Utorak, 15.08.2023.

13:00

U Srbiji registrovano samo 500 električnih vozila

Izvor: B92

U Srbiji registrovano samo 500 elektriènih vozila IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

25 Komentari

Sortiraj po:

Djorke

pre 1 godinu

@
Zok1, 17. avgust 2023 16:16

Nije me mrzelo da pogledam - i dalje uspesno zadrzavas status koji imas.

Reference si koristio van konteksta, stavise radi se o abstraktu koji se poziva da druge reference, koje se pozivaju na trece (od kojih su neki cak i blogeri … bravo). Cak i takvo, ne menja cinjenicu da lazes - namerno pogresno iterpretiranje je takodje laz.

(Inace, neko uopste cita ovu prepisku sem tebe, ta “pametna” referenca na koju se poziva je o ekonomskoj isplativosti reciklaze u Brazilu, a u zakljucku kaze da nije isplativo jer da bi bilo trebaju subvencije i oslobadjanje od poreza. Dakle pored sto je preneo komadic van konteksta, nije ni poentu clanka ukapirao. Poenta je da je reciklaza ogroman problem jer je transport starih baterija jako opasan, a mala trzista nece moci da naprave gigantske kapacitete za reciklazu koji jedini spustaju cenu na koliko-toliko prihvatljiv nivo.)

Drago mi je da si koristio reference kao sto je wikipedija (tu se tek vidi koliki si ekspert) ali zasto ne iskoristi neke reference i za podatak da se zbog neisplativosti recikliranja, samo 5% litijum jonskih baterija reciklira, a i da je to mahom subvencionisano. Dakle - 95% je sta ? Nereciklirani otpad.
Uglavnom - bez obzira na “?” na kraju, to zaista nije pitanje i ja zavrsavam diskusiju ovde (takodje molim da mi se objavi komentar).

Zok1

pre 1 godinu

(Djorke, 17. avgust 2023 11:56) Baš ti hvala na komplimentu, ali sve podatke koje sam dao imaš na Internetu. Za cenu u evrima, referenca je: "Lima, M.C.C.; Pontes, L.P.; Vasconcelos, A.S.M.; de Araujo Silva Junior, W.; Wu, K. Economic Aspects for Recycling of Used Lithium-Ion Batteries from Electric Vehicles. Energies 2022, 15, 2203." Za cenu po toni: https://glginsights.com/articles/the-economics-around-lithium-ion-battery-recycling-are-strong-and-growing/# Za učešće proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora u pojedinim zemljama koje sam nabrojao, možeš naći podatke na Wikipediji. (Molim B92 da objavi ovaj komentar, hvala!)

Djorke

pre 1 godinu

@
(Zok1, 16. avgust 2023 18:44)

Cak letimican pogled na zvanicne podatke kaze da si lazov. Nikakav specijalan - samo najobicniji.

Velika steta jer se mnogo lakse i efektivnije lobira za nesto istinom, a ne bajkama za malu decu.

Zok1

pre 1 godinu

(Djorke, 16. avgust 2023 11:05)

1) Trenutna cena ekstrakcije litijuma iz recikliranih baterija je $100-200 po toni otpada za reciklažu (GLG Insight). Prema kapacitetu baterije, EUR 26.79/kWh. Ta cena će samo da pada, jer se uvodi obavezno recikliranje. Već danas postoje tehnologije koje ubrzavaju i pojeftinjuju proces.
2) Cene automobila sa SUS motorima rastu. Ne rastu samo radi ekoloških propisa, nego pre svega radi uvođenja elektronike. Da li je bilo "veštački" kada su cene skočile radi uvođenja pojasa ili vazdušnih jastuka? Cena električnih automobila pada na realnom nivou, jer se tačno zna koja je visina subvencija. Npr. Tesla je oborio cene svojim modelima. Tržište postaje konkurentnije.
3) I američke elektrane troše ugalj u ogromnim količinama. Srbija pokrije 27% električne energije iz obnovljivih izvora, Danska 29%, Amerika 22%, Nemačka 16%. U srpskom podneblju, dva kvadratna metra solarnih panela, uz odgovarajuće baterije koje bi čuvale proizvedenu energiju, je dovoljno da u celosti pokrije punjenje električnog automobila. I elektrane i filteri će morati da se modernizuju, nezavisno od prelaska na električne automobile. Nije problem samo ugalj, nego vrsta uglja. Lignit zagađuje daleko više od kvalitetnog uglja koji se koristi u Nemačkoj ili Poljskoj.

Djorke

pre 1 godinu

@
... Cene EV će padati, cene SUS vozila će rasti radi sve oštrijih ekoloških propisa. Litijumske baterije će se reciklirati, jeftinije je dobiti litijum iz stare baterije, nego iz rudnika. Što se tiče električne energije, Korejanci i Kinezi su počeli da proizvode kućne baterije (Teslin PowerWall) koje omogućuju skladištenje električne energije. Oni koji imaju kuće će moći da pune EV uz pomoć tih baterija i solarnih panela, da uopšte ne povlače struju iz mreže. Za Srbiju može biti interesantna i mogućnost da se baterija puni kada je struja jeftinija, a troši kada je skuplja. ...
(Zok1, 16. avgust 2023 08:50)

Kakva gomila ...

1. Trenutno je skuplje izvući litijum iz stare baterije, nego izvaditi ga iz zemlje. Poruka za neuke koji prosipaju pamet - litijuma ima jako, jako, jako malo u baterijama i vezan je jakim hemijskim vezama. Zato je i užasno skupo izvaditi ga ponovo odatle.
2. cene SUS rastu, ali rastu veštački (porezi, nameti, političke odluke vezane za emisije itd - ne rastu realno), dok cena EV se subvencioniše, pa ne možemo reći da pada cena dokle god neko drugi to plaća. Jedna politička odluka ili jedan problem sa budžetom i videli bi smo šta je jeftinije.
3. Nismo Norveška, Švedska itd. U Srbiji EV ide u velikom procentu na ugalj. UGALJ ! Naše praistorijske elektrane i filteri ? Pa manje zagađuje onaj koji vozi Tamića.
Super što ih je samo 500

Miki

pre 1 godinu

Nravno da će EV zavladati, zato što sistemi za kontrolu emisija ubijaju smisao SUS motora.

Kupim 4 god. star auto, posle par stotina km crkne mi AdBlue sistem, isključim ga jer nov košta 1000 evra, posle toga se zapuši DPF, platim termo čišćenje, ne pređem ni 2000 on opet zeza i evo ga u servisu. A motor kao motor ne zadaje nikakve probleme. Koliko god su usavršili motore toliko ta ekološka oprema: DPF, EGR, SCR sistemi kod dizelaša, te lambda sonde i katalizatori kod benzinaca ubijaju svaku želju za posedovanjem SUS automobila koji su postali preskupi za održavanje.
Sa druge strane električni automobili su veoma skupi čak i za prosečnog stanovnika Nemačke. Drago mi je da vidim da ih taksisti i dostavljači sve više prihvataju ali potrebno je da im cena još dosta padne da bi bili široko prihvaćeni. U Švajcarskoj je recimo tek svaki šesti prodati novi automobil potpuno električni. U Engleskoj saki svaki sedmi. Bliže nama u Mađarskoj maje od 10%.

Kaligula

pre 1 godinu

Država koja 60% struje dobija iz lignita i pored toga mora da uveze još 10%. Država kojoj je glavni budžetski prihod taksa na gorivo (100din/L). Davanje subvencija za EL. vozila je ludilo na kvadrat.

Zok1

pre 1 godinu

Prodato je onoliko koliko je bilo pokriveno subvencijama. Cene EV će padati, cene SUS vozila će rasti radi sve oštrijih ekoloških propisa. Litijumske baterije će se reciklirati, jeftinije je dobiti litijum iz stare baterije, nego iz rudnika. Što se tiče električne energije, Korejanci i Kinezi su počeli da proizvode kućne baterije (Teslin PowerWall) koje omogućuju skladištenje električne energije. Oni koji imaju kuće će moći da pune EV uz pomoć tih baterija i solarnih panela, da uopšte ne povlače struju iz mreže. Za Srbiju može biti interesantna i mogućnost da se baterija puni kada je struja jeftinija, a troši kada je skuplja. Otprilike kao što su se nekada punile TA peći.

Goran

pre 1 godinu

Nemoj ti da mislis, citaj. Teslina baterija nakon 10g puni do 90%. Pre ce otici na otpad sve ostalo nego baterija. Probaj da vozis EV. Nebo i zemlja. Nestvarno koliko je sve udobnije i laganije. Mi ni demokratiju nemamo a kamoli pristojan broj EV.
(Kefalica (pomerite minus ka sredini!), 15. avgust 2023 15:16)

Ma popušiš mi demokratiju...

kole

pre 1 godinu

Samo 500, a ovde u komentarima 40% njih grcevito brane tu tehnologiju i nas koji imamo sumnju u citav projekat nazivaju dizel primitivcima koji ih guse i ugrozavaju im zdravlje. Pa prikane, ako vec podrzavas elektrifikaciju automobola, digni kredit, pa kupi takav auto, a ne da meni drzis predavanje, a i sam vozis zagadjivaca.

spira

pre 1 godinu

Cena struje će se povećavati, a i sada je to skupa vožnja. Kod EV nije rešeno pitanje brzog punjenja, samozapaljivanja. Polovne niko neće moći da proda, jer je zamena baterija neisplativa, znači neekološka "groblja". Čemu onda subvencije na teret svih nas?

Djorke

pre 1 godinu

@
Dobro je, imamo samo 500 budala.
(Vuk, 15. avgust 2023 13:14)

A kako se da primetiti, oko 10% ih je ovde na komentarima sa “licnim iskustvima” … jadni, mali trolici, sa 50 razlicitih nickova … cirkuzanti.

Zlara Ristić

pre 1 godinu

Električna vozila treba propisati za taksi i dostavu a ukinuti sve subvencije. Ostalima odmah naplatiti trošak reciklaže 20% od cene novog vozila i propisati
vraćanje po iateku radnog veka u zemlju proizvodjača.

Kalem , žica, varnica

pre 1 godinu

Obavezati proizvođača vozila zakonom da je i reciklira po zakonu, preko uvoznika isto, besmisleno je prodavati takva vozila na tržištu i registrovati dok država to nereši i forsirati to u pregovorima sa EU za sve u Evropi !!

Kefalica (pomerite minus ka sredini!)

pre 1 godinu

Životni vek elektro automobila je (ja tako mislim) 10 godina, zbog baterije.
Nakon toga, uvi ga u mašnicu i odvezi na otpad. Plati im da ga recikliraju.

Nemoj ti da mislis, citaj. Teslina baterija nakon 10g puni do 90%. Pre ce otici na otpad sve ostalo nego baterija. Probaj da vozis EV. Nebo i zemlja. Nestvarno koliko je sve udobnije i laganije. Mi ni demokratiju nemamo a kamoli pristojan broj EV.

Jaki

pre 1 godinu

...Od toga goxi je vlasnik 1, 2, 3...8...124.... Aaaa, nijednog. Baš tužno. Ženu sam častio Teslu. Čim joj dođu oni dani počne da brine o ekologiji. Vozi ga par dana mjesečno a u ostale, naravno, X4.

Vuk

pre 1 godinu

"Nabavka tih automobila jeste skuplja u startu, ali ljudi treba da znaju da tokom životnog veka električnih automobila vi nemate neke veće troškove. Troškovi održavanja su izuzetnoi niski, jer nemate svih onih delova koje ima automobil na konvencionalno gorivo. Znači održavanje je skoro nula", kazao je on, piše N1.


Životni vek elektro automobila je (ja tako mislim) 10 godina, zbog baterije.
Nakon toga, uvi ga u mašnicu i odvezi na otpad. Plati im da ga recikliraju.


Kupiš nov SUS auto, za deset godina imaćeš jedan veliki servis i više malih. Recimo da je to 2000e. Kad napuni dest godina, taj auto prodaš za skoro pola cene novog. O prednosti brzog punjenja i dometu, ne treba ni pričati.


Još uvek nije trenutak za kupovinu e auta. Ja ću o tome razmisliti kad cena batrrije bitno opadne, uz uslov da bateriju iz bilo kog auta mogu da ugradim u bilo koji auto. Konektori moraju biti standardni, broj baterija vezanih u niz određuje kapacitet.

Ako imam mali auto za pijac, šta će njemu baterija dometa 2000 kilometara?
Bacanje para. Ne mogu da verujem da niko nema viziju i da naprave ta prokleta buster pakovanja i da budu međusobno kompatibilna.

Ironija

pre 1 godinu

Samo 500 pošto toliko je odvojeno para za subvencije. Subvencije nisu rešenje pošto se pare od svih nas daju nekome ko kupuje nešto skupo i većini nedostupno.
Poslednj pasus je ključan. Treba prilagoditi zakone da mogu da se u Srbiji otvaraju privatni punjači za električna vozila. Kada isto ili više punjača nego sada što ima benzinskih pumpi onda će se i ljudi malo više opredeljivati za električna vozila.
I treba promeniti način kupovine svih vozila. U Srbiji se podstiče monopol na uvoz novih vozila. Pojedincu je paraktično onemogućeno da kupi novo vozilo van Srbije. Valjda da bi mogao neko da se ugradi prilikom uvoza. Vodeći proizvođač EV je Tesla. A oni imaju online prodaju svojih automobila. Sa ovakvim našim zakonima ne mogu da nam prodaju automobile koje prave. Morali bi da ih kupimo u inostranstvu, da ih tamo registrujemo, i da sačekamo da prođe 6 meseci pa da možemo da uvezemo kao polovan automobil... Smisao?

nick

pre 1 godinu

To je za sada sa tekucim nivoom tehnologije svetski eksperiment.Previse je mana (cena naravno i autonomija), za ljude koji mogu da plate kola do 5-6k evra (citaj vecina stanovnistva).A nazalost za solidan broj ljudi par hiljada za kola je nedostizno. Da pocnemo i zavrsimo sa tom konstantacijom oko nabavke EV-a.
Za bogate i firme, oni koji imaju garazu sa punjacem nije losa izbor kao drugi auto u kuci (za po gradu).
Kada EV velicine golfa bude kosta nov 25k, najmanje autonomije 700km i full brzine punjenja od max 5min, imace smisla da to budu milionski tirazi i to opet za solidno jake kupce.
Moja procena bar jos 10-15 godina, taman da se slegne i prilagodi diverzifikacija masinske industrije (u smisli velikog broja tehnoloskih viskova).

Ironija

pre 1 godinu

Samo 500 pošto toliko je odvojeno para za subvencije. Subvencije nisu rešenje pošto se pare od svih nas daju nekome ko kupuje nešto skupo i većini nedostupno.
Poslednj pasus je ključan. Treba prilagoditi zakone da mogu da se u Srbiji otvaraju privatni punjači za električna vozila. Kada isto ili više punjača nego sada što ima benzinskih pumpi onda će se i ljudi malo više opredeljivati za električna vozila.
I treba promeniti način kupovine svih vozila. U Srbiji se podstiče monopol na uvoz novih vozila. Pojedincu je paraktično onemogućeno da kupi novo vozilo van Srbije. Valjda da bi mogao neko da se ugradi prilikom uvoza. Vodeći proizvođač EV je Tesla. A oni imaju online prodaju svojih automobila. Sa ovakvim našim zakonima ne mogu da nam prodaju automobile koje prave. Morali bi da ih kupimo u inostranstvu, da ih tamo registrujemo, i da sačekamo da prođe 6 meseci pa da možemo da uvezemo kao polovan automobil... Smisao?

Vuk

pre 1 godinu

"Nabavka tih automobila jeste skuplja u startu, ali ljudi treba da znaju da tokom životnog veka električnih automobila vi nemate neke veće troškove. Troškovi održavanja su izuzetnoi niski, jer nemate svih onih delova koje ima automobil na konvencionalno gorivo. Znači održavanje je skoro nula", kazao je on, piše N1.


Životni vek elektro automobila je (ja tako mislim) 10 godina, zbog baterije.
Nakon toga, uvi ga u mašnicu i odvezi na otpad. Plati im da ga recikliraju.


Kupiš nov SUS auto, za deset godina imaćeš jedan veliki servis i više malih. Recimo da je to 2000e. Kad napuni dest godina, taj auto prodaš za skoro pola cene novog. O prednosti brzog punjenja i dometu, ne treba ni pričati.


Još uvek nije trenutak za kupovinu e auta. Ja ću o tome razmisliti kad cena batrrije bitno opadne, uz uslov da bateriju iz bilo kog auta mogu da ugradim u bilo koji auto. Konektori moraju biti standardni, broj baterija vezanih u niz određuje kapacitet.

Ako imam mali auto za pijac, šta će njemu baterija dometa 2000 kilometara?
Bacanje para. Ne mogu da verujem da niko nema viziju i da naprave ta prokleta buster pakovanja i da budu međusobno kompatibilna.

Djorke

pre 1 godinu

@
... Cene EV će padati, cene SUS vozila će rasti radi sve oštrijih ekoloških propisa. Litijumske baterije će se reciklirati, jeftinije je dobiti litijum iz stare baterije, nego iz rudnika. Što se tiče električne energije, Korejanci i Kinezi su počeli da proizvode kućne baterije (Teslin PowerWall) koje omogućuju skladištenje električne energije. Oni koji imaju kuće će moći da pune EV uz pomoć tih baterija i solarnih panela, da uopšte ne povlače struju iz mreže. Za Srbiju može biti interesantna i mogućnost da se baterija puni kada je struja jeftinija, a troši kada je skuplja. ...
(Zok1, 16. avgust 2023 08:50)

Kakva gomila ...

1. Trenutno je skuplje izvući litijum iz stare baterije, nego izvaditi ga iz zemlje. Poruka za neuke koji prosipaju pamet - litijuma ima jako, jako, jako malo u baterijama i vezan je jakim hemijskim vezama. Zato je i užasno skupo izvaditi ga ponovo odatle.
2. cene SUS rastu, ali rastu veštački (porezi, nameti, političke odluke vezane za emisije itd - ne rastu realno), dok cena EV se subvencioniše, pa ne možemo reći da pada cena dokle god neko drugi to plaća. Jedna politička odluka ili jedan problem sa budžetom i videli bi smo šta je jeftinije.
3. Nismo Norveška, Švedska itd. U Srbiji EV ide u velikom procentu na ugalj. UGALJ ! Naše praistorijske elektrane i filteri ? Pa manje zagađuje onaj koji vozi Tamića.
Super što ih je samo 500

nick

pre 1 godinu

To je za sada sa tekucim nivoom tehnologije svetski eksperiment.Previse je mana (cena naravno i autonomija), za ljude koji mogu da plate kola do 5-6k evra (citaj vecina stanovnistva).A nazalost za solidan broj ljudi par hiljada za kola je nedostizno. Da pocnemo i zavrsimo sa tom konstantacijom oko nabavke EV-a.
Za bogate i firme, oni koji imaju garazu sa punjacem nije losa izbor kao drugi auto u kuci (za po gradu).
Kada EV velicine golfa bude kosta nov 25k, najmanje autonomije 700km i full brzine punjenja od max 5min, imace smisla da to budu milionski tirazi i to opet za solidno jake kupce.
Moja procena bar jos 10-15 godina, taman da se slegne i prilagodi diverzifikacija masinske industrije (u smisli velikog broja tehnoloskih viskova).

kole

pre 1 godinu

Samo 500, a ovde u komentarima 40% njih grcevito brane tu tehnologiju i nas koji imamo sumnju u citav projekat nazivaju dizel primitivcima koji ih guse i ugrozavaju im zdravlje. Pa prikane, ako vec podrzavas elektrifikaciju automobola, digni kredit, pa kupi takav auto, a ne da meni drzis predavanje, a i sam vozis zagadjivaca.

Djorke

pre 1 godinu

@
(Zok1, 16. avgust 2023 18:44)

Cak letimican pogled na zvanicne podatke kaze da si lazov. Nikakav specijalan - samo najobicniji.

Velika steta jer se mnogo lakse i efektivnije lobira za nesto istinom, a ne bajkama za malu decu.

Djorke

pre 1 godinu

@
Zok1, 17. avgust 2023 16:16

Nije me mrzelo da pogledam - i dalje uspesno zadrzavas status koji imas.

Reference si koristio van konteksta, stavise radi se o abstraktu koji se poziva da druge reference, koje se pozivaju na trece (od kojih su neki cak i blogeri … bravo). Cak i takvo, ne menja cinjenicu da lazes - namerno pogresno iterpretiranje je takodje laz.

(Inace, neko uopste cita ovu prepisku sem tebe, ta “pametna” referenca na koju se poziva je o ekonomskoj isplativosti reciklaze u Brazilu, a u zakljucku kaze da nije isplativo jer da bi bilo trebaju subvencije i oslobadjanje od poreza. Dakle pored sto je preneo komadic van konteksta, nije ni poentu clanka ukapirao. Poenta je da je reciklaza ogroman problem jer je transport starih baterija jako opasan, a mala trzista nece moci da naprave gigantske kapacitete za reciklazu koji jedini spustaju cenu na koliko-toliko prihvatljiv nivo.)

Drago mi je da si koristio reference kao sto je wikipedija (tu se tek vidi koliki si ekspert) ali zasto ne iskoristi neke reference i za podatak da se zbog neisplativosti recikliranja, samo 5% litijum jonskih baterija reciklira, a i da je to mahom subvencionisano. Dakle - 95% je sta ? Nereciklirani otpad.
Uglavnom - bez obzira na “?” na kraju, to zaista nije pitanje i ja zavrsavam diskusiju ovde (takodje molim da mi se objavi komentar).

spira

pre 1 godinu

Cena struje će se povećavati, a i sada je to skupa vožnja. Kod EV nije rešeno pitanje brzog punjenja, samozapaljivanja. Polovne niko neće moći da proda, jer je zamena baterija neisplativa, znači neekološka "groblja". Čemu onda subvencije na teret svih nas?

Goran

pre 1 godinu

Nemoj ti da mislis, citaj. Teslina baterija nakon 10g puni do 90%. Pre ce otici na otpad sve ostalo nego baterija. Probaj da vozis EV. Nebo i zemlja. Nestvarno koliko je sve udobnije i laganije. Mi ni demokratiju nemamo a kamoli pristojan broj EV.
(Kefalica (pomerite minus ka sredini!), 15. avgust 2023 15:16)

Ma popušiš mi demokratiju...

Kaligula

pre 1 godinu

Država koja 60% struje dobija iz lignita i pored toga mora da uveze još 10%. Država kojoj je glavni budžetski prihod taksa na gorivo (100din/L). Davanje subvencija za EL. vozila je ludilo na kvadrat.

Kefalica (pomerite minus ka sredini!)

pre 1 godinu

Životni vek elektro automobila je (ja tako mislim) 10 godina, zbog baterije.
Nakon toga, uvi ga u mašnicu i odvezi na otpad. Plati im da ga recikliraju.

Nemoj ti da mislis, citaj. Teslina baterija nakon 10g puni do 90%. Pre ce otici na otpad sve ostalo nego baterija. Probaj da vozis EV. Nebo i zemlja. Nestvarno koliko je sve udobnije i laganije. Mi ni demokratiju nemamo a kamoli pristojan broj EV.

Djorke

pre 1 godinu

@
Dobro je, imamo samo 500 budala.
(Vuk, 15. avgust 2023 13:14)

A kako se da primetiti, oko 10% ih je ovde na komentarima sa “licnim iskustvima” … jadni, mali trolici, sa 50 razlicitih nickova … cirkuzanti.

Miki

pre 1 godinu

Nravno da će EV zavladati, zato što sistemi za kontrolu emisija ubijaju smisao SUS motora.

Kupim 4 god. star auto, posle par stotina km crkne mi AdBlue sistem, isključim ga jer nov košta 1000 evra, posle toga se zapuši DPF, platim termo čišćenje, ne pređem ni 2000 on opet zeza i evo ga u servisu. A motor kao motor ne zadaje nikakve probleme. Koliko god su usavršili motore toliko ta ekološka oprema: DPF, EGR, SCR sistemi kod dizelaša, te lambda sonde i katalizatori kod benzinaca ubijaju svaku želju za posedovanjem SUS automobila koji su postali preskupi za održavanje.
Sa druge strane električni automobili su veoma skupi čak i za prosečnog stanovnika Nemačke. Drago mi je da vidim da ih taksisti i dostavljači sve više prihvataju ali potrebno je da im cena još dosta padne da bi bili široko prihvaćeni. U Švajcarskoj je recimo tek svaki šesti prodati novi automobil potpuno električni. U Engleskoj saki svaki sedmi. Bliže nama u Mađarskoj maje od 10%.

Jaki

pre 1 godinu

...Od toga goxi je vlasnik 1, 2, 3...8...124.... Aaaa, nijednog. Baš tužno. Ženu sam častio Teslu. Čim joj dođu oni dani počne da brine o ekologiji. Vozi ga par dana mjesečno a u ostale, naravno, X4.

Zlara Ristić

pre 1 godinu

Električna vozila treba propisati za taksi i dostavu a ukinuti sve subvencije. Ostalima odmah naplatiti trošak reciklaže 20% od cene novog vozila i propisati
vraćanje po iateku radnog veka u zemlju proizvodjača.

Kalem , žica, varnica

pre 1 godinu

Obavezati proizvođača vozila zakonom da je i reciklira po zakonu, preko uvoznika isto, besmisleno je prodavati takva vozila na tržištu i registrovati dok država to nereši i forsirati to u pregovorima sa EU za sve u Evropi !!

Zok1

pre 1 godinu

Prodato je onoliko koliko je bilo pokriveno subvencijama. Cene EV će padati, cene SUS vozila će rasti radi sve oštrijih ekoloških propisa. Litijumske baterije će se reciklirati, jeftinije je dobiti litijum iz stare baterije, nego iz rudnika. Što se tiče električne energije, Korejanci i Kinezi su počeli da proizvode kućne baterije (Teslin PowerWall) koje omogućuju skladištenje električne energije. Oni koji imaju kuće će moći da pune EV uz pomoć tih baterija i solarnih panela, da uopšte ne povlače struju iz mreže. Za Srbiju može biti interesantna i mogućnost da se baterija puni kada je struja jeftinija, a troši kada je skuplja. Otprilike kao što su se nekada punile TA peći.

Zok1

pre 1 godinu

(Djorke, 16. avgust 2023 11:05)

1) Trenutna cena ekstrakcije litijuma iz recikliranih baterija je $100-200 po toni otpada za reciklažu (GLG Insight). Prema kapacitetu baterije, EUR 26.79/kWh. Ta cena će samo da pada, jer se uvodi obavezno recikliranje. Već danas postoje tehnologije koje ubrzavaju i pojeftinjuju proces.
2) Cene automobila sa SUS motorima rastu. Ne rastu samo radi ekoloških propisa, nego pre svega radi uvođenja elektronike. Da li je bilo "veštački" kada su cene skočile radi uvođenja pojasa ili vazdušnih jastuka? Cena električnih automobila pada na realnom nivou, jer se tačno zna koja je visina subvencija. Npr. Tesla je oborio cene svojim modelima. Tržište postaje konkurentnije.
3) I američke elektrane troše ugalj u ogromnim količinama. Srbija pokrije 27% električne energije iz obnovljivih izvora, Danska 29%, Amerika 22%, Nemačka 16%. U srpskom podneblju, dva kvadratna metra solarnih panela, uz odgovarajuće baterije koje bi čuvale proizvedenu energiju, je dovoljno da u celosti pokrije punjenje električnog automobila. I elektrane i filteri će morati da se modernizuju, nezavisno od prelaska na električne automobile. Nije problem samo ugalj, nego vrsta uglja. Lignit zagađuje daleko više od kvalitetnog uglja koji se koristi u Nemačkoj ili Poljskoj.

Zok1

pre 1 godinu

(Djorke, 17. avgust 2023 11:56) Baš ti hvala na komplimentu, ali sve podatke koje sam dao imaš na Internetu. Za cenu u evrima, referenca je: "Lima, M.C.C.; Pontes, L.P.; Vasconcelos, A.S.M.; de Araujo Silva Junior, W.; Wu, K. Economic Aspects for Recycling of Used Lithium-Ion Batteries from Electric Vehicles. Energies 2022, 15, 2203." Za cenu po toni: https://glginsights.com/articles/the-economics-around-lithium-ion-battery-recycling-are-strong-and-growing/# Za učešće proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora u pojedinim zemljama koje sam nabrojao, možeš naći podatke na Wikipediji. (Molim B92 da objavi ovaj komentar, hvala!)

Zok1

pre 1 godinu

(Djorke, 16. avgust 2023 11:05)

1) Trenutna cena ekstrakcije litijuma iz recikliranih baterija je $100-200 po toni otpada za reciklažu (GLG Insight). Prema kapacitetu baterije, EUR 26.79/kWh. Ta cena će samo da pada, jer se uvodi obavezno recikliranje. Već danas postoje tehnologije koje ubrzavaju i pojeftinjuju proces.
2) Cene automobila sa SUS motorima rastu. Ne rastu samo radi ekoloških propisa, nego pre svega radi uvođenja elektronike. Da li je bilo "veštački" kada su cene skočile radi uvođenja pojasa ili vazdušnih jastuka? Cena električnih automobila pada na realnom nivou, jer se tačno zna koja je visina subvencija. Npr. Tesla je oborio cene svojim modelima. Tržište postaje konkurentnije.
3) I američke elektrane troše ugalj u ogromnim količinama. Srbija pokrije 27% električne energije iz obnovljivih izvora, Danska 29%, Amerika 22%, Nemačka 16%. U srpskom podneblju, dva kvadratna metra solarnih panela, uz odgovarajuće baterije koje bi čuvale proizvedenu energiju, je dovoljno da u celosti pokrije punjenje električnog automobila. I elektrane i filteri će morati da se modernizuju, nezavisno od prelaska na električne automobile. Nije problem samo ugalj, nego vrsta uglja. Lignit zagađuje daleko više od kvalitetnog uglja koji se koristi u Nemačkoj ili Poljskoj.

Vuk

pre 1 godinu

"Nabavka tih automobila jeste skuplja u startu, ali ljudi treba da znaju da tokom životnog veka električnih automobila vi nemate neke veće troškove. Troškovi održavanja su izuzetnoi niski, jer nemate svih onih delova koje ima automobil na konvencionalno gorivo. Znači održavanje je skoro nula", kazao je on, piše N1.


Životni vek elektro automobila je (ja tako mislim) 10 godina, zbog baterije.
Nakon toga, uvi ga u mašnicu i odvezi na otpad. Plati im da ga recikliraju.


Kupiš nov SUS auto, za deset godina imaćeš jedan veliki servis i više malih. Recimo da je to 2000e. Kad napuni dest godina, taj auto prodaš za skoro pola cene novog. O prednosti brzog punjenja i dometu, ne treba ni pričati.


Još uvek nije trenutak za kupovinu e auta. Ja ću o tome razmisliti kad cena batrrije bitno opadne, uz uslov da bateriju iz bilo kog auta mogu da ugradim u bilo koji auto. Konektori moraju biti standardni, broj baterija vezanih u niz određuje kapacitet.

Ako imam mali auto za pijac, šta će njemu baterija dometa 2000 kilometara?
Bacanje para. Ne mogu da verujem da niko nema viziju i da naprave ta prokleta buster pakovanja i da budu međusobno kompatibilna.

Zok1

pre 1 godinu

(Djorke, 17. avgust 2023 11:56) Baš ti hvala na komplimentu, ali sve podatke koje sam dao imaš na Internetu. Za cenu u evrima, referenca je: "Lima, M.C.C.; Pontes, L.P.; Vasconcelos, A.S.M.; de Araujo Silva Junior, W.; Wu, K. Economic Aspects for Recycling of Used Lithium-Ion Batteries from Electric Vehicles. Energies 2022, 15, 2203." Za cenu po toni: https://glginsights.com/articles/the-economics-around-lithium-ion-battery-recycling-are-strong-and-growing/# Za učešće proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora u pojedinim zemljama koje sam nabrojao, možeš naći podatke na Wikipediji. (Molim B92 da objavi ovaj komentar, hvala!)

Kefalica (pomerite minus ka sredini!)

pre 1 godinu

Životni vek elektro automobila je (ja tako mislim) 10 godina, zbog baterije.
Nakon toga, uvi ga u mašnicu i odvezi na otpad. Plati im da ga recikliraju.

Nemoj ti da mislis, citaj. Teslina baterija nakon 10g puni do 90%. Pre ce otici na otpad sve ostalo nego baterija. Probaj da vozis EV. Nebo i zemlja. Nestvarno koliko je sve udobnije i laganije. Mi ni demokratiju nemamo a kamoli pristojan broj EV.

Zok1

pre 1 godinu

Prodato je onoliko koliko je bilo pokriveno subvencijama. Cene EV će padati, cene SUS vozila će rasti radi sve oštrijih ekoloških propisa. Litijumske baterije će se reciklirati, jeftinije je dobiti litijum iz stare baterije, nego iz rudnika. Što se tiče električne energije, Korejanci i Kinezi su počeli da proizvode kućne baterije (Teslin PowerWall) koje omogućuju skladištenje električne energije. Oni koji imaju kuće će moći da pune EV uz pomoć tih baterija i solarnih panela, da uopšte ne povlače struju iz mreže. Za Srbiju može biti interesantna i mogućnost da se baterija puni kada je struja jeftinija, a troši kada je skuplja. Otprilike kao što su se nekada punile TA peći.

nick

pre 1 godinu

To je za sada sa tekucim nivoom tehnologije svetski eksperiment.Previse je mana (cena naravno i autonomija), za ljude koji mogu da plate kola do 5-6k evra (citaj vecina stanovnistva).A nazalost za solidan broj ljudi par hiljada za kola je nedostizno. Da pocnemo i zavrsimo sa tom konstantacijom oko nabavke EV-a.
Za bogate i firme, oni koji imaju garazu sa punjacem nije losa izbor kao drugi auto u kuci (za po gradu).
Kada EV velicine golfa bude kosta nov 25k, najmanje autonomije 700km i full brzine punjenja od max 5min, imace smisla da to budu milionski tirazi i to opet za solidno jake kupce.
Moja procena bar jos 10-15 godina, taman da se slegne i prilagodi diverzifikacija masinske industrije (u smisli velikog broja tehnoloskih viskova).

Jaki

pre 1 godinu

...Od toga goxi je vlasnik 1, 2, 3...8...124.... Aaaa, nijednog. Baš tužno. Ženu sam častio Teslu. Čim joj dođu oni dani počne da brine o ekologiji. Vozi ga par dana mjesečno a u ostale, naravno, X4.

Goran

pre 1 godinu

Nemoj ti da mislis, citaj. Teslina baterija nakon 10g puni do 90%. Pre ce otici na otpad sve ostalo nego baterija. Probaj da vozis EV. Nebo i zemlja. Nestvarno koliko je sve udobnije i laganije. Mi ni demokratiju nemamo a kamoli pristojan broj EV.
(Kefalica (pomerite minus ka sredini!), 15. avgust 2023 15:16)

Ma popušiš mi demokratiju...

Djorke

pre 1 godinu

@
Dobro je, imamo samo 500 budala.
(Vuk, 15. avgust 2023 13:14)

A kako se da primetiti, oko 10% ih je ovde na komentarima sa “licnim iskustvima” … jadni, mali trolici, sa 50 razlicitih nickova … cirkuzanti.

spira

pre 1 godinu

Cena struje će se povećavati, a i sada je to skupa vožnja. Kod EV nije rešeno pitanje brzog punjenja, samozapaljivanja. Polovne niko neće moći da proda, jer je zamena baterija neisplativa, znači neekološka "groblja". Čemu onda subvencije na teret svih nas?

kole

pre 1 godinu

Samo 500, a ovde u komentarima 40% njih grcevito brane tu tehnologiju i nas koji imamo sumnju u citav projekat nazivaju dizel primitivcima koji ih guse i ugrozavaju im zdravlje. Pa prikane, ako vec podrzavas elektrifikaciju automobola, digni kredit, pa kupi takav auto, a ne da meni drzis predavanje, a i sam vozis zagadjivaca.

Djorke

pre 1 godinu

@
... Cene EV će padati, cene SUS vozila će rasti radi sve oštrijih ekoloških propisa. Litijumske baterije će se reciklirati, jeftinije je dobiti litijum iz stare baterije, nego iz rudnika. Što se tiče električne energije, Korejanci i Kinezi su počeli da proizvode kućne baterije (Teslin PowerWall) koje omogućuju skladištenje električne energije. Oni koji imaju kuće će moći da pune EV uz pomoć tih baterija i solarnih panela, da uopšte ne povlače struju iz mreže. Za Srbiju može biti interesantna i mogućnost da se baterija puni kada je struja jeftinija, a troši kada je skuplja. ...
(Zok1, 16. avgust 2023 08:50)

Kakva gomila ...

1. Trenutno je skuplje izvući litijum iz stare baterije, nego izvaditi ga iz zemlje. Poruka za neuke koji prosipaju pamet - litijuma ima jako, jako, jako malo u baterijama i vezan je jakim hemijskim vezama. Zato je i užasno skupo izvaditi ga ponovo odatle.
2. cene SUS rastu, ali rastu veštački (porezi, nameti, političke odluke vezane za emisije itd - ne rastu realno), dok cena EV se subvencioniše, pa ne možemo reći da pada cena dokle god neko drugi to plaća. Jedna politička odluka ili jedan problem sa budžetom i videli bi smo šta je jeftinije.
3. Nismo Norveška, Švedska itd. U Srbiji EV ide u velikom procentu na ugalj. UGALJ ! Naše praistorijske elektrane i filteri ? Pa manje zagađuje onaj koji vozi Tamića.
Super što ih je samo 500

Ironija

pre 1 godinu

Samo 500 pošto toliko je odvojeno para za subvencije. Subvencije nisu rešenje pošto se pare od svih nas daju nekome ko kupuje nešto skupo i većini nedostupno.
Poslednj pasus je ključan. Treba prilagoditi zakone da mogu da se u Srbiji otvaraju privatni punjači za električna vozila. Kada isto ili više punjača nego sada što ima benzinskih pumpi onda će se i ljudi malo više opredeljivati za električna vozila.
I treba promeniti način kupovine svih vozila. U Srbiji se podstiče monopol na uvoz novih vozila. Pojedincu je paraktično onemogućeno da kupi novo vozilo van Srbije. Valjda da bi mogao neko da se ugradi prilikom uvoza. Vodeći proizvođač EV je Tesla. A oni imaju online prodaju svojih automobila. Sa ovakvim našim zakonima ne mogu da nam prodaju automobile koje prave. Morali bi da ih kupimo u inostranstvu, da ih tamo registrujemo, i da sačekamo da prođe 6 meseci pa da možemo da uvezemo kao polovan automobil... Smisao?

Kalem , žica, varnica

pre 1 godinu

Obavezati proizvođača vozila zakonom da je i reciklira po zakonu, preko uvoznika isto, besmisleno je prodavati takva vozila na tržištu i registrovati dok država to nereši i forsirati to u pregovorima sa EU za sve u Evropi !!

Zlara Ristić

pre 1 godinu

Električna vozila treba propisati za taksi i dostavu a ukinuti sve subvencije. Ostalima odmah naplatiti trošak reciklaže 20% od cene novog vozila i propisati
vraćanje po iateku radnog veka u zemlju proizvodjača.

Kaligula

pre 1 godinu

Država koja 60% struje dobija iz lignita i pored toga mora da uveze još 10%. Država kojoj je glavni budžetski prihod taksa na gorivo (100din/L). Davanje subvencija za EL. vozila je ludilo na kvadrat.

Djorke

pre 1 godinu

@
Zok1, 17. avgust 2023 16:16

Nije me mrzelo da pogledam - i dalje uspesno zadrzavas status koji imas.

Reference si koristio van konteksta, stavise radi se o abstraktu koji se poziva da druge reference, koje se pozivaju na trece (od kojih su neki cak i blogeri … bravo). Cak i takvo, ne menja cinjenicu da lazes - namerno pogresno iterpretiranje je takodje laz.

(Inace, neko uopste cita ovu prepisku sem tebe, ta “pametna” referenca na koju se poziva je o ekonomskoj isplativosti reciklaze u Brazilu, a u zakljucku kaze da nije isplativo jer da bi bilo trebaju subvencije i oslobadjanje od poreza. Dakle pored sto je preneo komadic van konteksta, nije ni poentu clanka ukapirao. Poenta je da je reciklaza ogroman problem jer je transport starih baterija jako opasan, a mala trzista nece moci da naprave gigantske kapacitete za reciklazu koji jedini spustaju cenu na koliko-toliko prihvatljiv nivo.)

Drago mi je da si koristio reference kao sto je wikipedija (tu se tek vidi koliki si ekspert) ali zasto ne iskoristi neke reference i za podatak da se zbog neisplativosti recikliranja, samo 5% litijum jonskih baterija reciklira, a i da je to mahom subvencionisano. Dakle - 95% je sta ? Nereciklirani otpad.
Uglavnom - bez obzira na “?” na kraju, to zaista nije pitanje i ja zavrsavam diskusiju ovde (takodje molim da mi se objavi komentar).

Djorke

pre 1 godinu

@
(Zok1, 16. avgust 2023 18:44)

Cak letimican pogled na zvanicne podatke kaze da si lazov. Nikakav specijalan - samo najobicniji.

Velika steta jer se mnogo lakse i efektivnije lobira za nesto istinom, a ne bajkama za malu decu.

Miki

pre 1 godinu

Nravno da će EV zavladati, zato što sistemi za kontrolu emisija ubijaju smisao SUS motora.

Kupim 4 god. star auto, posle par stotina km crkne mi AdBlue sistem, isključim ga jer nov košta 1000 evra, posle toga se zapuši DPF, platim termo čišćenje, ne pređem ni 2000 on opet zeza i evo ga u servisu. A motor kao motor ne zadaje nikakve probleme. Koliko god su usavršili motore toliko ta ekološka oprema: DPF, EGR, SCR sistemi kod dizelaša, te lambda sonde i katalizatori kod benzinaca ubijaju svaku želju za posedovanjem SUS automobila koji su postali preskupi za održavanje.
Sa druge strane električni automobili su veoma skupi čak i za prosečnog stanovnika Nemačke. Drago mi je da vidim da ih taksisti i dostavljači sve više prihvataju ali potrebno je da im cena još dosta padne da bi bili široko prihvaćeni. U Švajcarskoj je recimo tek svaki šesti prodati novi automobil potpuno električni. U Engleskoj saki svaki sedmi. Bliže nama u Mađarskoj maje od 10%.