16.01.2025.
16:09
Opozvani predsednik Južne Koreje odbio dalje ispitivanje
Advokati koji zastupaju opozvanog južnokorejskog predsednika izjavili su danas da će on odbiti dalje ispitivanje nakon što su ga antikorupcijski službenici pritvorili.
Opozvani južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol iskoristio je svoje pravo na ćutanje tokom više od 10 sati jučerašnjeg ispitivanja u sedištu Kancelarije za istragu korupcije visokih funkcionera, nakon velike policijske operacije kojom je pritvoren u svojoj službenoj rezidenciji u Seulu, prenosi AP.
Očekuje se da će istražioci u narednim danima podneti zahtev za njegovo službeno hapšenje.
Antikorupcijska agencija, koja vodi zajedničku istragu s policijom i vojskom kako bi utvrdila je li Junova objava vanrednog stanja predstavljala pokušaj pobune, ima rok od 48 sati da zatraži sudski nalog za njegovo formalno hapšenje ili da ga pusti na slobodu.
"Nalog za pritvor je nevažeći"
Kako piše AP, Junovi advokati tvrde da je nalog za pritvor koji je izdao Okružni sud u zapadnom Seulu nevažeći te su zatražili od Središnjeg okružnog suda u Seulu da razmotri njegovo puštanje. Vreme za valjanost naloga je obustavljeno dok sud razmatra njegov zahtev, što može potrajati do 48 sati.
Danas su Juunovi advokati formalno su izjavili da je policijska akcija u predsedničkoj rezidenciji, sprovedena juče i koja je dovela do pritvaranja šefa države, bila nezakonita te su podneli pritužbe tužiocima.
Jun nije prisustvovao današnjem saslušanju na Središnjem okružnom sudu, koje je bilo deo pregleda naloga za njegov pritvor, zbog sigurnosnih razloga, izjavio je Seok Dong-hjun, jedan od predsednikovih advokata.
Ustavni sud odbio zahtev
Ustavni sud odbio je zahtev Junovih advokata za odlaganjem saslušanja u vezi s njegovim slučajem, zakazanog za danas. Jun i dalje ima pravo prisustvovati saslušanju, čak i dok je u pritvoru.
Ako sud izda nalog za Junovo formalno hapšenje, antikorupcijski istražitelji mogu produžiti njegov pritvor do 20 dana, tokom kojih će slučaj biti prebačen javnim tužiocima radi podizanja optužnice.
Ako tužioci podignu optužnicu protiv Juna za moguće optužbe za pobunu i zlouporabu vlasti, mogao bi ostati u pritvoru do prve sudske presude, koja se obično donosi u roku od šest meseci, rekao je Park Sung-bae, advokat specijaliziovan za krivično pravo.
Prema južnokorejskom zakonu, vođa pobune može se suočiti sa smrtnom kaznom ili doživotnim zatvorom ako bude proglašen krivim, navodi AP.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar