Predsednik Srbije Boris Tadić najavio je, pri tom, i da srpska delegacija, tokom predstojećih pregovora o statusu Kosova, ni jednog trenutka neće dozvoliti da se u pitanje dovede teritorijalni integritet i suverenitet Srbije nad tom pokrajinom.
Predsednik Tadić, koji je ranije danas održao govor na skupu posvećenom klimatskim promenama, susretima sa italijanskim premijerom Romanom Prodijem i ministrima inostranih poslova Grčke i Bugarske Dorom Bakojani i Ivajlom Kafinom, počinje diplomatsku ofanzivu na marginama zasedanja Generalne skupštine UN, što će u četvrtak i petak biti okončano pregovorima o statusu Kosova.
"Ministar Jeremić i ministar Samardžić su proteklih dana imali snažnu diplomatsku incijativu. Mi nastavljamo tu inicijativu u narednih sedam dana ovde u Njujroku...Ovo je prilika da još jednom svima izložimo našu poziciju", rekao je Tadić novinarima u Njujorku.
Srpski predsednik na današnjem njujorškom programu imao je i učešće na Poslovnom savetu i susrete sa američkim privrednicima, a tim povodom podsetio je da su američke kompanije među najvećim investitorima u srpsku privredu, poput "Ju Es stila", "Filipa Morisa" ili "Koka-kole".
Tadić je najavio sastanke i sa predstavnicima nekolice drugih kompanija i naglasio da će učiniti sve kako bi Srbiju predstavio atraktivnom za ulaganja.
On je povodom učešća u razmatranju posledica klimatskih promena ukazao da sve zemlje ne podnose jednako finansijski teret ublažavanja posledica tih promena i podsetio da je Srbija predložila Beogradsku inicijativu regionalnog organizovanja država jugoistočne Evrope.
"Trebalo bi da dobijemo pomoć od bogatijih i razvijenijih zemalja", rekao je Tadić.
Narednih nekoliko dana predsednik Tadić i ministar Jeremić imaće preko 30 bilateralnih susreta sa najvišim zvaničnicima niza država.
Do početka direktnih pregovora o Kosovu Tadić i Jeremić sastaće se s generalnim sekretarom UN Ki Mun Banom, šefom ruske diplomatije Sergejem Lavrovim, ministrom inostranih poslova Francuske Bernarom Kušnerom.
Oni će se sastati i sa generalnim sekretarom NATO-a Japom de Hop Sheferom, ministrom inostranih poslova Kine Jangom Đi Ćijem i ministrom inostranih poslova Nemačke Valterom Štajnmajerom.
Novi pregovarački tim Beograda
Vlada Srbije formirala je Državni pregovarački tim za pregovore o budućem statusu Kosova.
Kako se navodi u Službenom glasniku, odluka je doneta na osnovu Rezolucije Skupštine Srbije, a jedinstven tim čine dva kopredsednika, rukovodilac operativnog sastava, ministri u Vladi, predstavnici Srba sa Kosova i Metohije, stalni savetnici tima i radne grupe.
Kopredsednici tima su predsednik Srbije Boris Tadić i premijer Vojislav Koštunica.
Rukovodilac operativnog sastava tima je ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić.
Ministar spoljnih poslova i drugi ministri učestvuju u radu tima na osnovu zajedničke odluke oba kopredsednika tima.
Predstavnici Srba sa Kosova i Metohije su Marko Jakšić i Goran Bogdanović, a na osnovu zajedničke odluke kopredsednika, u radu tima mogu učestvovati i drugi predstavnici Srba s Kosova i Metohije i predstavnici nealbanskih zajednica s Kosova i Metohije.
U radu tima učestvuju i stalni savetnici tima, koji se imenuju iz redova pomoćnika ministara i savetnika predsednika i premijera.
Specijalni stalni savetnik tima je Tomas Flajner sa Univerziteta u Friburu u Švajcarskoj.
U timu se angažuju i stručnjaci za pojedina pitanja, koji mogu obrazovati posebne radne timove za pripremu pregovora.
Stručnjaci mogu učestvovati u pregovorima.
Odlukom je definisano da tim ima Sekretarijat, koji obavlja administrativno-tehničke poslove, a obrazovan je u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju. Sastav Sekretarijata određuje ministar za Kosovo i Metohiju.
Tom odlukom Vlade prestaje da postoji prethodni tim za pregovore. Odluka o ustanovljenju tima stupa na snagu sutra.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 3
Pogledaj komentare