Utorak, 01.09.2009.

07:55

MMF: Rok Vladi do oktobra

Međunarodni monetarni fond dao je rok Vladi Srbije da do oktobra dokaže da će reforme državne administracije dati rezultate.

Izvor: B92, Beta

Default images

Srbija će preostali novac iz tekućeg stend baj aranžmana sa MMF-om dobiti tek krajem godine i to ukoliko se pregovori, koji će biti nastavljeni 20. oktobra, uspešno završe. Tokom sedmodnevnih razgovora koji su danas okončani, delegacija MMF-a i predstavnici Srbije postigli su samo dogovor o ovogodišnjem budžetu, dok problem predstavljaju fiskalna politika i budžet za 2010.

Vlada Srbije bi do nastavka pregovora u oktobru trebalo da pripremi konkretne planove za uštede u javnom sektoru kako bi uverila MMF da nema potrebe za povećanjem poreza.

MMF je Srbiji odborio veći budžetski deficit za 2009. godinu, koji će sada iznositi 4,5 odsto, odnosno 132,5 milijarde dinara i to bez povećenja poreza i smanjenja plata i penzija.

Neslaganje, međutim, postoji po pitanju budžeta za 2010. godinu.

Šef misije MMF-a u Srbiji Albert Jeger izjavio je da je ta institucija predložila da se prihodi države uvećaju povećanjem poreza, ali da je Vlada Srbije odlučna da, umesto toga, smanjuje rashode i to preko reforme javnog sektora.

“Vlada nas je uverila da se izbegne povećanje poreza i umesto toga je predložila da radi na kredibilnoj i održivoj strategiji višegodišnjih reformi potrošnje”, rekao je Jeger.

“Mi smo više nego otvoreni prema toj ideji, ali ćemo morati da vidimo konkretne planove i akcije u ovom smeru da bi smo se uverili da fiskalni program može da se vrati na pravi put isključivo na osnovu pristupa baziranog na potrošnji”, naveo je on.

Ukoliko se pregovori u oktobru uspešno završe, Srbija će moći da povuče preostalu milijardu i 200 miliona evra iz tekućeg aranžmana od čega bi polovina, kako se nadaju u Vladi, bila preusmerena iz deviznih rezervi u budžet za 2010.

Međutim, Srbija će, u međuvremenu, kao pomoć ovogodišnjem budžetu od MMF-a povući 600 miliona dolara novog kredita nevezanog za postojeći aranžman.

Do nastavka pregovora u oktobru, sva Ministarstva trebalo bi da dostave ministarki finansija Diani Dragutinović konkretne planove za uštede u svojim resorima koje ne podrazumevaju isključivo otpuštanja. Ministar ekonomije Mlađan Dinkić kaže da u Vladi postoji saglasnost da je neophodno smanjenje birokratije, ali najavljuje i da će o tome biti razgovarano i sa opozicijom i socijalnim partnerima.

Predlog Vlade Srbije je da se polovina tog novca koristi za pokrivanje deficita budžeta, a druga polovina za jačanje deviznih rezervi, kazao je potpredsednik Vlade Srbije.

MMF je imao razumevanja za Vladu koja je odstupila od ranije dogovorene fiskalne politike, pre svega zbog efekata ekonomske krize čije su se najozbiljnije posledice na Srbiju odrazile u proteklom periodu.

Obe strane očekuju skroman oporavak privrede od 1,5 odsto u narednoj godni, a MMF upozorava da je stopa inflacije, iako u okvirima projektovane, i dalje visoka u odnosu na zemlje regiona.

MMF: Vlada da smanji javnu potrošnju

Šef misije MMF-a Albert Jeger izjavio je da se završetak druge revizije stend-baj aranžmana sa Srbijom pomera do 20. oktobra i najavio da će do tada Vlada Srbije morati da ispuni neke uslove, pre svega da smanji javnu potrošnju, započne reformu penzionog, zdravstvenog i obrazovnog sistema.

Jeger je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije rekao da će završetak druge revizije biti kombinovan sa početkom treće revizije stend-baj aranžmana i dodao da je dogovoren deficit budžeta u 2009. godini sa tri na 4,5 odsto bruto domaćeg prozvoda.

On je rekao da je korigovan pad BDP Srbije u 2009. sa dva na četiri odsto do kraja godine i izrazio očekivanje da će u 2010. stopa rasta BDP iznositi 1,5 odsto.

Šef misije MMF-a je obelodanio da je Fond tražio povećanje stope PDV-a od Vlade Srbije, kako bi se pokrio deficit budžeta, ali je dobio uveravanja da za tim nema potrebe, pošto će deficit biti pokriven iz drugih izvora.

“Povećanje PDV-a u Srbiji ne bi dobro uticalo na potražnju i na celokupnu privredu, tako da je MMF odustao od tog zahteva”, rekao je Jeger.

On je kazao da je u Srbiji smanjen deficit tekućeg platnog bilansa, što je rezultat velikog smanjenja uvoza u odnosu na izvoz.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

17 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: