20.01.2025.
18:38
Vojska gradi "Istočni štit": Sprema se veliki napad na Poljsku?
Poljska je ozbiljno pristupila zaštiti svoje istočne granice, pripremajući se za moguće bezbednosne izazove iz Rusije ili Belorusije.
Do 2028. planira da uloži 2,5 milijardi evra u projekat pod nazivom "Istočni štit", koji će obezbediti višeslojnu odbranu na granici dugoj 800 kilometara, prenosi Indeks.
General Stanislav Czosnek, vođa projekta, istakao je da je agresija Rusije na Ukrajinu ključni podsticaj za ove mere.
"Naš cilj je da budemo dovoljno jaki da sprečimo rat. Učeći iz iskustva Ukrajine, odlučili smo da preduzmemo sve neophodne mere kako bismo bili spremni za svaki mogući agresivni korak Rusije", rekao je general.
Fizičke i elektronske barijere
Istočni štit će uključivati brojne linije odbrane, uključujući protivtenkovske rovove, betonske prepreke poznate kao "zmajevi zubi" i elektronske sisteme zaštite kao što su infracrvene kamere i detektori pokreta. Na pojedinim delovima granice planirano je postavljanje protivtenkovskih mina, koje će se aktivirati samo u slučaju neposredne opasnosti od invazije.
"Do aprila ove godine cela granica sa Belorusijom biće zaštićena i fizički i elektronski", izjavio je brigadni general Robert Bagan. Osim toga, duž granice sa Belorusijom i Kalinjingradskom oblašću već je podignuta metalna ograda od 5,5 metara, obezbeđena bodljikavom žicom, kako bi se sprečio ulazak ilegalnih migranata.
Ključne odbrambene tačke
Posebna pažnja posvećena je tzv Suvalki koridor, strateški važno područje koje povezuje baltičke države sa ostatkom Evropske unije. Stručnjaci smatraju da bi Rusija u slučaju napada pokušala da prekine ovu kopnenu vezu.
Takođe, dodatno je obezbeđen granični prelaz Polovce-Peščatka, koji je zbog migrantske krize zatvoren od juna 2023. godine, jer predstavlja potencijalnu invazijsku rutu iz pravca Belorusije.
Dva scenarija destabilizacije
Poljska se suočava sa dvostrukim izazovom – instrumentacijom migranata i mogućom vojnom pretnjom. Prema poljskim zvaničnicima, migranti iz Afrike i sa Bliskog istoka se organizovano dovode na poljsku granicu da bi destabilizovali Evropsku uniju.
Pored fizičkih pretnji, Poljska je pod stalnim sajber napadima. Prošle godine je zabeleženo oko 100.000 pokušaja napada, što je dovelo do formiranja posebne jedinice od 6.500 stručnjaka za zaštitu digitalne infrastrukture.
Zapadni saveznik i ključna tranzitna zemlja
Poljska je ključna tranzitna ruta za vojnu pomoć Ukrajini, zbog čega dodatno jača svoju mobilnost i kapacitete. Mostovi na istočnoj granici se dodatno jačaju kako bi izdržali prolaz oklopnih vozila.
Kroz projekat Istočni štit, Poljska šalje jasnu poruku – bezbednost i stabilnost ne samo sopstvene teritorije, već i cele Evropske unije, ostaju prioriteti u vremenu sve većih geopolitičkih tenzija.
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar