Četvrtak, 21.06.2007.

08:58

"Lideri EU da prevaziđu razlike"

Angela Merkel pozvala lidere 27 članica EU da na samitu koji počinje u Briselu prevaziđu duboke podele oko novog sporazuma o EU.

Izvor: B92, Beta

Default images

Očekuje se da će pregovori o novom dokumentu o EU biti teški i politički osetljivi, posebno sa Poljskom i Velikom Britanijom, koje se čvrsto protive delovima predloga novog sporazuma koji bi trebalo da zameni nacrt ustava EU, odbačenog pre dve godine na referendumu u Francuskoj i Holandiji.

Angela Merkel, kancelarka Nemačke koja trenutno predsedava EU, založila se za postizanje dogovora i rekla da su potrebne smernice za upravljanje EU tako da se Evropa može suočiti sa izazovima poput klimatskih promena, snabdevanjem energentima i globalizacijom.

"Evropska javnost očekuje od nas da završimo neophodne reforme Unije", navela je Merkelova u pismu liderima, kao i da je došlo vreme da se iscrta mapa za predstojeće reforme sporazuma.

Merkelova je u utorak svojim kolegama predstavila dokument na 11 strana sa temama koje želi da uključi u pregovore o novom sporazumu.

Neke zemlje, međutim, smatraju da novi predlog ne bi trebalo da bude opširniji i opštiji od predloga ustava koji su Francuzi i Holanđani odbacili na referendumu.

Predlog nemačke kancelarke preporučuje da se iz teksta isključe reference na simbole koji bi mogli naslućivati stvaranje evropske naddržave.

Prema novom predlogu, nacionalni parlamenti bi imali veću ulogu u predlaganju zakona EU, ali se preporučuje da se zadrže ključni elementi odbačenog predloga ustava, posebno u procesu odlučivanja kao i oblastima gde EU želi veću moć.

Predloženo je, takođe, da se iz naslova izostavi reč "ustav", a da se novi dokument nazove "Sporazum o funkcionisanju Unije".
Uprkos neslaganju koje vlada u bloku, svih 27 država se slaže da EU mora brzo usvojiti novu knjigu pravila kako bi se modernizovao složeni sistem donošenja odluka, stvoren kada je Unija imala 15 članica.

Sarkozi: Sporazum umesto ustava

Francuska, do sada najveći partner Nemačke u evro integracijama, odbacuje mogućnost novog predloga ustava.

"I šta sad? Francuska je rekla ne, Holandija je rekla ne. Za ustav mora da se postigne puna saglasnost svih zemalja. To nisu učinile sve zemlje znači - ustav je mrtav. To je jasno. I sad šta dalje? Rekao sam Francuzima tokom moje kampanje da novog referenduma neće biti, jer je predhodni onesposobio Evropu, a ovaj novi bi je ubio", rekao je Nikola Sarkozi, predsednik Francuske.

"Mora se uzeti u obzir većina Francuza koja je glasala protiv ustava, jer ga ne želi. Zato sam rekao evropskim vođama, a to je sada madam Merkel, da mi ne želimo novi ustav nego nekakav jednostavan sporazum", kaže Sarkozi.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Hronika

MUP: Veliko hapšenje u Srbiji

U saradnji sa policijskim službenicima Nemačke, na području Srbije MUP lišio slobode devetočlanu organizovanu kriminalnu grupu koja se sumnjiči da je iznajmljivala kombi vozila u Nemačkoj, Italiji i Austriji i potom ih prodava u Srbiji.

12:26

20.12.2024.

1 d

Podeli: