Sreda, 16.11.2005.

08:48

Aranđelovdanska rezolucija o Kosovu

Poslanici Skupštine Srbije o Predlogu rezolucije Vlade Srbije o statusu Kosova raspravljaće u ponedeljak, 21. novembra.

Izvor: B92, FoNet

Default images

Na toj sednici premijer Koštunica bi trebalo da saopšti osnovne stavove srpske strane u pregovorima, a očekuje se da saopšti i sastav pregovaračkog tima. Opozicija traži od predsednika Srbije da tada objasni predlog stvaranja dva entiteta na Kosovu. Sa druge strene kosovska skupština bi sutra trebalo da razmotri rezoluciju o nezavisnosti Kosova i Metohije.

Datum održavanja sednice parlamenta na kojoj će biti usvojena Rezolucija Vlade o Kosovu odabrana je kako bi se taj dokument pamtio i kao Aranđelovdanska rezolucija, saopšteno je posle konsultacija.

Iako u kabinetu predsednika skupštine Predraga Markovića jedino nije bio prisutan šef poslaničke grupe Demokratske stranke, većina parlamentarnih stranaka nada se da će u ponedeljak jedinstveno biti usvojen predlog Vlade Srbije. Marković je objasnio novinarima da će premijer Vojislav Koštunica poslanicima predstaviti Rezoluciju i principe pregovaranja, a da će potom biti slobodna diskusija u parlametnu. Iz Srpskog pokreta obnove saopštili su da se nadaju da će u ponedeljak Koštunica predstaviti i pregovarački tim.

Šef radikala Tomislav Nikolić kaže da bi toj sednici morali da prisustvuju i predsednik Republike, crkveni velikodostojnici i predsednik SANU. Nikolić očekuje i razjašnjenje izjave predsednika Borisa Tadića da na Kosovu treba da budu stvorena dva entiteta – srpski i albanski. Nikolić je naglasio da je poseban problem to što niko ne zna na šta Tadić misli i šta znači njegov plan. "Ne znam da li se radi o autonomiji Kosova u kojoj bi Srbi imali entitet, da li se radi o dva eniteta ili se radi o državi u kojoj bi Srbi imali entitet. Mislim da Boris Tadić duguje gradjanima Srbije i celokupnoj javnosti da svoje stavove najpre kod nas iznese da za njih dobije ili podršku ili osudu, pa da onda to iznosi u susretu sa našim jedinim i pravim zaštitinikom i prijateljem Putinom." Tomislav Nikolić navodi da tokom konsultacija sa premijerom Koštunicom nijednom nije pominjana ideja o entitetima.

Sa druge strane, funkcioner socijalista Milorad Vučelić ne zamera ništa predlogu predsednika Srbije. Vučelić navodi da Tadićev plan samo izgleda kao da je u suprotnosti sa stavom vlade. Kako je objasnio, u planu vlade za rešavanje situacije na Kosovu iz 2004. godine, u delu o obeležjima srpske autonomije, govori se o dva entiteta.

Stavovima predsednika Tadića iznenađen je međutim bio britanski ambasador Dejvid Gauen: "Mislim da sam shvatio da Vlada podržava poziciju stanovišta da mora postojati jedno, multietničko Kosovo, i to je pozicija kontakt grupe. Mislim da podela nije opcija jer ono što želimo da vidimo je jedinstveno društvo, multietničko društvo gde različite zajednice žive zajedno. Podela ne bi funkcionisala. Kontakt grupa bi to odbila"

Kosovski analitičar Škeljzen Malići očekuje da će zvaničnici u Prištine oštrije reagovati na stavove koje je izneo Boris Tadić nego na rezoluciju Vlade Srbije. Malići za B92 kaže da je kabinet Vojislava Koštunice saopštio stavove koji su i do sada bili poznati, a da je predsednik Srbije na neki način izneo predlog za podelu Kosova: "Predlog o stvaranju dva entiteta na Kosovu, koji je u Moskvi izneo Boris Tadić nije nov. Taj plan najpre je zastupao Dobrica Ćosić, a kasnije o tome govorio i premijer Zoran Đinđić. U intevjuu za Večernje Novosti, pet dana pre ubistva, Đinđić je predložio podelu Kosova i Metohije, na dva entiteta, srpski i albanski, kao krajnje rešenje kosovskog problema.  

Kao što se međunarodna zajednica, za sada, protivi podeli Kosova, takođe ne pristaje ni na jednostrano proglašenje nezavisnosti pokrajine. Uprkos tome, Skupština Kosova sutra će razmotriti Rezoluciju o nezavisnosti. Savet da tako nešto ne rade, kosovskim poslanicima uputili su šefovi UNMIK-a Seren Jesen Petersen i američke kancelarije u Prištini Filip Goldberg. Oni su saopštili da ta rezolucija može biti jedino okvir kosovske pregovaračke delegacije, ali ne i institucionalna odluka, jer bi njom bili ugroženi pregovori.

Svoju rezoluciju sutra će usvojiti i delegati Zajednice srpskih opština i naselja Kosova i Metohije i članovi Udruženja raseljenih Srba. Tim dokumentom oni će definisati svoje stavove o budućnosti Kosova u okviru Srbije. Predsednik Zajednice srpskih opština Marko Jakšić navoe je da su dužni da iznesu svoje stavove jer se, kako je naveo, radi o našoj sudbini, opstanku, goloj egzistenciji na Kosovu.

Čemu služi rezolucija

Premijer Kosova Bajram Kosumi kaže da nijedna rezolucija Skupštine ili Vlade Srbije ne može da utiče na budućnost Kosova. "Velika je nesreća da se i u periodu kada se sve jasno vidi političke institucije u Srbiji bave donošenjem rezolucija o Kosovu. Oni i dalje troše energiju i pogrešno orijentišu poglede javnosti prema Kosovu", kaže Kosumi.

Nenad Đurđević iz Foruma za etničke odnose kaže da je, iako dosta uopštena, rezolucija bila potrebna Vladi kako bi dobila legitimitet pred početak pregovora. Đurđević navodi i da nije loše to što Vlada koristi retoriku nacionalnog okupljanja kada je reč o problemu Kosova. "Jedino što može da postane problem je pominjanje referenduma jer mislim da je kod emotivnih i uzavrelih stvari veoma teško doneti trezvenu odluku. U takvim situacijama referendum može da bude neka vrsta populističkog instrumenta, ali je dobro to što se on pominje kao samo jedna opcija, ne kao obaveza", kaže on.

Petersen: Pazite šta usvajate

Šef UNMIK-a Soren Jesen-Petersen ponovio je da rezolucija poslanika Skupštine Kosova o nezavisnosti ne može biti institucionalna odluka.

Jesen-Petersen je, prilikom posete centru za obuku pripadnika Kosovskog zaštitnog korpusa u Uroševcu, rekao da je svaka odluka Skupštine Kosova koja je u suprotnosti sa Rezolucijeom 1244 Saveta bezbednosti UN i načelima Kontakt grupe - neprihatljiva.

"Skupština ima potpuno pravo da raspravlja kako će se Kosovo pripremati za proces utvrđivanja statusa. Skupština Kosova ima pravo da usvoji rezoluciju, koja daje upustva pregovaračkoj ekipi. Svaka skupština u svetu bi učinila tako nešto", rekao je šef UNMIK-a.

"Ukoliko se rezolucija usvoji kao platforma okvira, kao okvirni tekst za pregovarački tim Kosova, onda će skupština odigrati svoju ulogu kao jedna demokratska, funkcionalna i odgovorna institucija", napomnuo je Ješen-Petersen.

On, međutim, svaku drugu odluku ocenjuje kao jednustranu, koju međunarodna zajednica neće prihvatiti. "Ukoliko Skupština usvoji najavljenu rezoluciju, doneće jednostranu odluku i mislim da su međunarodna zajednica i Kontakt grupa, već objasnili da rezolucija za sada ne šalje dobru poruku međunarodnoj zajednici", rekao je Jesen-Petersen.

Petrović: I Goldberg uputio upozorenje

Ministar za povratak i zajednice u Vladi Kosova i predsednik Srpske demokratske stranke Kosova i Metohije Slaviša Petković, potvrdio je da poslanici te stranke, neće učestvovati na sutrašnjoj sednici Skupštine Kosova, ukoliko se na dnevnom redu nađe Predlog rezolucije o nezavisnom i suverenom Kosovu.

Petković je u izjavi za KIM Radio dodao da ima saznanja da se predlog rezolucije o nezavisnom Kosovu neće naći na dnevnom redu skupštinske sednice: "Imam informacije da je američka kancelarija intervenisala kod Nedžata Dacija, da bi ta tačka bila grubo kršenje Rezolucije 1244 UN i da ona ne može da se nađe na dnevnom redu, jer Skupština nije ovlašćena da raspravlja o zavisnosti ili nezavisnosti. Skupština može samo da donese platformu o razgovorima o statusu, a nikako da proglašava nezavisnost", rekao je Petković.

"Šef američke kancelarije u Prištini Filip Goldberg imao je razgovor sa Dacijem i lično mu je skrenuo pažnju da to ne sme da radi", dodao je Petković.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

31 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Napadnuti smo: Šaljemo ratne brodove

Švedski premijer Ulf Kristerson izjavio je juče, nakon najave da će ta zemlja prvi put poslati ratne brodove u Baltičko more, da je Švedska izložena hirbidnim napadima, kao i da "nije ni u ratu ni u miru".

9:57

13.1.2025.

1 d

Podeli: