Svet 0

30.01.2025.

11:47

Politiko: Otkriven novi sport – ko će pre do...

Evropa je otkrila novi sport - takmičenje u tome ko će se više zbližiti sa američkim predsednikom Donaldom Trampom, Ppiše briselski portal Politiko, koji dodaje da se lideri i visoki zvaničnici utrkuju u toj disciplini.

Izvor: Tanjug

Politiko: Otkriven novi sport – ko će pre do...
EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Podeli:

Prva komunikacija takve vrste nije dobro prošla, a nakon burnog telefonskog razgovora sa Trampom, danska premijerka Mete Frederiksen brzo je otputovala na evropsku turneju kako bi zadobila podršku Berlina, Brisela i Pariza u vezi namera SAD da preuzmu kontrolu nad Grenlandom.

Drugi lideri strahuju da bi im Tramp mogao uvesti kaznene tarife, navodi Politiko.

Evropski političari stali su u red kako bi došli do novog predsednika SAD i objasnili mu zašto baš oni treba da mu objasne politiku EU.

Spisak pozvanih na inauguraciju sugeriše, međutim, da je Trampov tabor bliskiji sa nekim političarima ekstremne desnice nego sa mejnstrim nacionalnim liderima.

U prvim redovima našla se svakako desničarska italijanska premijerka Đorđa Meloni koja je postala jedini lider iz EU pozvan na inauguraciju Trampa, a već pre toga se susrela srdačno sa njim na otvaranju obnovljene pariske katedrale Notr Dam u decembru.

Tu je zatim i privatni susret ranije ovog meseca u Trampovoj rezidenciji Mar a Lago, kada je on nazvao Melonijevu fantastičnom ženom i pomogao oko oslobađanja italijanske novinarke zatočene u Iranu.

Kako navodi Politiko, ostaje da se vidi koliko su njene veze sa Trampom stvarno duboke, a negativan poen moglo bi biti to što je održavala bliske odnose i sa administracijom bivšeg predsednika Džozefa Bajdena.

Još jedan minus je i izdvajanje sredstava za italijansku odbranu koje je ispod dva odsto BDP-a, a dodatno će se smanjiti ove godine, što je znatno manje od pet odsto koliko Tramp želi da evropske zemlje troše na sektor odbrane.

Drugi kandidat za omiljenog evropskog lidera kod predsednika SAD je mađarski premijer Viktor Orban koji je 2024. dva puta bio pozvan u Mar a Lago, a i ranijih godina upućivao je obilne pohvale Trampu.

Lider SAD je uzvratio čestim pominjanjem Orbana u svojim govorima, nazvavši ga čak "velikim čovekom".

Proruska i prokineska politika mađarskog zvaničnika mogli bi, međutim, znatno umanjiti njegovu popularnost kod Trampa, ocenjuje Politiko.

Osim toga, Orban je javno odbacio zahtev da zemlje EU troše pet odsto BDP-a na odbranu.

"Pitanje da li ćete postati most između američke administracije i EU je relevantno samo ako SAD traže takav most, što se ne može uzeti zdrav za gotovo", kazao je madjarski ministar za pitanja EU Janoš Boka.

Za ulogu posrednika između Evrope i SAD ponudio se i bivši poljski premijer Mateuš Moravjecki, koji je u decembru za Politiko rekao da je on, zajedno sa Melonijevom, idealna osoba za to.

Ova izjava donela mu je poziv na inauguraciju Trampa, a Moravjecki je objavio fotografiju na kojoj se nalazi u društvu sa predsednikom i potpredsednikom Džej Di Vensom, uz komentar da sve brže duvaju vetrovi promene u pravcu Poljske.

Tu je i poljski predsednik Andžej Duda koji je medju evropskim liderima koje Tramp najbolje poznaje pošto se sa njim sreo više puta u prvom mandatu.

Poljski premijer Donald Tusk je malo verovatni kandidat za bliskost sa Trampom zbog ideoloških razlika, dok šef diplomatije Radoslav Sikorski ima bolje šanse i jedan je od prvih evropskih ministara spoljnih poslova koji su razgovarali sa Markom Rubijom nakon što je potvrdjen za državnog sekretara SAD.

Kako piše Politiko, pomaže i to što je Poljska na putu da ispuni Trampov zahtev da evropske zemlje treba da troše pet odsto BDP-a na odbranu.

Jedan od desničara bliskih Trampu je i lider britanske partije Reformista, Najdžel Faraž koji je proslavio pobedu predsednika u vili Mar a Lago u izbornoj noći, a priključio se i njegovoj inauguraciji.

Kako Politiko ističe, njihove politike su veoma slične, ali Faražu ne ide u prilog to što nije šef države ili vlade, a potiče iz Velike Britanije koja sve manje privlači Trampovu pažnju.

Još jedan pripadnik krajnje desnice koji ima blizak odnos sa Trampom je i Francuz Erik Zemur koji je 2022. objavio da političke savete dobija upravo od čoveka koji će kasnije postati 47. predsednik SAD.

U to vreme je Trampova popularnost bila vrlo mala, ali Zemur nije obraćao pažnju na to, a njegova lojalnost i poštovanje nagradjeni su pozivnicom za inauguraciju 20. januara.

Zvaničnik koji bi mogao biti među kandidatima da postane jedan od savetodavaca Trampa je i generalni sekretar NATO Mark Rute koji je bio 14 godina holandski premijer.

Upravo on je čovek na koga se Tramp oslanja kako bi privoleo Evropljane da izdvoje veća sredstava za odbranu.

Holanđanin je prihvatio tu ulogu sa oduševljenjem, a Evropljanima je poručio da je Donald u pravu u svojim zahtevima, upozorivši ih da bi Rusija mogla da im pokuca na vrata ako ga ne poslušaju.

Rute je takođe među nekolicinom evropskih zvaničnika pozvanih u Mar a Lago.

Kada je reč o francuskom predsedniku Emanuelu Makronu, njegov odnos prema Trampu je po principu "toplo-hladno", pa je najpre požurio da mu čestita na izbornoj pobedi, ali je takođe upozorio da Evropa treba da počne da pokazuje mišiće kako bi zaslužila respekt novog predsednika SAD.

Makron nije dobio poziv na inauguraciju, ali insajderi sugerišu da je Trampova odluka da prisustvuje otvaranju obnovljene katedrale Notr Dam znak da francuski lider ima uticaja kod nove američke administracije.

Tramp voli da ističe da je uvukao Makrona u rastući trgovinski rat, a pošto će američki lider u drugom mandatu još više pažnje pridavati lojalnsti, malo je verovatno da francuski predsednik ima pravi recept za uspeh kod njega, ocenjuje Politiko.

Kandidat za bliskost sa Trampom je i lider nemačkih konzervativaca Fridrih Merc koji je na putu da postane vodja najmoćnije evropske ekonomije, što bi ga učinilo najprirodnijim sagovornikom predsednika SAD.

Sam Merc je prošle nedelje izjavio da Nemačka mora preuzeti vodeću ulogu u pregovorima sa Trampom.

Kako je naveo, to bi bilo moguće ako bi Nemačka od SAD kupila lovce F-35, ali ih održavala kod kuće i izgradila neophodne fabrike.

Pošto Tramp voli moć, a Merc bi 24. februara mogao lako postati najmoćniji evropski političar, bio bi adekvatan sagovornik.

Naposletku, među onima koji se nadaju bližem odnosu sa Trampom su predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, zatim visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Kaja Kalas i šef Evropskog saveta Antonio Košta, koji su u vrhu evropskih institucija.

Kako piše Politiko, oni su, međutim, kod Trampa na dnu grupe potencijalnih stranih partnera.

Komentarišući Trampovu naklonost prema nacionalnim liderima a ne EU, jedan evropski diplomata je kazao da je predsednik SAD jasno pokazao da želi da stvara bilateralne odnose.

"To je možda pregovaračka taktika pošto zna da će kada se radi o trgovini morati da ima posla sa EU, ali to je potencijalno problematično", zaključio je diplomata.
 

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: