Dr Todorović je za #kakosi govorila o Nacionalnom istraživanju duševnog zdravlja nakon pandemije Covid-19.
Kako je objasnila, cilj naučnika je da saznaju što je više moguće o koronavirusu, bolesti, kao i o posledicama pandemije, koja još uvek nije završena.
"Prijavili smo istraživanje kao istraživanje mentalnog zdravlja nakon pandemije Covida-19, sada smo svesni da pandemija nije završena, ali i dalje želimo da vidimo koje su to posledice po zdravlje svih stanovnika Srbije", kazala je dr Todorović.
U upitnik će biti uključena pitanja na koji način je pandemija uticala na celokupno mentalno zdravlje, na pristup zdravstvenoj zaštiti, a meriće se i kvalitet života posebnim upitnicima, kao i upitnicima za anksioznost i depresiju.
"Prve rezultate ćemo imati 10. oktobra na Svetski dan mentalnog zdravlja", kazala je dr Todorović.
Upitana da prokomentariše da li su ljudi otvoreni za razgovor, ona je kazala da je u tome i najveći izazov za jedno istraživanje na terenu.
"Potrebno je izgraditi poverenje kako bi nas neko pustio u svoj dom, a naročito u ovakvoj epidemiološkoj situaciji", ističe ona.
"Obuka je za naše istraživače bila veoma izazovna, kao i za nas koji smo je sprovodili. Imali smo dva dana uživo obuke tako da su prošli kroz sve ono šta ih čeka, a nakon toga smo imali i onlajn obuke. Svi su spremni i jako su dobro obučeni za sva pitanja koja potencijalni ispitanik može da im postavi", ističe ona.
Istraživanje, inače, sprovodi Medicinski fakultet u saradnji sa Odeljenjima za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu pod pokroviteljstvom Fonda za nauku Republike Srbije.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare