Utorak, 06.09.2005.

13:04

Skupštinski odbor o "aferi panciri"

Terali smo lisicu a isterali medveda, reči su kojima je Mlađan Dinkić ocenio dosadašnje rezultate istrage oko "afere pancir".

Izvor: B92, Beta

Default images

Pred skupštinskoim Odobrom za finansije ministar Mlađan Dinkić je predstavio podatke budžetske inspekcije u Ministarstvu odbrane u vezi sa ugovorima za nabavku vojne opreme od firme "Mile Dragić". Potpisanim ugovorima država bi bila oštećena za 176 miliona evra, a prema planu koje je odobrio Savet ministara SCG za 300 miliona.

Pored mnogo brojeva i datuma ministar Dinkić je objasnio hronologiju zahteva za nabavku voje opreme i svega što je usledilo do 25. avgusta: "Desetog avgusta general Paskaš je uputio zahtev za nabavku 380 kompleta zaštitne balističke opreme u vrednosti od 84,8 miliona dinara Ministarstvu odbrane. Ministar Davinić ga je primio 19. Kako se onda dogodilo da je 19. avgusta, do 22. avgusta, u roku od tri dana, umesto 380 kompleta, Savet ministara donosi odluku o nabavci 70.000 pancira, doduše za period 2006-10. godina, dakle, ne 380, već 70.000. Ovo je pitanje na koje će odgovor dati nadležni organi kroz istragu".

U ceo slučaj umešala se i BIA koja je prema rečima minsitra Dinkića imala podatke da je prvi deo avansa od dva miliona evra trebalo da se na raćun firme "Mile Dragić" uplati 1. septermbra, ali kako je cela priča izašla u javnost dan ranije do toga nije došlo. Sporni su i ljudi koji su potpisali te ugovore: "Ove ugovore zaključio je u ime Ministarstva odbrane izvesni pomoćnik načelnika Odeljenja za snabdevanje, pukovnik Milovan Andrić, iako je u odluci Saveta ministara rečeno da se nalaže ministru odbrane da zaključi te ugovore. Ovde ne samo da nije ministar odbrane zaključio te ugovore, već nije zaključio ni načelnik odeljenja za snabdevanje, već njegov pomoćnik. Naravno, sada pokušavamo, budžetska inspekcija, da dobijemo podatke po kom ovlašćenju je ovaj gospodin zaključio ove ugovore i da li ga ima. Moram da kažem da već nekoliko dana traje opstrukcija rada budžetske inspekcije u Ministarstvu odbrane".

Poreban anketni odbor

Iako se sve stranke u Skupštini Srbije slažu da je potrebno formirati anketni odbor koji će preispitaiti ove ugoovre, potredsednik DS-a Dušan Petrović traži i utvrđivanje odgovrnosti vlade i Davinićevih dojučerašnjih stranačkih kolega iz G17 plus: "Mene zanima, gospodine Dinkiću, da li vi imate neke odgovornosti za ovo. Gospodin Davinić je bio član G17 plus do pre nekoliko dana, ko je izabrao gospodina Davinića za ministra odbrane? Ko je izabrao Savet ministara? Vrlo je dobro što se bavite istraživanjem ovih činjenica, ali vi ne možete i vaša stranka i koalicija u kojoj se nalazite, da se oslobodi tereta odgovornosti i krivice zato što se ovo dogodilo. Vi ste politički krivi".

Minsitra Davinica jedino su branili radikali, a predsednik Odobra za bezbednost: "Nije ovo prvi put da ima nepravilnosti kada je u pitanju funkcionisanje ovog ministarstva. Podsećanja radi, prilikom usvajanja budžeta Republike Srbije, u Odboru za bezbednost, vaši saradnici i ministri koji su bili prisutni, upozorili su nas, poslanike, da ima dosta nepravilnosti, kada je u pitanju funkcionisanje fonda za reformu vojske. Na osnovu uvida u dokumentaciju isto tada smo ustanovili da ima i te kako velikih nepravilnosti, koje se prvenstveno ogledaju u činjenici što je taj fond za reformu vojske van ingerencija ne samo republičkih organa vlasti, već i mnogih organa, kao što je Ministarstvo za odbranu", kazao je Milorad Mirčić iz SRS, inače predsednik Odbora za bezbednost.

Svi poslanici su saglasni da je neophodno hitno izmeniti Zakon o javnim nabavkama kojima bi se uredila nabavka opreme za vojsku i policiju i kako se više ne bi dolazilo do ovakvih situacija.

Dragić: Dinkić obmanjuje javnost

Zrenjanjinsko preduzeće "Proizvodnja Mile Dragić" negiralo je da su naduvane cene po kojima je ugovorena nabavka opreme za Vojsku Srbije i Crne Gore u periodu od 2006. do 2010. godine.

"Odgovorno tvrdim da ministar Dinkić svesno obmanjuje javnost i saopštava lažne podatke", navodi u saopštenju Mile Dragić, vlasnik istomenog preduzeća.

Ugovorene cene za opremu koja će biti isporučena narednih godina se, kako se ističe, porede sa cenama iz ugovora sklopljenog 1999. godine.
"Dobijen je avans kad je kurs bio šest dinara za jednu marku, pa je cena za avans ostala fiksna, a drugi deo je pratio kurs od 60 dinara za jedan evro", navodi se saopštenju.

Iz tih podataka se, kako objašnjava Dragić, vidi da cena prsluka nije 600 evra već 1.380 evra, a šlemovi se prave u skupljoj i jeftinoj varijanti, koja je namenjena izvozu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

18 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Napadnuti smo: Šaljemo ratne brodove

Švedski premijer Ulf Kristerson izjavio je juče, nakon najave da će ta zemlja prvi put poslati ratne brodove u Baltičko more, da je Švedska izložena hirbidnim napadima, kao i da "nije ni u ratu ni u miru".

9:57

13.1.2025.

1 d

Podeli: