Sreda, 24.09.2008.

00:40

Kraći časovi zbog hladnoće

Manje od mesec dana pošto su seli u klupe, učenici u Srbiji su u njima počeli da se smrzavaju. U više škola u Kragujevcu časovi su od danas skraćeni.

Izvor: B92, Beta

Default images

Deca su primorana da sede u jaknama, a ista situacija ponavlja se i u domovima zdravlja i drugim javnim ustanovama. Hladni su i stanovi priključeni na daljinsko grejanje jer gradski pravilnici propisuju da grejne sezone nema pre 1. oktobra.

Većina gradskih toplana čeka na odluku nadležnih kako bi počela grejnu sezonu. Gradske uprave mahom ne reaguju, uprkos višednevnom medijskom izveštavanju o hladnoći koju trpe građani.

Vranje je izuzetak, gde je ondašnje komunalno preduzeće samostalno odlučilo da počne sa grejanjem još prošlog vikenda. Sada i gradonačelnik Niša Miloš Simonović najavljuje da će Skupštini grada sutra predložiti promenu datuma početka grejne sezone.

Dušan Todorović iz Niških toplana kaže da su oni već spremni da počnu sa grejanjem grada. I Beogradske elektrane su nas obavestile da su spremne za grejnu sezonu, ali od 1. oktobra.

Kako je za B92 rekao pomoćnik generalnog direktora Beogradskih elektrana Petar Vasiljević, toplane u glavnom gradu nisu u stanju da počnu sa radom jer su i dalje u toku obimni remonti.

Jedan od čelnika beogradskih elektrana kaže da u ovom javnom preduzeću postoji svest da je potrebno promeniti pravila o početku grejne sezone.

U beogradskoj Upravi za energetiku nije bilo moguće dobiti odgovor da li gradska vlast razmišlja o izmeni pravilnika koji diktira početak grejne sezone tek u oktobru.

Neke škole rade kraće

Kako je rečeno agenciji Beta u Školskoj upravi Šumadijskog okruga, u Osnovnoj školi "Sveti Sava" od danas su časovi za učenike nižih razreda u popodnevnoj smeni skraćeni sa 45 na 35 minuta.

Đaci Osnovne škole "Moma Stanojlović" pohađaju časove koji traju 30 minuta, dok u Drugoj gimnaziji časovi traju 35 minuta.

Prema rečima prosvetne savetnice u Školskoj upravi Šumadijskog okruga Rajne Nešić, časovi su skraćeni u još nekoliko kragujevačkih škola, ali direktori o tome nisu obavestili Upravu.

"Direktori mogu da donesu internu odluku o skraćenju nastave, na inicijativu Saveta roditelja ili Đačkog parlamenta, ali imaju obavezu da obaveste Školsku upravu, na osnovu Zakona o osnovama sistema vaspitanja i obrazovanja", objasnila je Rajna Nešić.

Prema njenim rečima, odluka o skraćenju školskih časova jeste opravdana i u interesu učenika.

U većini kragujevačkih obdaništa za zagrejavanje prostora koriste se klima-uređaji i kvarcne peći.

Prema rečima Slavice Otović, direktorke Ustanove za decu "Nada Naumović", samo dva obdaništa imaju svoje kotlarnice, dok je ostalih 11 priključeno na daljinsko grejanje.

"Uključivanjem klima-uređaja ili kvarcnih peći uspevamo da, koliko-toliko, zagrejemo prostorije i nismo imali žalbe roditelja na uslove", rekla je Otovićeva agenciji Beta.

Grejanje na struju najskuplje

Uprkos poskupljenjima uglja i drva za ogrev, to je i dalje isplativiji način grejanja od grejanja na struju. I dalje bez daljinskog grejanja u gradovima.

Za razliku od onih koji su priključeni na daljinski sistem grejanja, za domaćinstva koja se greju u sopstvenoj režiji dodatni udar na kućni budžet tek počinje. I pored poskupljenja, građani se najčešće greju na ugalj i drva.

Domaćinstvo Lanđela Lasla, iz Borče, još nije priključeno na daljinski sistem grejanja, te se tako, kao i mnogi Beograđani, u zimskim mesecima greje na ugalj i drva.

Za taj period, da bi zagrejao kuću od sto kvadrata, potroši oko 70.000 dinara, što je, kako kaže, čak i sa novim cenama mnogo jeftinije od grejanja na struju.

“Skupo je, struja odlazi u ’crveno’. Jeste da ovde ima malo više posla, ali je jeftinije. Malo se ucrnim, malo pepeo, ali bože moj“, kaže Laslo. Neuobičajeno hladno vreme za ovo doba godine gotovo je ispraznilo beogradska stovarišta za ogrev. Dnevno se proda oko 25 tona uglja. Osim velike potražnje, niske temperature sa sobom su donele i nove cene.

Tako tona uglja košta od 3.500 do 11.500 dinara, dok za kubik drva treba izdvojiti najmanje 3.200 dinara.

“Ja bih predložila svima da ugalj i drva kupuju u aprilu ili maju. Tad je on najjeftiniji, jer sada u ovom periodu je došlo do poskupljenja uglja za 10 odsto, a očekuje se povećanje cene kolubarskih ugljeva za 30 odsto. To je veliko povećanje“, kaže Smilja Čubrović, iz "Stovarišta Kreka".

Posle više od godinu i po dana, u glavnom gradu poskupele su komunalne usluge. Tako će domaćinstvu sa stanom od 50 kvadrata, sa novim cenovnikom Infostana, mesečni račun biti veći za 280 dinara.

Beograđani će grejanje od sada plaćati 47,33 dinara po kvadratu, a za osam odsto su poskupele i usluge iznošenja smeća, održavanja stambenih zgrada, kao i pijaća voda.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

18 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: