Prema podacima ministarstva prosvete, 59 škola u Srbiji uopšte ne rade, dok je zakonom o štrajku predviđeno da se mora poštovati minimum procesa rada, odnosno da se drže časovi od pola sata. Lalović je rekao da će inspekcija rada obići sve škole u štrajku, ispitati sve slučajeva kršenja radne obaveze i protiv svih onih koji krše zakon pokrenuti disciplinski postupak.
"Ne mislim da je realno da će se svi profesori otpustiti u 59 škola, ali ako se bude ostalo pri ovakvoj obustavi rada, verovatno će jedan broj ljudi trpeti posledice te vrste. Ja se iskreno nadam da će se profesori urazumiti i da će početi da štrajkuju, ako već štrajkuju, u skladu sa zakonom", kazao je ministar.
Vlada Srbije ocenila je da je štrajk tog sindikata prerastao u političku aktivnost i da gubi bilo kakvu vezu sa zaštitom socijalnih prava. Ministar prosvete Slobodan Vuksanović ponovio je da su ispunjeni svi zahtevi Unije sindikata prosvetnih radnika na čelu sa Miodragom Skorobnjom, te da ne vidi razlog njihovog štrajka.
Unija traži korekciju cene rada za 2005. godinu zbog velike infalcije. To će, prema rečima Vuksanovića, ministar finansija Mlađan Dinkić uzeti u obzir, kada bude odlučivano o budžetu za 2006. Unija takođe zahteva da otpremnine za odlazak u penziju budu tri prosečne plate, a ne jedna kao sada. Ministar prosvete kaže i da je taj zahtev ispunjen.
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije jedini je od tri reprezentativna sindikata prosvetara koji od početka školske godine štrajkuje. Ministar prosvete Slobodan Vuksanović rekao je da će učenici, čije su škole u štrajku, morati da nadoknade gradivo subotama ili u toku raspusta.
PR Unije: Nećemo dozvoliti da i jedan naš radnik bude otpušten!
Predstavnik Unije za medije Miodrag Sokić je izjavio za B92 da njegova sindikalna organizacija kršim zakon koji je arhaičan i koji je uveo pre 50 godina Josip Broz. "Mi jesmo prekršili zakon koji je u suprotnosti sa međunarodnim konvencijama, ali problem je ministar prosvete, koji je prekršio zakon desetak puta u zadnjih šest meseci."
Povodom optužbi da je njihov protest politički, Sokić podseća da je Unija nastala 1997. godine upravo iz očaja zbog izdaje Sindikata obrazovanja Srbije, koji je sa tadašnjom vlašću potpisivao kolektivne ugovore. "Taj sindikat je sada ponovo u poziciji da izdaje svoje kolege i da lažno zastupa njihove interese", rekao je Sokić.
"Što se tiče otkaza, nećemo dozvoliti da i jedan naš radnik bude otpušten", naglasio je PR Unije.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 21
Pogledaj komentare