Subota, 29.04.2023.

14:19

Golubac - od istorije i mitova do impresivne turističke atrakcije

Lepote istočne Srbije je nemoguće opisati u nekoliko kratkih redova. One, same po sebi, zaslužuju duži tekst i osvrt na sve ono što je priroda nesebično dala svima nama. Šume, reke, planine, voćnjaci, tvrđave, pećine… Sve navedeno možete videti u ovom delu naše prelepe zemlje.

Izvor: B92

Golubac - od istorije i mitova do impresivne turističke atrakcije
Foto: Predrag Stanić

Onog trenutka kada odlučite da krenete u “pohod” i konačno obiđete sve delove Srbije, neka vam na listi prioriteta bude upravo istočni deo, u kojem ćete u vrlo kratom roku upoznati kako znamenitosti, tako i kulturu dela našeg naroda. Najvažnije od svega, imaćete prilike da uživate i u izvrsnoj hrani.

Ali, pre nego što stignemo do tog dela hedonizma, zašto se ne bismo upoznali sa jednom od najatraktivnijih lokacija u ovom delu. U pitanju je Golubac i misteriozna tvrđava na Dunavu.

Golubačka tvrđava je mesto koje je, po mnogima, obavijeno velom tajni. U pitanju je lokalitet za koji brojni posetioci često znaju da kažu “svetsko, a naše”. I da, u pravu su u potpunosti.

Ova bajkovita srednjovekovna tvrđava “sagrađena” je na brojnim mitovima i legendama i upravo nam ona ostaje u nasleđu kao jedan od najznačajnijih svedoka prošlog vremena.

S obzirom na to da se već polako vraćamo u prošlost, moramo naglasiti da je istorija Golubačke tvrđave, malo je reći, kompleksna. Poznato je da se tvrđava prvi put spominje sredinom 14. veka, ali niko ne zna koliko ranije je podignuta. I da li je postojala pre tog prvog, čuvenog spominjanja.

Nadalje, početkom 15. veka, despot Stefan Lazarević postaje ugarski vazal i dobija Golubac, obnovivši i znatno proširivši tvrđavu. Nakon smrti despota Stefana, ugarski kralj želi Golubac nazad, ali tadašnji zapovednik tvrđave, vojvoda Jeremije, ne želi da preda utvrđenje bez novčane nadoknade. Zbog revolta, Jeremije prodaje tvrđavu Turcima. Sledi velika bitka za Golubac, a za njom i još nekoliko manjih, ali Golubac ostaje isti – značajan i prelep, kakav je i danas.
Foto: Predrag Staniæ
Rekosmo na početku da je Golubačka tvrđava puna legendi i mitova, te je tako jedna od najpoznatijih legendi o tome kako je Golubac dobio ime.

Legenda govori o osmanskom zapovedniku grada koji se zaljubio u lepu meštanku Golubanu. Odbijajući da uđe u njegov harem, Golubana je kažnjena tako što je okovana za stenu da bi se pokajala. Njeno odbijanje pokornosti turskom komandantu odvelo ju je u smrt. Po njoj, Tvrđava je dobila ime Golubac, a stena, koja i danas viri iz Dunava, nosi ime ”Baba-kaj”.

Legenda kaže i da su princezu golubovi hranili na steni dok god je bila živa, a po verovanju njena duša i dalje živi, što dokazuju golubovi koji još uvek dolaze na ovu stenu.

Golubačka tvrđava se sastoji od tri dela: prednjeg, zadnjeg i gornjeg grada i čini je ukupno 9 kula sa dve velike kolske kapije.

Zbog bezbednosti posetilaca, uprava tvrđave je nakon obnove podelila deo za posetioce u 4 zone u zavisnosti od nivoa dostupnosti.

Posetiocima su na raspolaganju
  • Zelena zona
  • Plava zona
  • Crvena zona
  • Crna zona


Golubačka tvrđava ne radi ponedeljkom, a radno vreme se menja u zavisnosti od meseca, što možete proveriti na njihovom zvaničnom sajtu.

Nemojte čekati prvomajske praznike ili odmor, kako biste posetili jedan od najlepših delova istočne Srbije. Iskoristite prvi slobodan dan i krenite put Golupca i ove prelepe tvrđave.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

EU donosi odluku? "Ovo je greška"

Inflacija u evrozoni ponovno raste, polako, ali uporno. Evropska centralna banka nagađa o uzrocima i verovatno će ponovo da smanji kamatne stope. Kritičari smatraju da je to greška.

19:12

14.12.2024.

15 h

Podeli: