Petak, 09.09.2005.

11:06

Neizvestan broj nastradalih u SAD

Zvaničan bilans nastradalih je 284, ali zvaničnici strahuju da će pronaći hiljade tela u ruševinama uništenih gradova.

Izvor: Beta

Default images

Pretpostavlja se i da je veliki broj tela nastradalih otišao u more ili je ispod naslaga blata. U ruralnim oblastima neka tela neće biti nikada pronađena zbog aligatora, upozorilo je lokalno stanovništvo. Potraga za preživelima i nastradalima je u protekla dva dana ubrzana, a spasilački timovi obilaze Nju Orleans gde je nivo vode opao dovoljno da mogu da uđu u poplavljene kuće.

Misisipi je u četvrtak prijavio 201 nastradalog, a Luizijana 83. Druge države sa juga SAD prijavile su znatno niže brojke. Gradonačelnik Nju Orleansa Rej Nagin izjavio je ranije da očekuje 10.000 mrtvih u gradu, dok je senator iz Luizijane Dejvid Viter rekao da bi počeo sa 10.000, ali je naglasio da je takva procena bez osnova. 

"Mislim da smo prošlo mnogo bolje nego što smo mislili", rekao je senator iz Luizijane Valter Boaso. Vlasti su međutim spremne za slučaj da broj žrtava naglo poraste. Trenutno imaju spremno 25.000 vreća za tela, a u mrtvačnici izvan Nju Orleansa trenutno se nalazi 140 leševa, a može da primi 5.000 tela.

Američki Kongres odobrio dodatnu pomoć

Američki Kongres veoma brzo je odobrio dodatnu pomoć od 51,8 milijardi dolara za žrtve uragana Katrina. Predstavnički dom Kongresa sa 411 glasova za i deset protiv, a Senat sa 97 glasova za i nijednim protiv, odobrili su pomoć koju je tražio predsednik SAD Džordž Buš, pošto su federalne vlasti potrošile 10,5 milijardi koje je Kongres odobrio pre nedelju dana.

Pomoć predviđa i da sve porodice dobiju po 2.000 dolara kao prvu pomoć.

Lideri demokrata u Kongresu su rekli da će odbiti članstvo u komisiji koju republikanci nameravaju da formiraju kako bi istražili spremnost i reakciju federalnih vlasti na uragan. Demokrate su istovremeno kritikovale Buša i rukovodstvo Republikanske partije u Kongresu, dok su sa druge strane republikanci optužili demokrate da koriste ljudsku tragediju da bi dobili političke poene.

Amerikanci posle Katrine traže fokus na unutrašnja pitanja

Uragan Katrina deprimirao je Amerikance koji sada žele da predsednik Džordž Buš svoju pažnju posveti unutrašnjim pitanjima, a ne borbi protiv terorizma, pokazalo je najnovije ispitivanje javnog mnjenja, rezultat je Istraživačkog centra Pju.

Ovo je prvi put od napada na SAD 11. septembra 2001. godine da su Amerikancima unutrašnji problemi važniji od borbe protiv terorizma.

Dve trećine smatra da je predsednik mogao da učini više da pomoć ugroženima stigne brže.

Spora reakcija na Katrinu uzdrmala je poverenje Amerikanaca u sposobnost vlade da se izbori sa velikim katastrofama. Četiri od deset ispitanika izjavilo je da je, posle uragana, manje ubeđeno u sposobnost vlade da se izbori sa većim terorističkim napadom.

Ispitivanje je pokazalo i da je 58 odsto ispitanika depresivno zbog posledica razaranja jugoistočnih delova SAD. Centar Pju navodi i da ni u jednom trenutku tokom akcija u Iraku nije bilo toliko depresivnih zbog rata.

Medju žrtvama uragana nema gradjana SCG

Prema najnovijim podacima Ambasade Srbije i Crne Gore u Vašingtonu, medju nastradalima u Nju Orleansu od posledica uragana Katrina nema gradjana Srbije i Crne Gore, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova SCG.

Na internet sajtu ambasade SCG u SAD (www.yuembusa.org) navodi se da, prema do sada raspoloživim informacijama američkih nadležnih organa i institucija, medju žrtvama uragana nema naših gradjana, navodi se u saopštenju ministarstva.

Na istom sajtu nalaze se i detaljna objašnjenja na srpskom i engleskom jeziku koja sadrže konkretna uputstva i podatke o nadležnim institucijama SAD kojima se zainteresovani gradjani, pored Ambasade SCG u SAD, mogu obratiti za informacije i pomoć.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 9

Pogledaj komentare

9 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Napadnuti smo: Šaljemo ratne brodove

Švedski premijer Ulf Kristerson izjavio je juče, nakon najave da će ta zemlja prvi put poslati ratne brodove u Baltičko more, da je Švedska izložena hirbidnim napadima, kao i da "nije ni u ratu ni u miru".

9:57

13.1.2025.

1 d

Podeli: