22.01.2025.
11:54
Osvetnički napad na Rusiju: Otkrivene glavne mete VIDEO
Ukrajinski dronovi prešli su najmanje 650 kilometara 8. januara da bi napali veliki kompleks za skladištenje goriva u blizini ruske baze bombardera Engels u Saratovu, na jugu Rusije.
Šest dana kasnije, dronovi su ponovo napali isto skladište goriva, što je izazvalo požar koji je goreo danima.
Sada ukrajinski dron dugog dometa gađao je fabriku koja proizvodi i održava mnoge ruske bombardere - Fabriku aviona Kazanj, oko 1.100 kilometara od linije fronta u Ukrajini. Korisnici ruskog Telegrama su tokom noći u nedelju prijavili letenje dronova iznad fabrike, kao i eksploziju i požar u obližnjem skladištu goriva, prenosi Forbs.
Dronovi iznad fabrika
"Nebo nad Kazanjem je osvetljeno, a ruski objekti za proizvodnju i popravku strateških bombardera dugog dometa, koji redovno ispaljuju rakete na narod Ukrajine, zapaljeni su“, saopštio je u plamenu ukrajinski centar za strateške komunikacije. rastao i dim je prekrio Kazanj.
"Napad u nedelju uveče bio je samo deo šireg talasa udarnih talasa. U isto vreme dok je Kazanj goreo, ukrajinska municija – dronovi ili projektili – pogodili su fabriku helikoptera u istom gradu. I skladište goriva u Brjanskoj oblasti, na jugu Rusije, samo 40 kilometara od Ukrajine. I biće ih još", kažu u Centru za strateške komunikacije.
Nije poznato koje su vrste dronova korišćene u napadima na Kazanj. Ukrajina je razvila iznenađujuće širok spektar bespilotnih letelica dugog dometa, uključujući i one zasnovane na modifikovanim sportskim avionima A-22. Raniji napadi na Saratov su možda uključivali manje modele kao što su PD-2, Beaver, Liutii i UJ-22 – svi dugi između 1,8 i 3 metra, pokretani propelerom, verovatno vođeni GPS-om i sposobni da lete stotine kilometara sa eksplozivom nosivost.
Teži ciljevi
Posebno je interesantno da su mnogi od nedavnih ukrajinskih napada duboko na rusku teritoriju bili usmereni na skladišta goriva. Ovi napadi dopunjuju kampanju usmerenu na rusku naftnu industriju, posebno rafinerije. Nafta ne samo da pokreće rusku ratnu mašinu, već je i glavni izvor prihoda ruske države.
Uništavanje rezervoara za gorivo koji su povezani sa ruskim bombarderskim bazama – kao i industrijskim objektima povezanim sa tim bazama – verovatno neće u potpunosti zaustaviti rusko bombardovanje ukrajinskih gradova, ali to može učiniti skupljim za Moskvu.
Uništavanje rezervoara goriva i fabrika je lakše nego uništavanje samih bombardera. Bombarderi – 120 Tupoljev Tu-22M, Tu-95 i Tu-160 – lete visoko i brzo, lansirajući krstareće rakete stotinama kilometara od ukrajinskih gradova. Kada su na terenu, raspoređeni su u desetine baza.
S druge strane, rezervoari i fabrike su velike i nepokretne mete. Lak plen ukrajinskih dronova.
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar