anna
pre 12 godina
Najveći problem koji ovaj tekst pokazuje nije samo to da li se dete igra napolju, već zašto je to tako. Glavni uzrok ovog problema je u ovom modernom kapitalizmu koji sve gleda samo kroz profit i skoro potpuno zanemaruje socijalne potrebe jednog zdravog društva.
Naši roditelji su se sa posla vraćali do 16h, a danas je to u 18h, 19h. Eto ih par sati koji fale za porodično igranje. Jeste, išlo se ranije na posao i u školu, ali je svima bila jasna korist od ranijeg vraćanja sa posla.
Takođe, raniji standard u zapadnim zemljama (koje su nam uzor za razvoj) je omogućavao da veliki procenat porodica lepo živi od jedne plate, pa je (najčešće) majka mogla da provede više kvalitetnog vremena sa decom. Današnji kapitalizam nameće da oba roditelja moraju da rade kako bi zaradili za normalan život porodice.
I tako imamo nonsens i veoma nelogičnu situaciju da se ovaj ogroman razvoj mašina i industrije tokom poslednjih 50 godina i to unapređenje produktivnosti ne preslikava na omogućavanje ljudima da rade manje a da i dalje imaju normalan dobar životni standard.
Ključno pitanje je, gde odlazi sva ta povećana proizvodna vrednost ako današnji srednji sloj mora da radi veći broj sati i da je stalno pod stresom gubljenja posla.
Posledica toga je urušavanje porodice kao osnovne ćelije normalnog društva, ljudi imaju manje vremena za lično usavršavanje i rekreaciju, deca provode manje kvalitetnog vremena sa roditeljima i vaspitavaju ih škole u kojima provode veći deo dana sa učiteljima kojima je najvažnije da nemaju stres i gužvu u odeljenju i da imaju što manje problema, a zato naravno trpi nivo obrazovanja koje deca dobijaju.
Sve u svemu, ovo moderno društveno uređenje nam je donelo mnogo protraćenog vremena i realno smanjenje kvaliteta života, naročito ako se uzme u obzir koliko ljudska civilizacija može da napreduje kada bi se fokus onih koji je vode pomerio sa novca i zarade na ostvarivanje boljeg kvalitetnijeg i više ispunjenog života.
13 Komentari
Sortiraj po: