Subota, 06.09.2008.

00:54

Sastanak ministara EU

Čelnici EU u ponedeljak će u Moskvi od ruskog vođstva zatražiti ispunjavanje dogovora o primirju u rusko-gruzijskom sukobu.

Izvor: Beta

Default images

Takođe, Unija će predočiti spremnost da u Gruziju pošalje oko 200 posmatrača i zatražiti međunarodnu konferenciju o rešavanju gruzijske krize. EU, takođe, podržava inicijativu da OEBS formira nezavisnu komisiju koja će ispitati uzroke i zbivanja u rusko-gruzijskom sukobu, saopštio je po završetku zasedanja šefova diplomatija EU u Avinjonu predsedavajući, francuski šef diplomatije Bernar Kušner.

Evropska unija smatra da su bespredmetne bilo kakve sankcije, želi i kratkoročnu i dugoročnu saradnju i dijalog s Rusijom, ali od te zemlje zahteva da sprovede mirovni dogovor i posebno da povuče trupe s gruzijske teritorije.

To će u ponedeljak u Moskvi predsedavajući EU, francuski predsednik Nikola Sarkozi, zatražiti od ruskog predsednika Dimitrija Medvedeva, a Kušner je izjavio da je rusko vođstvo prenelo spremnost da ispoštuje mirovni dogovor, isposlovan uz posredovanje EU.

Ruske trupe će ostati u Južnoj Osetiji, ali će se o tome dalje pregovarati, naveo je Kušner.

Na pitanje novinara šta znači njegova izjava da su sledeći "moguć cilj" Rusije Ukrajina i Moldova, francuski ministar je odgovorio da je "EU svesna toga, i rešena da spreči moguće krize na tom području".

Kušner je rekao da je šef turske diplomatije Ali Babačan obavestio evropske ministre i od njih dobio podršku za stvaranje "regionalne platforme o saradnji Rusije, Turske i Kavkaza, a to znači i Azerbejdžana i Jermenije".

Zamoljen od novinara da objasni kako se u EU gleda na posetu američkog potpredsednika Dika Čejnija Ukrajini, Gruziji i Azerbejdžanu i prisustvo američkih vojnih brodova u Crnom moru, Kušner je uzvratio da "tamo ima brodova i ruskih raketa".

Na opasku da "Amerikanci sabotiraju napore EU za nagodbu s Rusijom", Kušner je odgovorio da "potencijalne pretnje postoje i s jedne i s druge strane, ali to ne predstavlja rešenje".

Šef francuske diplomatije je naveo i da Evropska unija "stalno razgovara s američkim prijateljima, kao i s ruskim prijateljima i ne zaboravite da je američki državni sekretar Kondoliza Rajs isposlovala da gruzijski predsednik Sakašvili potpiše mirovni dokument".

"Potpredsednik Čejni je posetio taj region, ali šta je to promenilo u stanju stvari?", zapitao je Kušner.

On je rekao da je dobro što je Čejni obećao novac za ekonomsku obnovu Gruzije, "ali što se ostalog tiče, to će se rešiti politički, a ne ratnim brodovima".

"Jer to uznemirava Ruse i sve što jača zategnutost u okruženju Rusije, izaziva Ruse, ali ko održava napetost oko Rusije? To su često sami Rusi i treba tu zategnutost smanjiti", zaključio je Kušner. Podsetimo, najavljeno je da će francuski predsednik Nikola Sarkozi, predsenik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo i Havijer Solana u ponedeljak otići u Moskvu sa ciljem da dobiju čvrsta uveravanja od tamošnjih čelnika da će biti ispoštovan mirovni sporazum kojim je, uz posredovanje Unije, okončan rusko-gruzijski sukob oko Južne Osetije.

Lideri EU su u ponedeljak poručili da će, naročito ukoliko ruske trupe ne bi bile povučene iz bezbednosnih džepova na gruzijskoj teritoriji , odložiti za 15. septembar predviđeni početak pregovora o veoma važnom novom sporazumu o partnerstvu i saradnji EU-Rusija.

Na ovom nezvaničnom sastanku evropskih ministara u Avinjonu zapadni Balkan nije na dnevnom redu, ali izvori zasedanja ne isključuju da bi se u raspravi oni mogli dotaći i ove teme.

Niko javno ne želi da povezuje gruzijsku krizu sa presedanom Kosova, ali se privatno u krugovima EU prihvata da to traži nužna objašnjenja.

Pitanje odnosa sa Srbijom i razmeštanja evropske misije Euleks na Kosovu biće na dnevnom redu zvaničnog zasedanja šefova diplomatija Unije 15. septembra.

Kušner: Korisno iskustvo sa Balkana

EU će iskustvo iz smirivanja sukoba na Balkanu pokušati da iskoristi u rešavanju gruzijske krize, izjavio je Bernar Kušner.

Šef diplomatije Francuske je rekao da je Rusija upozoravala evropske zemlje da priznavanje nezavisnosti Kosova može "probuditi nove opasnosti". "Kosovo je i dalje vrlo složeno pitanje", primetio je Kušner, posle prvog dana susreta u Avinjonu.

On je na pitanje novinara kakve pouke nosi EU iz sukoba na Balkanu kad je reč o naporima Unije da reši rusko-gruzijski spor, istakao da je na Balkanu najpre došlo tragičnih događaja u Bosni i u Hrvatskoj.
Bernar Kušner u Avinjonu (Beta)
EU je, istakao je Kušner, pokušala da spreči zbivanja na Kosovu, mada je stigla kasno.

Šef francuske diplomatije je stavio do znanja da je "tačno da nas je Rusija upozorila, to je tačno, i rekla da je to jako teško zato što to može probuditi nove opasnosti to što su neke evropske zemlje priznale nezavisnost Kosova".

"Mi smo preuzeli našu odgovornost za to. Mislimo da drugačije nismo mogli uraditi. Nadam se da će doći do nagodbe u Abhaziji i Južnoj Osetiji koja će biti politički dogovor uz učešće međunarodne zajednice", objasnio je francuski ministar.

Kušner je dodao da o tome govori tačka šest mirovnog sporazuma koji su potpisali EU i Rusija i Gruzija i predočio da se nada da će posle posete delegacije EU Moskvi, u ponedeljak, to moći da bude stavljeno na snagu.

Kosovo je i dalje "komplikovana priča i postoje ogromne razlike između Kosova i slučaja Gruzije" i njenih autonomih oblasti, rekao je francuski ministar.

Kušner je još rekao da je na Kosovu veoma dugo bila prisutna međunarodna zajednica, UN i Evropska unija, oko Kosova su se veoma dugo vodili pregovorili i tražilo političko rešenje i sa bivšim predsednikom Srbije slobodanom Miloševićem pre nego što je došto do intervencije NATO.

Usledila je intervencija, sedam godina potom je na Kosovu bilo međunarodno prisustvo i onda se krenulo u traženje rešenja, "ali, nažalost, nismo uspeli da ga nađemo, jer Ahtisarijev plan nije bio prihvaćen u Savetu bezbednosti UN", rekao je on.

"Ima puno opasnih mesta u svetu, gde može doći do sukoba. Ali upravo zahvaljujući Balkanu Evropska unija ima iskustva i zna kako može da deluje tako da to spreči", poručio je francuski šef diplomatije.

"U tom smislu, to iskustvo EU smatra da može da iskoristi u Gruziji i Južnoj Osetiji i Abhaziji", predočio je Kušner.

Kušner je otvoreno stavio do znanja da Evropa ne gleda dobro na činjenicu da je američkii potpredsednik Dik Čejni išao u Ukrajinu i Gruziju, čijem predsedniku je obećao finansijsku pomoć i oružje.

Kušner je dodao da je Čejni išao da "tamo nekima pruži određenu podršku i zaštitu" i podsetio da se s evropskim mirovnim planom za rusko-gruzijski sukob u potpunosti najpre dogovorila američki državni sekretar Kondoliza Rajs, koja je od predsednika Gruzije zatražila da ga potpiše.

"Čejni ima određen smisao za pružanje zaštite, ali mi moramo delovati zajedno", podvukao je Kušner.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

12 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Napadnuti smo: Šaljemo ratne brodove

Švedski premijer Ulf Kristerson izjavio je juče, nakon najave da će ta zemlja prvi put poslati ratne brodove u Baltičko more, da je Švedska izložena hirbidnim napadima, kao i da "nije ni u ratu ni u miru".

9:57

13.1.2025.

1 d

Podeli: