22.01.2025.
13:13
Drama u Britaniji; Vlada uputila oštru poruku špijunima: Prestanite
Britanska vlada je upozorila privatnu obaveštajnu i bezbednosnu industriju u zemlji da prestane da radi za neprijateljske države poput Rusije, Kine i Irana.
U novim smernicama za profesionalce u oblasti bezbednosti objavljenim ove nedelje, Ministarstvo unutrašnjih poslova Ujedinjenog Kraljevstva saopštilo je da takav rad rizikuje kršenje novih zakona o nacionalnoj bezbednosti - i da bi čak mogli videti da se profesionalci šalju u zatvor do 14 godina.
Britanskim bezbednosnim kompanijama je rečeno da sprovode dužnu pažnju kako bi osigurali da njihovi klijenti ne rade za stranu silu koja želi da ugrozi interese Ujedinjenog Kraljevstva.
Tajne privatne obaveštajne i bezbednosne kompanije postale su veliki biznis za Ujedinjeno Kraljevstvo poslednjih godina, pri čemu su neki angažovali bivše pripadnike britanskih službi bezbednosti kao deo ponude uvida i analize za svoje dobro plaćene klijente.
Smernice se pozivaju na procene špijunskih agencija MI5 i MI6 da pretnja iz inostranstva "pretežno dolazi iz Rusije, Irana i Kine".
- Procurili dosijei: Devet godina se ćutalo o sovjetskom agentu špijunu
- SBU u akciji: Pohvatani ruski špijuni
- Drama u Evropskom parlamentu: Policija pretresa; oni su špijuni?
Ističe naloge koje strane države mogu tražiti od britanskih bezbednosnih firmi da ih izvrše, uključujući prikupljanje informacija o neistomišljenicima, sticanje zaštićenih ili osetljivih informacija, uključujući i akademske, i sticanje kontrole nad lancima snabdevanja kroz ulaganja.
Predlaže se da kompanije "snažno razmotre" da odbiju posao ako potencijalni klijent radi za javni sektor strane države, ne pruži dovoljno informacija o svom identitetu ili traži od njih da prikupe osetljive informacije.
Sve razumne mere predostrožnosti
Pišući za magazin Citi Securiti, Dan Jarvis, ministar bezbednosti, rekao je da su profesionalci za bezbednost "postali privlačni zastupnici za one koji žele da nanesu štetu Ujedinjenom Kraljevstvu".
"Privatni istražitelji, privatni obaveštajni operativci i službenici za blisku zaštitu imaju specijalističke veštine, pristup informacijama i blizinu sa osobama od interesa koje neprijateljski akteri žele da iskoriste“, rekao je on.
Džarvis je upozorio da direktna umešanost države "možda neće biti odmah očigledna" i da mnogi državni akteri "funkcionišu prikriveno, što otežava otkrivanje njihovih namera ili umešanosti".
"Neke države ciljaju na Veliku Britaniju. preko posrednika — naizgled bezazlenih ljudi ili preduzeća", dodao je on. "Trebalo bi da preduzmete sve razumne mere predostrožnosti da biste se uverili da ne preduzimate štetne aktivnosti za stranu silu".
Privatna obaveštajna industrija je poslednjih meseci postala glavna briga britanskih bezbednosnih službi.
Ken Mekalum, generalni direktor MI5, otkrio je u oktobarskom izveštaju o pretnjama da se Rusija i Iran sve više okreću privatnim obaveštajnim operativcima i kriminalcima da obavljaju posao za njih u Velikoj Britaniji u "smeni koja upada u oči".
Prošle godine Mejl of sandej je izvestio da je policija pritvorila jednog od vodećih britanskih privatnih obaveštajaca na aerodromu u Bristol Sitiju kao deo navodnog gušenja sektora.
Endrju Vordsvort, rođak romantičnog pesnika Vilijama Vordsvorta i koga je elitni časopis Tatler svojevremeno izglasao za najpovoljnijeg neženju u Londonu, suosnivao je privatnu istražnu firmu Raedas 2016. godine. Policija ga je ispitivala o bilo kakvim potencijalnim vezama sa Rusijom, što je firma odlučno negirala.
Vordsvort je za novine rekao da je incident bio "iritantan", ali da je "veoma podržava inicijativu vlade", dodajući: "Kao što se i očekivalo, nije bilo nikakvih naknadnih radnji ili drugih akcija preduzetih protiv mene ili Raedasa".
- Američki vojnik osuđen na 15 godina zatvora zbog odavanja poverljivih podataka
- Obaveštajac FBI: Tramp je ruski špijun
- Uhapšen hrvatski špijun u Srbiji
- Britanija proteruje ruskog atašea za odbranu: Špijun
Upozorenje britanske vlade dolazi pošto se očekuje da će u narednim nedeljama predstaviti dugo odlaganu šemu registracije stranog uticaja (FIRS).
Registar aktivnosti političkog uticaja u UK u američkom stilu. je dizajniran da zaštiti Britaniju od stranih aktera, sa poboljšanim nivoom za određene zemlje i regione za koje se smatra da predstavljaju rizik za interese Ujedinjenog Kraljevstva.
Implementacija FIRS-a je odložena nakon što je U.K. opšti izbori i pokušaj vlade da resetuje odnose sa Kinom.
Ministri su poslednjih nedelja bili pod pritiskom da stave Kinu u njen poboljšani nivo zemalja, posebno nakon otkrića u decembru da postoji navodni kineski špijun povezan sa princom Endrjuom koji radi u Velikoj Britaniji.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar