Nedelja, 07.09.2008.

00:37

"Nikolić ostaje poslanik SRS"

Funkcioner SRS Dragan Todorović izjavio da će Tomislav Nikolić ostati poslanik te stranke u republičkom parlamentu.

Izvor: B92, Beta

Default images

Na konferenciji za novinare Todorović je rekao da je Nikolić podneo ostavku na mesto zamenika predsednika i šefa poslaničke grupe, ali da će ostati član partije i njen poslanik. On je najavio da će sutra u 11 sati biti održan vanredni sastanak poslaničkog kluba kako bi bio odredjen novi šef radikala u parlamentu, a da će novi zamenik predednika biti izabran na narednom Kongresu.

"A do tada, kao i do sada, strankom će upravljati Vojislav Šešelj Predsednički kolegijum, Centralna otadžbinska uprava i stranački odbori", kazao je Todorović.

Iako je bilo najavljeno da će konferenciju za štampu održati pravni savetnik Vojislava Šešelja, pred novinare su izašli funkcioneri stranke koji važe za tvrdo jezgro radikala, odano Šešelju. Oni ostavku Nikolića vide kao lični čin i navode da će u ponedeljak, na sastanku poslaničke grupe, odrediti ko će umesto Nikolića biti na njenom čelu, a da će na sledećem kongresu stranke izabrati novog zamenika predsednika.

Na pitanje novinara zašto konferenciji ne prisustvuje i generalni sekretar radikala Aleksandar Vučić, Todorović je odgvorio da on nije tu "zbog nekih porodičnih obaveza".

Analitičari su saglasni u oceni da je Nikolićev potez potvrdio da je neprisnokoveni lider radikala ipak predsednik te stranke, haški optuženik Vojislav Šešelj. Oni se slažu i da će SRS odlaskom Tomislava Nikolića izgubiti deo glasača. Ostaje nejasno kako će ostavka Nikolića odraziti na radikalsku podršku Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju.

Do kulminacije sukoba u stranci došlo je pošto je Tomislav Nikolić najavio da će radikali glasati za SSP. On je podneo ostavku nakon što je, kako je izjavio, u četvrtak uveče dobio nalog da radikali ne glasaju za taj Sporazum.

Podsetimo, funkcioner SRS-a Dragan Todorović je samo dan ranije u emisiji "Uvećanje" na TV B92 rekao da je lider stranke Vojislav Šešelj za potpisivanje SSP-a.

Ovakav rasplet u Srpskoj radikalnoj stranci za mnoge je bio očekivan.

Sukob na relaciji Nikolić-Šešelj tinja već duže vreme. To se prvi put videlo posle majskih izbora, kada je Tomislav Nikolić i sam priznao da se iza njegovih leđa Šešelj dogovarao sa Vojislavom Koštunicom o sastavu vlade.

Da sukob postoji, videlo se i kada su za skupštinskom govornicom poslanice SRS-a proklele sve radikale koji razgovaraju sa Tadićem. To su mnogi protumačili kao Šešeljevo upozorenje Tomislavu Nikoliću.

Politikolog Slaviša Orlović smatra da Šešelj na ovaj način pokušava da sebi rasčisti teren pre dolaska iz Haga, jer Nikolića vidi kao ozbiljnog konkurenta.

"Kada je Tomislav Nikolić preuzeo stranku, ona je imala 300 hljada glasača, a Toma je ’nabacio’ još milion više nego sto je Šešelj imao. To samo potvrđuje da je modernizacija stranke na čelu sa Šešeljem nemoguća. To je prva shvatila Maja Gojković, sada Tomislav Nikolić, a videćemo kako će se ponašati Vučić. To će biti zanimljivo", kaže Orlović.

Novinar NIN-a Dragan Bujošević ne veruje da će Nikolić praviti novu stranku, ali smatra da će SRS bez njega imati daleko niži rejting.

"Nikolić je izgledao kao čovek koji nikad neće da se javno suprotstavi Šešelju, da ne bi, tako da kažemo, rušio partiju. Tomislav Nikolić jeste radikal, mislim da je lojalan SRS-u, ali će stranka, bez njega, izgubiti na rejtingu. Ne treba zaboraviti da je Nikolić postizao rezultate o kojima je Vojislav Šešelj mogao samo da sanja", rekao je Bujošević.

Slaviša Orlović smatra da se još ne može reći koji je sledeći potez Nikolića, i da treba sačekati glasanje o SSP-u.

“Videćemo da li će Nikolić pozvati svoje sledbenike da glasaju za SSP, ili će poštovati partijsku direktivu. To će zavisiti od njegove procene koliko ima ljudi, ako bi išao u odvajanje od stranke ili od pravljenja nove stranke. Za sada, ovo čvrsto jezgro je verno Šešelju, u ovoj kratkoj fazi pobedilo“, kaže Orlović.

Ostavku Tomislava Nikolića Demokratska stranka vidi kao njegov pokušaj da reformiše Srpsku radikalnu stranku i da omogući srpskom društvu da krene putem evropskih integracija.

Ostale partije, poput SPS-a, Nove Srbije i G17 plus, to vide kao unutrašnju stvar radikala.

"Nije bilo pritiska Šešelja"

Dragan Todorović je izjavio da na radikale niko nije vršio pritisak da se izjasne za ili protiv Zakona o ratifikaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

On je rekao da mediji plasiraju netačne informacije o ostavci dojučerašnjeg zamenika predsednika i šefa poslaničkog kluba SRS Tomislava Nikolića, kao i da Nikolić, koji je juče rekao da je ostavku podneo pošto je u četvrtak uveče "dobio nalog" da radikali ne glasaju za Sporazum, tome doprinosi.

Todorović je rekao da je odluka da radikali ne podrže Zakon o ratifikaciji Sporazuma doneta na sastanku kolegijuma i da je za nju glasalo 14 od ukupno 15 članova tog tela.

On je naveo da je u radu sednice kolegijuma učestvovao i lider radikala Vojislav Šešelj, koji se telefonski javljao, tako da je znao šta se zbiva na kolegijumu.

Hag: Šešelj gleda Skupštinu

Za B92 u Haškom sudu je potvrđeno da Šešelj gleda skuštinske prenose i da ima praco da razgovara sa članovima stranke i da se sa njima dogovara o političkom delovanju u Srbiji.

Tribunalu dodaju da se ograničenja u komunikaciji između optuženih i "spoljnog sveta" uvode samo kada se sumnja da se u tim razgovorima planira bekstvo, ugrožavanje bezbednosti svedoka, ometanje suđenja ili reda u pritvorskoj jeidnici.

"Sud se ne bavi procenama da li Šešeljevi razgovori utiču na političke događaje u Srbiji", objašnjeno je za B92.

Osim potvrde da, kao i drugi optuženici, i Šešelj može da gleda program RTS-a, u sudu ne žele da komentarišu navode da je, proteklih dana, Šešelj pratio zasedanje Skupštine Srbije a najvernijim sledbenicima telefonom davao instrukcije kako da se ponašaju i glasaju.

Mediji su ranije objavili da su kletve koje su Vjerica Radeta i Nataša Jovanović, sa skupštinske govornice, uputile predsedniku Srbije ali i svakom radikalu koji bude sa njim sarađivao, strategija usaglašena telefonom sa liderom iz Haga.

Prema pravilniku u Sheveningenu, pritvorenici mogu da telefoniraju svakog dana od 9 do 17 časova, u skladu sa "razumnim potrebama dnevnog rasporeda pritvorske jedinice" i novcem kojim raspolažu, budući da pozivi nisu besplatni.

Pritvorska uprava nadzire razgovore i može da ih prekine iz navedenih razloga.

Budući da se Vojislav Šešelj sam brani u Hagu on dodatno ima pravo i na tzv. privilegovanu komunikaciju sa članovima svog pravnog tima, koju uprava u Sheveningenu ne kontroliše i čiji sadržaj ostaje poverljiv između Šešelja, Aleksandra Vučića, Zorana Krasića i Slavka Jerkovića.

Vojislavu Šešelju u Hagu je 2003. godine, izrečena mera zabrane telefoniranja pošto je ustanovljeno da se, tokom kampanje uoči parlamentarnih izbora, telefonom uključio u konferenciju za novinare koju je držala SRS.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

86 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: