Sreda, 06.09.2006.

07:45

Boris Tadić u SAD

Predsednik Srbije Boris Tadić započeo je danas posetu SAD sastankom u Kongresu sa više od 20 američkih senatora.

Izvor: B92, FoNet

Default images

Srpski predsednik se sastao sa senatorima Džordžom Vojnovičem i Ričardom Lugarom koji je predsednik Komiteta za spoljnopolitičke odnose Senata i senatorom Džonom Mekejnom, potpredsednikom Komiteta Senata za Oružane snage. Tadić je od danas do petka, 8. septembra, u trodnevnoj poseti SAD na poziv državne sekretarke te zemlje Kondolize Rajs.

Posle sastanka sa Vojnovičem, Tadić je rekao da njegova poseta veoma važna za odnose Srbija-SAD, i da je do nje došlo u jednom od najznačajnih trenutaka, u finalu pregovora o statusu Kosova i Metohije. "Srbija želi kompromisno rešenje na Kosovu i Metohiji, vodeći računa o svim građanima. To je naša politika. Braniće naše pravo svim pravnim sredstvima. Ne želimo nikakvo nasilje na Kosovu i demokratske institucije Srbije su garant takve politike", rekao je Tadić.

Vojnovič je rekao da je Tadićeva poseta izuzetno važna za poboljšanje odnosa Srbije i SAD, i da je od Tadića dobio čvrsta uverevanja da je Srbija opredeljena za Evropsku uniju i za ulazak u program NATO Partnerstvo za mir.

Tadić i Vojnovič su se saglasili i da je neophodno da se okonča saradnja Srbije sa Haškim sudom. Vojnovič je istakao da je to od velike važnosti za ekonomski prosperitet Srbije i za dolazak velikih stranih investicija.

Boris Tadić je pred put izjavio da će u razgovoru sa zvaničnicima administracije SAD ponoviti da je rešenje statusa Kosova i Metohije od suštinske važnosti za stabilnost Balkana. Tadić je rekao da je osnovni cilj njegove posete Vašingtonu da predstavi državnu politiku u pregovaračkom procesu za rešenje statusa Kosova."Srbija predlogom da Kosovo dobije suštinsku autonomiju pokazuje da nema nameru da upravlja političkim životom Albanaca u Pokrajini. Smatram, i naš pregovarački tim deli to mišljenje, da uspostavljena nezavisnost Kosova i Metohije u ovim okolnostima nije samo kršenje međunarodnog prava, nego ima itekako teške i opasne posledice po stabilnost, ne isključivo jugoistočne Evope, nego i nekih drugih delova sveta u kojima postoje složene države, gde postoje slični zahtevi za otcepljenje i samostalnost pojedinih regiona u danas međunarodno priznatim državama", kaže Tadić. On je dodao da najveće opterećenje u ekonomskim, a i politički odnosima Srbije sa SAD jeste neizručivanje Ratka Mladića sudu u Hagu.

U SAD je s Tadićem otputovao zastupnik načelnika Generalštaba Vojske Srbije, general-major Zdravko Ponoš, a pored razgovora s Kondolizom Rajs, planirani su razgovori s potpredsednikom Dikom Čejnijem, sekretarom za odbranu Donaldom Ramsfeldom, sekretarom za nacionalnu bezbednost Stivenom Hejlijem i predstavnicima Kongresa.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Napadnuti smo: Šaljemo ratne brodove

Švedski premijer Ulf Kristerson izjavio je juče, nakon najave da će ta zemlja prvi put poslati ratne brodove u Baltičko more, da je Švedska izložena hirbidnim napadima, kao i da "nije ni u ratu ni u miru".

9:57

13.1.2025.

1 d

Svet

Nezadovoljstvo raste: Poljska "na ivici"?

Poljsko društvo je umorno od sukoba u Ukrajini i razočarano ukrajinskim izbeglicama, rekao je poljski ministar odbrane Vladislav Kosinjak Kamiš u intervjuu za "Fajnenšel tajms".

20:07

12.1.2025.

2 d

Podeli: