Ponedeljak, 02.07.2001.

15:48

DJINDJIC SE SASTAO S ROBERTSONOM

Izvor: B92

Default images
Premijer Srbije Zoran Djindic sastao se u ponedeljak u Salcburgu s generalnim sekretarom NATO Dzordzom Robertsonom. U izjavi za RTV B92, Robertson je rekao da je jedna od tema razgovora prilkom susreta bila situacija na jugu Srbije. "Razgovarali smo o jugu Srbije, gde su NATO i srpske vlasti uspele da stave pod kontrolu situaciju u veoma problematicnom regionu i da to ucine na efektivan i dobar nacin. Takodje smo razgovarali o Kosovu. Ja ponavljam, nadam se da ce Nebojsa Covic koga je srpska vlade naimenovala da se bavi tamosnjim pitanjima, naci resenje za situaciju na Kosovu. Jasno je da Srbija zeli da pronadje resenje, posebno za pitanje polozaja kosovskih Srba, sto zele i NATO i medjunarodna zajednica. Mi bismo takodje zeleli da izbegnemo da paralelne strukture vlasti i ‘cuvari mosta’ postanu karakteristika za ovu problematicnu oblast", dodao je Robertson. Upitan koje je ustupke NATO spreman da ucini po pitanju povratka jugoslovenskih snaga bezbednosti i poboljsanja polozaja Srba na Kosovu, Robertson je ukazao da odgovornost za Kosovo pociva na UN. Podsecajuci da su Hans Hakerup, sef aministracije UN na Kosovu, i komandant KFOR nedavno posetili stab NATO, on je saopstio da je NATO veoma zabrinut zbog situacije na terenu i da neprestano razmatra novi razvoj dogadjaja. "Mi smo jasno stavili do znanja da cemo, takodje, razgovarati sa onima koji veruju da postoji nacin da se ovakva situacija resi. Kljucni zadatak u tom smislu je odrzavanje izbora, odnosno registracija i ucesce kosovskih Srba u glasanju. To je nacin da se napravi pomak u skladu s Rezolucijom 1244", istakao je on, naglasavajuci da ce u medjuvremenu KFOR nastaviti da obezbedjuje sigurno i bezbedno okruzenje za sve na Kosovu bez obzira na njihovu etnicku pripadnost.

Na pitanje da li smatra da je dve godine nakon okoncanja NATO bombardovanja prerano za ulazak SRJ u Program partnerstvo za mir Robertson je ukazao da je jugoslovenski sef diplomatije Goran Svilanovic jasno stavio do znanja da je to jedno od pitanja o kome raspravlja Savezna vlada. "Postoje dve oblasti u kojima se odvija konkretna saradnja NATO i SRJ. Jedan od aspekata je resavanje pitanja osiromasenog uranijuma, koje je reseno na zadovoljavajuci nacin jer su prikupljeni naucni dokazi pokazali da je rizik koriscenja ovog oruzja bio minimallan. Drugo polje je bila jedinstvena saradnja snaga NATO na Kosovu i VJ i MUP na podrucju juzne Srbije. Ovo pitanje je reseno, uprkos ocekivanom krvoprolicu, bez krvi, zbog toga sto su na obe strane bili angazovani profesionalci. Ovo je dobar signal za buducnost i ukoliko SRJ bude u poziciji da podnese zahtev za prijem u Partnerstvo za mir jasno je da ce ona biti razmotrena u obicajenoj proceduri", zakljucio je Robertson.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Rusija izvela veliki napad: Pogođen štab CIA

Ruska vojska je izvela masovni raketni napad na niz strateških ciljeva u Kijevu, uključujući objekat koji se koristi za potrebe rezidenture CIA, nekoliko ključnih vojnih i obaveštajnih baza Ukrajine, kao i energetske objekte i NATO proksi u Ukrajini.

16:03

21.12.2024.

1 d

Podeli: