 godinu

@se7en
Smatraš da je samo u Srbiji tako ? Druže,kakvog sam se đubreta nagledao u Berlinu,toga ni ovde nema. Kod nas se živi u zabludi da se tamo negde to bolje radi,mozda nekad sada se svuda gleda ušteda.

Srećko

pre 1 godinu

Sve što su naveli je ništa u odnosu na interval zamene amortizera.
Ne postoji način da se sa sigurnošću utvrdi da li su amortizeri u dobrom stanju.
Auto sa lošim amortizerima bukvalno lebdi u vazduhu pri većim brzinama jer ni jedan put nije idealno ravan.
Zbog toga se najčešće izgubi kontrola nad vozilom.

ljud

pre 1 godinu

Preporuka iza koje narocito stoje taksisti:
kupite vozilo koje se najmanje kvari, koje je najpouzdanije, koje trazi najmanje odrzavanja, koje ce vam biti uvek na raspolaganju, uvek spremno za upotrebu.
To je ono vozilo koje nema kvarljive delove npr.:
plivajuci zamajac, dpf, egr, anlaser, alternator, kaiseve, pribor koji se menja prilikom promene zupcastog kaisa, kvacilo s priborom (druk lagerom i korpom).
Osim BEV ovom opisu odgovaraju i PHEV vozila.
I... promenu shvatanja da "devojka moze biti sa sela a auto mora biti nemacki" u "auto mora biti Toyota".

Goxy

pre 1 godinu

Svećice možda traju 30 000 km ako su fabričke na Yugu. Preventivno ih menjam na 50 000 km iako savršeno rade. Samo zato što mi je tako lakše da pamtim kada sam ih promenio. Možda mogu i 100 000 ali ne bih rizikovao. Ne znam ni kako izgleda kada počnu da zezaju.

kele®

pre 1 godinu

Ovo je neki članak iz 2000.
Svjećice mogu trajati i 100.000km. Zavisi kakvo smeće stavite. Zupčasti remen u zavisnosti od proizvođača, teško da ide ispod 120.000, uz naravno, zamjenu svih pratećih dijelova, ne samo remena. Ulje u kočnicama je sad sintetika i treba ga kontrolisati. Postoji uređaj koji mjeri udio vode u ulju, a UK ulje je hidrofilno pa na to treba obratiti pažnju. Za filtere je manje više tako.

Tadija

pre 1 godinu

@Se7en Sve je to logična posledica prakse da se kupuju automobili iznad realnih platežnih mogućnosti. Ljudi skupe neki novac i umesto da kupe neki skromniji automobil koji mogu kvalitetno održavati, oni rade suprotno. Moj kolega je npr. kupio Pežo 3008, noviji model i baš neki dan pričamo o promeni guma, a on mi kaže da je kupio polovne gume. Znači čovek platio verovatno preko 10.000 evra polovan auto za koji nije u stanju ni krštene gume da kupi, a gde su ostale stvari. Pogledajte samo na šta liče gume na tim premijum automobilima iz perioda koji uglavnom pazare naši ljudi. Pa to je sve ćelavo, izraubovano, ispucalo ili ako je već novo, onda je uglavnom neki Riken, Tigar i slično. Na auto od 150 ili 200 ks koji je težak 1,5 tonu staviti Tigar je zaista jad i beda. E sada možete da zamislite kako ti vlasnici održavaju ostale dosta skuplje komponente. Jednostavno rečeno, nikako ili uz pomoć štapa i kanapa, razvlačenjem servisnih intervala, kupovinom najjeftinijih delova, odlaganjem popravki i sl. Na kraju im se više isplati da prodaju takav auto, da ne kažem da "uvale" drugom koji ćega verovatno isto tako "održavati" i tako u krug. Iz ličnog iskustva kažem da je ubedljivo najgore kupiti auto od onoga ko ga je vozio relativno kratko, tipa godinu-dve, jer su to uglavnom oni koji ga izgustiraju, ne ulažu ništa i šalju dalje. Hoće dupe da sedne u premijum, a iz čarapa prsti vire.

cosmo

pre 1 godinu

@BlackNeo

ZDF je medijska kuća (2. njemačka TV), koja je objavila tekst u rubrici Auto und Verkehr (auto i saobraćaj).

ZF je proizvođač dijelova, na koji misliš, a Z se ne izgovara 'zed', već 'cet' u njemačkom jeziku.

Poz iz Tamnog

Zok1

pre 1 godinu

za svaki auto ima preporuka proizvodjaca koja kaze sta se menja i na koliko, a negde za jedan isti auto postoje razlicite preporuke ukoliko se koristi u razlicitim uslovima.
(Djorke, 22. novembar 2023 21:25) Upravo tako! Treba se držati preporuka proizvođača. Npr. obično i sintetičko ulje se menjaju u različitim intervalima. Npr. Tojota preporučuje obično ulje i zamenu na 5000 milja ili 6 meseci. Preporučuje i običan benzin (američki 87 oktana). Na 87 oktana, BMW kašlje kao da ima tuberkulozu, a ulje se menja na 10000 milja ili jednom godišnje. Traži sintetičko ulje i 91-94 oktana (američkih!).

Milos

pre 1 godinu

Generalizovanje trajanja delova i potrosnog materijala je prilicno neodgovorno. Svaki proizvodjac daje svoju specifikaciju za servisiranje vozila.

mile rizik

pre 1 godinu

ZDF ili ZF? Koliko se razumijem, piše se ZF, a izgovara se "zedef".
(BlackNeo, 22. novembar 2023 23:00)

Ne razumeš se, to što ti misliš i koristiš je bauštelski n(j)emački.

ZDF - Zweites Deutsches Fernsehen ili ti Cet-de-ef.

Drajver

pre 1 godinu

U Beogradu i NS-u (i mozda jos poneko mesto) je prosecna cena automobila odokativno 5 do 10k evra bez mafijaskih a la bentli bisera kojih sada u Srbiji ima i po selima. U manjim gradovima je prosecna cena automobila koji se voze ispod 5k evra.
Nema teoretske sanse da ce neko ko je digao kredit ili krpio za jeftin i star auto ispod 5k evra odrzavati taj auto po ps-u. Takodje je jako tesko naci pogodan servis jer imamo ogroman odliv mehanicara. Najbolje je odrzavati auto sam ukoliko se ima malo znanja i alata. Uopste nije tesko, cak stavise odmara um. Ali nazalost nisu svi u mogucnosti.
Auto ne mora biti nov da bi funkcionisao besprekorno. Ali trazi ulaganje, konstantno.

Goran

pre 1 godinu

Na 30.000 filter goriva kod dizela. Da, manje-više tako piše i u knjižici. Ali knjižica navodi intervale do 180.000 km.
Moj dizel 2010. godište je prešao pravih oko 300.000 km. Na svakom malom servisu u intervalu između 10-15.000 km menja se filter goriva, Bosch filter svaki put evo već 5 godina. Košta naravno, uz ostale filtere za mali servis i Motul motorno ulje.
Zato taj moj dizel na tehničkom pregledu na merenju izduvnih gasova ima vrednost 0.02 (ne znam čega) što kažu da je motor u odličnom stanju. Prošli put smo se šalili, kao da prodam auto i stavim NOV NOV NOV u oglasima, realno bi bilo istina što se motora tiče.

Se7en

pre 1 godinu

Džabe ovakvi članci u Srbiji, doživeo sam da mi navodno obrazovan čovek objašnjava kako kočionu tečnost i creva "ne treba čačkati". Sa takvim moždanim sklopovima pravo je čudo i hvala Bogu da nema još više pogibija u saobraćaju. U komšiluku imam inženjera mašinstva koji je počupao DPF i EGR iz auta i "boli ga uvo" kako će da registruje auto.

Djorke

pre 1 godinu

Taj vas “ZDF” maltene prepolovio servisne intervale za vecinu stvari.

Ok, mozda i nije prepolovio, ali za svaki auto ima preporuka proizvodjaca koja kaze sta se menja i na koliko, a negde za jedan isti auto postoje razlicite preporuke ukoliko se koristi u razlicitim uslovima. Tu negde izmedju su i preporuke majstora kome verujete, + - par hiljada km za svaku stavku.

Drajver

pre 1 godinu

U Beogradu i NS-u (i mozda jos poneko mesto) je prosecna cena automobila odokativno 5 do 10k evra bez mafijaskih a la bentli bisera kojih sada u Srbiji ima i po selima. U manjim gradovima je prosecna cena automobila koji se voze ispod 5k evra.
Nema teoretske sanse da ce neko ko je digao kredit ili krpio za jeftin i star auto ispod 5k evra odrzavati taj auto po ps-u. Takodje je jako tesko naci pogodan servis jer imamo ogroman odliv mehanicara. Najbolje je odrzavati auto sam ukoliko se ima malo znanja i alata. Uopste nije tesko, cak stavise odmara um. Ali nazalost nisu svi u mogucnosti.
Auto ne mora biti nov da bi funkcionisao besprekorno. Ali trazi ulaganje, konstantno.

Djorke

pre 1 godinu

Taj vas “ZDF” maltene prepolovio servisne intervale za vecinu stvari.

Ok, mozda i nije prepolovio, ali za svaki auto ima preporuka proizvodjaca koja kaze sta se menja i na koliko, a negde za jedan isti auto postoje razlicite preporuke ukoliko se koristi u razlicitim uslovima. Tu negde izmedju su i preporuke majstora kome verujete, + - par hiljada km za svaku stavku.

Tadija

pre 1 godinu

@Se7en Sve je to logična posledica prakse da se kupuju automobili iznad realnih platežnih mogućnosti. Ljudi skupe neki novac i umesto da kupe neki skromniji automobil koji mogu kvalitetno održavati, oni rade suprotno. Moj kolega je npr. kupio Pežo 3008, noviji model i baš neki dan pričamo o promeni guma, a on mi kaže da je kupio polovne gume. Znači čovek platio verovatno preko 10.000 evra polovan auto za koji nije u stanju ni krštene gume da kupi, a gde su ostale stvari. Pogledajte samo na šta liče gume na tim premijum automobilima iz perioda koji uglavnom pazare naši ljudi. Pa to je sve ćelavo, izraubovano, ispucalo ili ako je već novo, onda je uglavnom neki Riken, Tigar i slično. Na auto od 150 ili 200 ks koji je težak 1,5 tonu staviti Tigar je zaista jad i beda. E sada možete da zamislite kako ti vlasnici održavaju ostale dosta skuplje komponente. Jednostavno rečeno, nikako ili uz pomoć štapa i kanapa, razvlačenjem servisnih intervala, kupovinom najjeftinijih delova, odlaganjem popravki i sl. Na kraju im se više isplati da prodaju takav auto, da ne kažem da "uvale" drugom koji ćega verovatno isto tako "održavati" i tako u krug. Iz ličnog iskustva kažem da je ubedljivo najgore kupiti auto od onoga ko ga je vozio relativno kratko, tipa godinu-dve, jer su to uglavnom oni koji ga izgustiraju, ne ulažu ništa i šalju dalje. Hoće dupe da sedne u premijum, a iz čarapa prsti vire.

Se7en

pre 1 godinu

Džabe ovakvi članci u Srbiji, doživeo sam da mi navodno obrazovan čovek objašnjava kako kočionu tečnost i creva "ne treba čačkati". Sa takvim moždanim sklopovima pravo je čudo i hvala Bogu da nema još više pogibija u saobraćaju. U komšiluku imam inženjera mašinstva koji je počupao DPF i EGR iz auta i "boli ga uvo" kako će da registruje auto.

ljud

pre 1 godinu

Preporuka iza koje narocito stoje taksisti:
kupite vozilo koje se najmanje kvari, koje je najpouzdanije, koje trazi najmanje odrzavanja, koje ce vam biti uvek na raspolaganju, uvek spremno za upotrebu.
To je ono vozilo koje nema kvarljive delove npr.:
plivajuci zamajac, dpf, egr, anlaser, alternator, kaiseve, pribor koji se menja prilikom promene zupcastog kaisa, kvacilo s priborom (druk lagerom i korpom).
Osim BEV ovom opisu odgovaraju i PHEV vozila.
I... promenu shvatanja da "devojka moze biti sa sela a auto mora biti nemacki" u "auto mora biti Toyota".

mile rizik

pre 1 godinu

ZDF ili ZF? Koliko se razumijem, piše se ZF, a izgovara se "zedef".
(BlackNeo, 22. novembar 2023 23:00)

Ne razumeš se, to što ti misliš i koristiš je bauštelski n(j)emački.

ZDF - Zweites Deutsches Fernsehen ili ti Cet-de-ef.

cosmo

pre 1 godinu

@BlackNeo

ZDF je medijska kuća (2. njemačka TV), koja je objavila tekst u rubrici Auto und Verkehr (auto i saobraćaj).

ZF je proizvođač dijelova, na koji misliš, a Z se ne izgovara 'zed', već 'cet' u njemačkom jeziku.

Poz iz Tamnog

Goran

pre 1 godinu

Na 30.000 filter goriva kod dizela. Da, manje-više tako piše i u knjižici. Ali knjižica navodi intervale do 180.000 km.
Moj dizel 2010. godište je prešao pravih oko 300.000 km. Na svakom malom servisu u intervalu između 10-15.000 km menja se filter goriva, Bosch filter svaki put evo već 5 godina. Košta naravno, uz ostale filtere za mali servis i Motul motorno ulje.
Zato taj moj dizel na tehničkom pregledu na merenju izduvnih gasova ima vrednost 0.02 (ne znam čega) što kažu da je motor u odličnom stanju. Prošli put smo se šalili, kao da prodam auto i stavim NOV NOV NOV u oglasima, realno bi bilo istina što se motora tiče.

mile@

pre 1 godinu

@se7en
Smatraš da je samo u Srbiji tako ? Druže,kakvog sam se đubreta nagledao u Berlinu,toga ni ovde nema. Kod nas se živi u zabludi da se tamo negde to bolje radi,mozda nekad sada se svuda gleda ušteda.

Zok1

pre 1 godinu

za svaki auto ima preporuka proizvodjaca koja kaze sta se menja i na koliko, a negde za jedan isti auto postoje razlicite preporuke ukoliko se koristi u razlicitim uslovima.
(Djorke, 22. novembar 2023 21:25) Upravo tako! Treba se držati preporuka proizvođača. Npr. obično i sintetičko ulje se menjaju u različitim intervalima. Npr. Tojota preporučuje obično ulje i zamenu na 5000 milja ili 6 meseci. Preporučuje i običan benzin (američki 87 oktana). Na 87 oktana, BMW kašlje kao da ima tuberkulozu, a ulje se menja na 10000 milja ili jednom godišnje. Traži sintetičko ulje i 91-94 oktana (američkih!).

kele®

pre 1 godinu

Ovo je neki članak iz 2000.
Svjećice mogu trajati i 100.000km. Zavisi kakvo smeće stavite. Zupčasti remen u zavisnosti od proizvođača, teško da ide ispod 120.000, uz naravno, zamjenu svih pratećih dijelova, ne samo remena. Ulje u kočnicama je sad sintetika i treba ga kontrolisati. Postoji uređaj koji mjeri udio vode u ulju, a UK ulje je hidrofilno pa na to treba obratiti pažnju. Za filtere je manje više tako.

Nuklearni mravojed

pre 1 godinu

Na koliko treba menjati auto?
(Strina, 23. novembar 2023 00:38)


Cim pridje isteku garancije i/ili istekne lizing. Ko ima novca za taj sport, naravno.

Milos

pre 1 godinu

Generalizovanje trajanja delova i potrosnog materijala je prilicno neodgovorno. Svaki proizvodjac daje svoju specifikaciju za servisiranje vozila.

XXL

pre 1 godinu

@Goxy - prijatelju naš dragi zar ti u svom električnom automobilu koji preferiraš imaš u elektromotoru - svećice? I naravno pozz ...

Srećko

pre 1 godinu

Sve što su naveli je ništa u odnosu na interval zamene amortizera.
Ne postoji način da se sa sigurnošću utvrdi da li su amortizeri u dobrom stanju.
Auto sa lošim amortizerima bukvalno lebdi u vazduhu pri većim brzinama jer ni jedan put nije idealno ravan.
Zbog toga se najčešće izgubi kontrola nad vozilom.

Lektor

pre 1 godinu

Kada je u pitanju redovan servis, već 20 i više godina sam auto vam izbaci na satu da je vreme za servis. Mada oni imaju i vremenski tajmer, ne samo za km.
Sad, posedujem nekoliko auta, 3 se voze svakodnevno a jedan samo vikendom. Za antistres. Njime predjem nepunih 1.000km godišnje, ostala 3 oko 10.000-15.000. Treba li da menjam ulje svake dve godine za tih 1.000km? Ne, menjacu nakon 4-5.
Poenta priče: ulje NEMA rok trajanja dve godine! Nikada nije ni imao. To su palamudjenja trgovaca koje su kvazi stručnjaci prihvatili kao mantru a sve zarad prodaje. Znam jer mi je tema jako bliska. Ulje u radnji je proizvedeno nekada i pre nekoliko godina ali je trebalo oko godinu dok ne dodje do uvoznika. U trgovinskom toku izgubi još oko 6 meseci do godinu, od uvoznika do maloprodaja. Dodatno, po sipanju u motor, vi ga vozite u gepeku kao višak još bar godinu-dve. U servisu možda dospete i taj deo jer ide 4,3L ulja pa da ne otvara novu za to malo... Dakle, kada kupite u radnji, ono je po vama već za bacanje jer je staro dve godine.
Možda vas je sramota da izračunate sami ali ulje menjamo kada u motoru odradi broj km ili radnih sati, ne total sati od vremena sipanja. Nije to mleko koje se po otvaranju kvari u 7 dana. YT je pun snimaka vozila koja su prešla mnogo km sa istim uljem pa se pretvorilo u mast. Ali je to usled uticaja temperature, pritiska, trenja, ne zato što je ostvarilo samo od sebe.
Možemo da vodimo polemiku za ulje staro 6 I više godina. Sve ispod toga je suludo (ako nije odradilo svoj predviđeni zadatak). Često ne razmišljamo racionalno već prihvatamo kako nam se servira i to branimo a ne znamo ni sve detalje.

Goxy

pre 1 godinu

Svećice možda traju 30 000 km ako su fabričke na Yugu. Preventivno ih menjam na 50 000 km iako savršeno rade. Samo zato što mi je tako lakše da pamtim kada sam ih promenio. Možda mogu i 100 000 ali ne bih rizikovao. Ne znam ni kako izgleda kada počnu da zezaju.

Se7en

pre 1 godinu

Džabe ovakvi članci u Srbiji, doživeo sam da mi navodno obrazovan čovek objašnjava kako kočionu tečnost i creva "ne treba čačkati". Sa takvim moždanim sklopovima pravo je čudo i hvala Bogu da nema još više pogibija u saobraćaju. U komšiluku imam inženjera mašinstva koji je počupao DPF i EGR iz auta i "boli ga uvo" kako će da registruje auto.

ljud

pre 1 godinu

Preporuka iza koje narocito stoje taksisti:
kupite vozilo koje se najmanje kvari, koje je najpouzdanije, koje trazi najmanje odrzavanja, koje ce vam biti uvek na raspolaganju, uvek spremno za upotrebu.
To je ono vozilo koje nema kvarljive delove npr.:
plivajuci zamajac, dpf, egr, anlaser, alternator, kaiseve, pribor koji se menja prilikom promene zupcastog kaisa, kvacilo s priborom (druk lagerom i korpom).
Osim BEV ovom opisu odgovaraju i PHEV vozila.
I... promenu shvatanja da "devojka moze biti sa sela a auto mora biti nemacki" u "auto mora biti Toyota".

Goran

pre 1 godinu

Na 30.000 filter goriva kod dizela. Da, manje-više tako piše i u knjižici. Ali knjižica navodi intervale do 180.000 km.
Moj dizel 2010. godište je prešao pravih oko 300.000 km. Na svakom malom servisu u intervalu između 10-15.000 km menja se filter goriva, Bosch filter svaki put evo već 5 godina. Košta naravno, uz ostale filtere za mali servis i Motul motorno ulje.
Zato taj moj dizel na tehničkom pregledu na merenju izduvnih gasova ima vrednost 0.02 (ne znam čega) što kažu da je motor u odličnom stanju. Prošli put smo se šalili, kao da prodam auto i stavim NOV NOV NOV u oglasima, realno bi bilo istina što se motora tiče.

Goxy

pre 1 godinu

Svećice možda traju 30 000 km ako su fabričke na Yugu. Preventivno ih menjam na 50 000 km iako savršeno rade. Samo zato što mi je tako lakše da pamtim kada sam ih promenio. Možda mogu i 100 000 ali ne bih rizikovao. Ne znam ni kako izgleda kada počnu da zezaju.

kele®

pre 1 godinu

Ovo je neki članak iz 2000.
Svjećice mogu trajati i 100.000km. Zavisi kakvo smeće stavite. Zupčasti remen u zavisnosti od proizvođača, teško da ide ispod 120.000, uz naravno, zamjenu svih pratećih dijelova, ne samo remena. Ulje u kočnicama je sad sintetika i treba ga kontrolisati. Postoji uređaj koji mjeri udio vode u ulju, a UK ulje je hidrofilno pa na to treba obratiti pažnju. Za filtere je manje više tako.

Nuklearni mravojed

pre 1 godinu

Na koliko treba menjati auto?
(Strina, 23. novembar 2023 00:38)


Cim pridje isteku garancije i/ili istekne lizing. Ko ima novca za taj sport, naravno.

Djorke

pre 1 godinu

Taj vas “ZDF” maltene prepolovio servisne intervale za vecinu stvari.

Ok, mozda i nije prepolovio, ali za svaki auto ima preporuka proizvodjaca koja kaze sta se menja i na koliko, a negde za jedan isti auto postoje razlicite preporuke ukoliko se koristi u razlicitim uslovima. Tu negde izmedju su i preporuke majstora kome verujete, + - par hiljada km za svaku stavku.

Drajver

pre 1 godinu

U Beogradu i NS-u (i mozda jos poneko mesto) je prosecna cena automobila odokativno 5 do 10k evra bez mafijaskih a la bentli bisera kojih sada u Srbiji ima i po selima. U manjim gradovima je prosecna cena automobila koji se voze ispod 5k evra.
Nema teoretske sanse da ce neko ko je digao kredit ili krpio za jeftin i star auto ispod 5k evra odrzavati taj auto po ps-u. Takodje je jako tesko naci pogodan servis jer imamo ogroman odliv mehanicara. Najbolje je odrzavati auto sam ukoliko se ima malo znanja i alata. Uopste nije tesko, cak stavise odmara um. Ali nazalost nisu svi u mogucnosti.
Auto ne mora biti nov da bi funkcionisao besprekorno. Ali trazi ulaganje, konstantno.

Zok1

pre 1 godinu

za svaki auto ima preporuka proizvodjaca koja kaze sta se menja i na koliko, a negde za jedan isti auto postoje razlicite preporuke ukoliko se koristi u razlicitim uslovima.
(Djorke, 22. novembar 2023 21:25) Upravo tako! Treba se držati preporuka proizvođača. Npr. obično i sintetičko ulje se menjaju u različitim intervalima. Npr. Tojota preporučuje obično ulje i zamenu na 5000 milja ili 6 meseci. Preporučuje i običan benzin (američki 87 oktana). Na 87 oktana, BMW kašlje kao da ima tuberkulozu, a ulje se menja na 10000 milja ili jednom godišnje. Traži sintetičko ulje i 91-94 oktana (američkih!).

Tadija

pre 1 godinu

@Se7en Sve je to logična posledica prakse da se kupuju automobili iznad realnih platežnih mogućnosti. Ljudi skupe neki novac i umesto da kupe neki skromniji automobil koji mogu kvalitetno održavati, oni rade suprotno. Moj kolega je npr. kupio Pežo 3008, noviji model i baš neki dan pričamo o promeni guma, a on mi kaže da je kupio polovne gume. Znači čovek platio verovatno preko 10.000 evra polovan auto za koji nije u stanju ni krštene gume da kupi, a gde su ostale stvari. Pogledajte samo na šta liče gume na tim premijum automobilima iz perioda koji uglavnom pazare naši ljudi. Pa to je sve ćelavo, izraubovano, ispucalo ili ako je već novo, onda je uglavnom neki Riken, Tigar i slično. Na auto od 150 ili 200 ks koji je težak 1,5 tonu staviti Tigar je zaista jad i beda. E sada možete da zamislite kako ti vlasnici održavaju ostale dosta skuplje komponente. Jednostavno rečeno, nikako ili uz pomoć štapa i kanapa, razvlačenjem servisnih intervala, kupovinom najjeftinijih delova, odlaganjem popravki i sl. Na kraju im se više isplati da prodaju takav auto, da ne kažem da "uvale" drugom koji ćega verovatno isto tako "održavati" i tako u krug. Iz ličnog iskustva kažem da je ubedljivo najgore kupiti auto od onoga ko ga je vozio relativno kratko, tipa godinu-dve, jer su to uglavnom oni koji ga izgustiraju, ne ulažu ništa i šalju dalje. Hoće dupe da sedne u premijum, a iz čarapa prsti vire.

mile@

pre 1 godinu

@se7en
Smatraš da je samo u Srbiji tako ? Druže,kakvog sam se đubreta nagledao u Berlinu,toga ni ovde nema. Kod nas se živi u zabludi da se tamo negde to bolje radi,mozda nekad sada se svuda gleda ušteda.

Milos

pre 1 godinu

Generalizovanje trajanja delova i potrosnog materijala je prilicno neodgovorno. Svaki proizvodjac daje svoju specifikaciju za servisiranje vozila.

mile rizik

pre 1 godinu

ZDF ili ZF? Koliko se razumijem, piše se ZF, a izgovara se "zedef".
(BlackNeo, 22. novembar 2023 23:00)

Ne razumeš se, to što ti misliš i koristiš je bauštelski n(j)emački.

ZDF - Zweites Deutsches Fernsehen ili ti Cet-de-ef.

cosmo

pre 1 godinu

@BlackNeo

ZDF je medijska kuća (2. njemačka TV), koja je objavila tekst u rubrici Auto und Verkehr (auto i saobraćaj).

ZF je proizvođač dijelova, na koji misliš, a Z se ne izgovara 'zed', već 'cet' u njemačkom jeziku.

Poz iz Tamnog

Srećko

pre 1 godinu

Sve što su naveli je ništa u odnosu na interval zamene amortizera.
Ne postoji način da se sa sigurnošću utvrdi da li su amortizeri u dobrom stanju.
Auto sa lošim amortizerima bukvalno lebdi u vazduhu pri većim brzinama jer ni jedan put nije idealno ravan.
Zbog toga se najčešće izgubi kontrola nad vozilom.

XXL

pre 1 godinu

@Goxy - prijatelju naš dragi zar ti u svom električnom automobilu koji preferiraš imaš u elektromotoru - svećice? I naravno pozz ...

Lektor

pre 1 godinu

Kada je u pitanju redovan servis, već 20 i više godina sam auto vam izbaci na satu da je vreme za servis. Mada oni imaju i vremenski tajmer, ne samo za km.
Sad, posedujem nekoliko auta, 3 se voze svakodnevno a jedan samo vikendom. Za antistres. Njime predjem nepunih 1.000km godišnje, ostala 3 oko 10.000-15.000. Treba li da menjam ulje svake dve godine za tih 1.000km? Ne, menjacu nakon 4-5.
Poenta priče: ulje NEMA rok trajanja dve godine! Nikada nije ni imao. To su palamudjenja trgovaca koje su kvazi stručnjaci prihvatili kao mantru a sve zarad prodaje. Znam jer mi je tema jako bliska. Ulje u radnji je proizvedeno nekada i pre nekoliko godina ali je trebalo oko godinu dok ne dodje do uvoznika. U trgovinskom toku izgubi još oko 6 meseci do godinu, od uvoznika do maloprodaja. Dodatno, po sipanju u motor, vi ga vozite u gepeku kao višak još bar godinu-dve. U servisu možda dospete i taj deo jer ide 4,3L ulja pa da ne otvara novu za to malo... Dakle, kada kupite u radnji, ono je po vama već za bacanje jer je staro dve godine.
Možda vas je sramota da izračunate sami ali ulje menjamo kada u motoru odradi broj km ili radnih sati, ne total sati od vremena sipanja. Nije to mleko koje se po otvaranju kvari u 7 dana. YT je pun snimaka vozila koja su prešla mnogo km sa istim uljem pa se pretvorilo u mast. Ali je to usled uticaja temperature, pritiska, trenja, ne zato što je ostvarilo samo od sebe.
Možemo da vodimo polemiku za ulje staro 6 I više godina. Sve ispod toga je suludo (ako nije odradilo svoj predviđeni zadatak). Često ne razmišljamo racionalno već prihvatamo kako nam se servira i to branimo a ne znamo ni sve detalje.