"Ponovno naoružavanje gruzijskog režima se nastavlja, i ponovo sa izgovorom da se radi o humanitarnoj pomoći. Poslali su čitavu flotu da isporuče humanitarnu pomoć", rekao je Medvedev na sastanku visokih ruskih zvaničnika u Kremlju.
"Pitam se kako bi oni reagovali kada bi mi sada upotrebili našu mornaricu za dopremanje humanitarne pomoći karipskom području koje je stradalo u naletu uragana", kazao je ruski predsednik.
Do sada najveći vojni brod američke mornarice "Maunt Vitni" usidrio se juče u gruzijsku luku Poti.
Obraćajući se saradnicima, ruski predsednik je još rekao da je rat u Gruziji pokazao da je "Rusija država s kojom mora da se računa".
Rusija je, kazao je on, bila primorana na rat u Gruziji i morala je da spasava živote njenih građana.
"Rusija nikada neće dozvoliti nekome da ugrozi živote i dostojanstvo njenih građana. Rusija je država s kojom od sada mora da se računa", rekao je Medvedev.
Lavrov: Nema zahteva za prijem u Federaciju
Južna Osetija i Abhazija nisu se obraćale Moskvi sa molbom za prijem u sastav Rusije, izjavio je danas ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov.
"Mi smo reagovali na njihovo direktno obraćanje da priznamo njihovu nezavisnost, zaključimo sa njima sporazume o prijateljstvu, saradnji i uzajamnoj pomoći, a do zaključenja tih sporazuma osiguramo njihovu bezbednost raspoređivanjem naših vojnih kontingenata za podršku miru", rekao je Lavrov za državni televizijski kanal "Rusija".
Lavrov je kazao i da stupanje dve otcepljene gruzijske autonomije u sastav Organizacije dogovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB, u kojoj su Rusija, Jermenija, Belorusija, Kazahstan, Kirgizija, Tadžikistan i Uzbekistan), nije pravno moguće, jer njihovu nezavisnost nisu priznale sve članice.
Lavrov je ocenio da će proces priznavanja Južne Osetije i Abhazije biti spor.
Međutim, šef ruske diplomatije smatra da je veoma važno što je u vreme jučerašnjeg susreta ODKB u Moskvi učinjen "principijelan korak" i jasno rečeno ko je počeo sukobe na Kavkazu i da je, kao i na nedavnom samitu Ssangajske organizacije za saradnju, izražena podrška aktivnostima i ulozi Rusije u uspostavljanju mira i stabilnosti u regionu.
Lavrov je, takođe, kazao i da bi u slučaju da su ruske vlasti u Južnoj Osetiji bile pasivne tokom sukoba, one izgledale neozbiljne u očima severnokavkaskih naroda Ruske Federacije, i kao izdajnici "interesa njihove braće".
Prema Lavrovu, prekid diplomatskih odnosa između Gruzije i Rusije stvara probleme običnim ljudima, a Tbilisi se ponaša "unekoliko čudno", budući da je dva dana posle saopštavanja o prekidu diplomatskih odnosa, saopšteno da ruski državljani mogu da dobijaju vizu direktno na aerodromu i drugim graničnim prelazima.
To pokazuje koliko se neozbiljno gruzijsko rukovodstvo odnosi prema odlukama koji se tiču odnosa sa Rusijom, rekao je Lavrov.
"Prvo je potrebno pokazati celom svetu kako su 'žešći', prekidamo diplomatske odnose, a potom shvativši posledice za skoro milion Gruzina koji žive u Rusiji, žele da nas navedu na stav da je kao, iako su odnosi prekinuti, sve kao i obično. Ne može tako", zaključio je Lavrov.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 5
Pogledaj komentare