Nedelja, 20.11.2005.

12:31

Počinju pregovori, zaseda skupština

Dolaskom Martija Ahtisarija u Prištinu započinje prva faza pregovaračkog procesa o Kosovu, DS učestvuje u radu skupštine.

Izvor: B92, FoNet

Default images

Specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija za pregovore o Kosovu Marti Ahtisari doputovaće sutra u Prištinu, čime će početi prva faza pregovaračkog procesa o budućem statusu Kosova, poznata kao šatl diplomatija, javljaju iz Prištine elektronski mediji.

"Ahtisari će sigurno u početku primenjivati šatl diplomatiju", rekao je šef Misije UN na Kosovu Seren Jesen-Petersen posle susreta sa kosovskim premijerom Bajramom Kosumijem.

Petersen je rekao novinarima da će Ahtisari sutra doputovati u Prištinu i da će potom posetiti Beograd i druga mesta: "Mislim da je verovatno da će on tako raditi u prvih nekoliko meseci".

Ahtisari je ranije najavio da će cilj njegove posete biti prikupljanje podataka i da iz tog razloga planira da, pored Beograda i Prištine, poseti Podgoricu, Tiranu i Skoplje.

DS učestvuje na sednici o Kosovu

Kako B92 nezvanično saznaje, predsedništvo Demokratske stranke je odlučilo večeras da njeni poslanici učestvuju na sutrašnjoj sednici Skupštine Srbije. Međutim, poslanici neće učestvovati u glasanju za predloženu rezoluciju.

Na dnevnom redu je rezolucija o Kosovu i Metohiji, a Vlada Srbije ju je u utorak usvojila kao osnovu za pregovore o statusu Kosova i uputila ga skupštini na usvajanje. Poslanici DS ne učesetvuju u radu Skupštine Srbije od 5. oktobra, jer smatraju da im je nezakonito oduzeto nekoliko poslaničkih mandata.

Povodom predloga rezolucije Skupštini Srbije obratiće se predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica, najavljeno je iz vladine Kancelarije za saradnju sa medijima.

Srpska radikalna stranka podržaće vladin predlog rezolucije, iako ima primedbe na neke delove teksta, rekao je generalni sekretar radikala Aleksandar Vučić. Na konferenciji za novinare Vučić je kazao da radikali imaju izvesne stručne i političke zamerke na predloženi tekst rezolucije i da će svoje primedbe izneti za skupštinskom govornicom, ali da će podržati vladin predlog jer "ne žele da naruše jedinstvo i ugroze očuvanje Kosova i Metohije u sastavu Srbije".

SDP: Pregovarački tim Skupštine

Socijaldemokratska partija predložila je da se za pregovore o budućem statusu Kosova formira pregovarački tim Skupštine Srbije, koji bi činio po jedan najviši predstavnik svake parlamentarne stranke.

Poslanik SDP-a u Skupštini Srbije Meho Omerović rekao je da je predložena rezolucija o mandatu za pregovore o političkom rešenju budućeg statusa ne nudi ništa novo i ne daje odgovor zašto se mandat daje Vladi Srbije, koja uživa podršku 15 odsto biračkog tela.

Omerović je rekao da ostaje nejasno zašto se traži jedinstvo prilikom donošenja te rezolucije i ocenio da jedinstvo na papiru nije potrebno Srbiji, kao ni građanima koji žive na Kosovu.

Protić: U čije ime pregovara Vlada Srbije

Jedan od čelnika Narodnog pokreta "Peti oktobar" Milan St. Protić izjavio je da niko od učesnika pregovora o budućem statusu Kosova nema ozbiljnu političku odgovornost da to pitanje reši na civilizovan način.

Protić je na konferenciji za novinare rekao da srpski i kosovski parlament usvajaju rezolucije da bi narodu pokazali kako su vlastodršci ozbiljni u nameri da odbrane nacionalne interese. On je rekao da je ključno pitanje u vezi sa pregovorima u čije ime i sa kojim pravom o budućem statusu Kosova pregovora Vlada Srbije, kada, kako je rekao, ima podršku 12 odsto birača.

Protić je rekao da bi bilo logično da vlada podnese ostavku i da se raspišu parlamentarni izbori iz kojih bi proizašla nova politička većina koja bi učestvovala u pregovorima.

SPOT: Zašto se ne sastaje Savet

Predsedništvo Srpskog pokreta otpora (SPOT) Kosova i Metohije predložilo je hitno zakazivanje sednice Državnog saveta za Kosovo. U saopštenju podseća se da je Državni savet za KiM formirala Vlada Srbije decembra prošle godine sa ciljem da aktivno učestvuje u analiziranju i pomoći Vladi u traženju najboljih rešenja za najvažnije nacionalno pitanje Srbije.

SPOT navodi da su do sada održane samo tri sednice Saveta, iako je poslovnikom predvidjeno da se to telo sastaje i analizira strateška pitanja za Kosovo jednom mesečno. Ukazujući da je poslednja sednica Saveta održana avgusta meseca ove godine, SPOT postavlja otvoreno pitanje članovima Saveta - akademicima, profesorima, liderima partija i drugim javnim ličnostima - "zašto ćute i pristaju da budu pokriće za politiku u čijem kreiranju ne učestvuju".

Rašković-Ivić: Okvirno rešenje do 2007.

Šefica Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Sandra Rašković-Ivić očekuje da se okvirno rešenje može očekivati do januara 2007. godine.

"Odgovorno tvrdim da pregovora mora biti i da ne postoji dogovoreno rešenje koje samo čeka implementaciju. Do januara 2007. trebalo bi da imamo okvirno rešenje za Kosmet", izjavila je ona za "Večernje novosti".

Ona je ocenila i da je realno očekivati da će se za godinu dana znati rešenje kosovskog problema. "Mislim da je godinu dana rok koji je realan. Bar da se naprave konture rešenja, kroki koji će predstavljati rešenje. Znači da bi do januara 2007. godine trebalo da imamo okvir za rešenje", zajljučila je šefica Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

12 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Napadnuti smo: Šaljemo ratne brodove

Švedski premijer Ulf Kristerson izjavio je juče, nakon najave da će ta zemlja prvi put poslati ratne brodove u Baltičko more, da je Švedska izložena hirbidnim napadima, kao i da "nije ni u ratu ni u miru".

9:57

13.1.2025.

1 d

Podeli: