Sreda, 24.09.2008.

11:02

Baraćeva: Korupcija se ne smanjuje

Sudbina Saveta za borbu protiv korupcije neizvesna je pošto je Vlada Srbije jednoglasno prihvatila predloženi zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije.

Izvor: B92, Tanjug

Default images

Predsednica već postojećeg tela za borbu protiv korupcije pri Vladi Srbije, Verica Barać, kaže za B92 da su poslednji službeni kontakti između Vlade Srbije i Saveta za borbu protiv korupcije vođeni pre tri godine.

Uprkos donetoj strategiji za borbu protiv korupcije, kao i već usvojenim zakonima, korupcija je u Srbiji i te kako prisutna i vlast još uvek počiva na njoj, kaže predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać.

"Korupcija je u Srbiji i dalje sistemska, dominantna, na njoj počiva vlast, znači - one osnovne pretpostavke za borbu protiv korupcije se ovde još nisu desile, tako da, ako Vlada zaista želi da se bori protiv korupcije, ona će u ovom ili u drugom vidu imati jedno telo koje će joj pomoći u borbi protiv korupcije", kaže on.

"Ne treba da zaboravimo - korupcija u Srbiji nije samo sukob interesa ili samo finansiranje političkih stranaka ili bilo koja pojedinačna stvar. To je problem sistema koji još uvek nije izgradio svoje institucije da može građanima da garantuje primenu zakona", smatra Baraćeva.

Uspostavljanje Agencije za borbu protiv korupcije neće doneti bitnije rezultate, smatra Verica Barać.

"Nagodbama političkih stranaka donose se zakoni sa ozbiljnim nedostacima, formiraju se institucije koje nemaju snagu da se bore protiv pojave zbog koje su osnovane, institucije se više urušavaju nego što se stvaraju i ovaj zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije najbolji je primer za to", kaže ona.

"Zato što je njegova materija, u suštini i pretežnim delom, rešavanje sukoba interesa. Zakon o sukobu interesa je donet pre tri-četiri godine, formiran je Odbor za sukob interesa, institucija počela da radi, i nije počela vrlo dobro da radi, i bilo je jasno, i njima i stručnoj javnosti, da osnovni nedostaci nisu u radu Odbora, nego su u samom zakonu", ocenjuje ona.

Podsetimo, Srbija na najnovijoj listi organizacije Transparensi internešenal zauzima 85. mesto u svetu po indeksu korupcije od ukupno 180 zemalja obuhvaćenih istraživanjem.

Homen: Čitavo društvo protiv korupcije

Svi segmenti društva treba da krenu iskreno u otvorenu i pravu borbu protiv korupcije, a pravosuđe treba da bude samo poslednja instanca kada dolazi do kažnjavanja, izjavio je danas Tanjugu državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen.

Što se tiče pravosuđa i pravosudnih organa, Ministarstvo pravde je spremilo set pravosudnih zakona koji bi u oktobru trebalo da se nađu u Skupštini, naveo je Homen i ukazao da će ti zakoni na nov način urediti rad sudova i tužilaštava i stvoriti mogućnost da srpsko pravosuđe odgovori trendovima borbe protiv korupcije.

Komentarišući primedbe na korupciju u pravosuđu, on smatra da tu nije reč o klasičnoj korupciji, već o sporosti u pravosuđu i neadekvatnom kažnjavanju počinilaca takvih dela.

"U tom smislu, mi verujemo da će stupanje nove mreže sudova u rad, što očekujemo od 1. juna sledeće godine, u potpunosti stvoriti mogućnosti da se odgovori trendovima borbe protiv korupcije", naglasio je državni sekretar.

Homen je objasnio da se Ministarstvo pravde bavi borbom protiv korupcije kao resorno zaduženo ministarstvo, kao i preporukama grupe zemalja za borbu protiv korupcije (GRECO).

On je dodao da postoji komisija Vlade Srbije koju čine predsednici raznih ministarstava jer je borba protiv korupcije sveobuhvatan problem koji obuhvata sve sfere društva.

"Ono što bi najvažnije bilo danas preduzeti u društvu je da svi segmenti društva krenu u otvorenu i pravu borbu, iskreno protiv korupcije, a pravosuđe da bude samo poslednja instanca, kada dolazi do kažnjavanja onih koji su prekršili zakon i onih koji se bave primanjem/davanjem mita ili nekim drugim vrstama korupucije", zaključio je Homen.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

19 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: