"Sve odluke vezane za puno razmeštanje misije evropske bezbednosti biće donete 15. septembra", izjavio je švedski ministar inostranih poslova Karl Bilt na ministarskom sastanku u Avinjonu, dodavši da "očekuje da razmeštanje misije od nekoliko stotina posmatrača počne u drugoj polovini septembra".
Bilt je rekao da "Rusi nisu ti koji izdaju dozvolu nekome da bude ili ne bude u tampon zoni".
"Razmestićemo našu misiju u Gruziji ne pitajući Rusiju za dozvolu", rekao je on.
Slovenački ministar inostranih poslova Dimitrij Rupel je rekao da "snage EU treba da budu na granici (između Gruzije i otcepljenih regiona)", prenele su agencije.
Ministri inostranih poslova EU su takođe apelovali na Ukrajinu da konstruktivno reši političku krizu ukoliko želi da se približi EU.
Nemački ministar inostranih poslova Frank-Valter Štajmajer je izjavio da se "nada da će politički lideri u Ukrajini izabrati put koji vraća zemlju na mogućnost pregovaranja sa EU".
"Ukrajinski lideri očigledno moraju voditi računa da se politička debata ne pretvori u nacionalno nejedinstvo", rekao je britanski ministar inostranih poslova Dejvid Miliband.
Finski ministar inostranih poslova Aleksander Stub je ocenio da, kad je reč o članstvu Ukrajine, "treba biti veoma oprezan i ići korak po korak".
Istovremeno, Nemačka, Italija i još nekoliko evropskih država pozvale su danas na pokretanje istrage o tome ko je odgovoran za prošlomesečni sukob oko Južne Osetije.
Štajnmajer je rekao uoči početka sastanka u Avinjonu da je "važno pitanje ko je učestvovao i sa kojim motivima u eskalaciji u oružani sukob, s obzirom da se razmatraju budući odnosi sukobljenih strana - Gruzije i Rusije".
Stigla američka pomoć Gruziji
Američki ratni brod USS "Maunt Vitni" iz Šeste flote stigao je u gruzijsku luku Poti noseći humanitarnu pomoć, saopšteno je u Tbilisiju.
Rusija je danas kritikovala SAD zbog slanja ratnih brodova u Crno more i navela da bi to moglo da predstavlja kršenje međunarodnih konvencija pošto ovaj tip broda nije predviđen za učestvovanje u humanitarnim misijam Ruske snage raspoređene su na kontrolnim punktovima pored luke Poti, koja je strateška gruzijska luka u Crnom Moru, i prema navodima Moskve, deo su mirovnih snaga.
Gruzija ih sa svoje strane naziva okupacionim snagama i traži da se odatle povuku.
Američka vojska navodi da je USS "Maunt Vitni" poslednji od tri broda preko kojih će Vašington uputiti Gruziji pokrivače, higijenske proizvode i hranu za decu u vidu pomoći posle gruzijsko-ruskog sukoba.
Moskva smatra da bi ova humanitarna pomoć mogla da bude pokriće za povećanje broja brodova NATO-a u Crnom moru koje je u centru tenzija između Rusije i Zapada posle sukoba u Gruziji.
Moskva je saopštila da ne planira nikakve vojne akcije kao odgovor na gomilanje američkih brodova u Crnom moru, prenosi agencija Asošiejted pres.
Zvaničnik ministarstva spoljnih poslova Andrej Nesterenko je ovo izjavio neposredno pre današnjeg dolaska broda UŠ "Maunt Vitni".
Na pitanje novinara kakav će biti odgovor Rusije na dolazak američkog broda, on je samo rekao da međunarodni ugovori regulišu prisustvo ratnih brodova u Crnom moru.
Rajsova: Rusija postala izolovanija
Rusija je postala izolovanija zbog svojih akcija u Gruziji i shvata da će je takvo ponašanje koštati, rekla je danas američka državna sekretarka Kondoliza Rajs.
"Rusi počinju da shvataju da takvo ponašanje ima svoju cenu", rekla je Rajsova novinarima posle susreta sa portugalskim ministrom spoljnih poslova Luišom Amadom.
"Prilično sam sigurna da Rusija shvata da (takvo ponašanje) produbljuje njenu izolaciju i da nema drugog načina nego da se pridržava svojih obaveza", rekla je američka sekretarka, aludirajući na mirovni plan Rusije i Gruzije, koji je potpisan uz posredovanje francuskog predsednika Nikole Sarkozija.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 1
Pogledaj komentare