15.01.2025.
11:49
Imenovan je... Da li je to Putin izabrao naslednika?
Vladimir Putin imenovao je u utorak bivšeg upravnika Federalnog sistema bezbednosti i sekretara ruskog Veća sigurnosti Nikolaja Patruševa za svog pomoćnika.
Na istu poziciju imenovao je guvernera Tule, Alekseja Djumina.
Da će Patrušev dobiti novu poziciju nagađalo se otkako ga je na mestu sekretara Veća sigurnosti zamenio bivši ministar odbrane Sergej Šojgu, u iznenadnoj rekonstrukciji u nedelju.
Istog trena kako je zaseo na novo radno mesto, Patrušev je u intervjuu prokremaljskim novinama "Komsomolska pravda" upozorio da bi Ukrajina 2025. godine mogla "prestati da postoji", prenosi Njuzvik.
To je prokomentarisao upitan o nadolazećem drugom mandatu novoizabranog predsednika Donalda Trampa, koji je ranije izjavio kako bi on, da je bio za pregovaračkim stolom s Putinom i Zelenskim, rat završio "u roku od 24 sata". Međutim, još nije jasno kakav stav Tramp planira da zauzme prema ratu Rusije i Ukrajine nakon što bude inaugurisan.
Patrušev je u intervjuu priznao da "značajan deo sveta još uvek gleda u Ameriku", ali je dodao da je "sama američka elita podeljena".
Potom je, odgovarajući na pitanje o mogućim teritorijalnim ustupcima tokom mirovnih pregovora pod Trampom, izneo svoje predviđanje da Ukrajina do kraja godine više neće biti suverena država.
Prvo je naglasio da Rusi osećaju "bratsku" vezu s Ukrajincima zbog "stogodišnjih veza s Rusijom" pre nego što je rekao da su za uništavanje gradova u Ukrajini krivi "nasilno prisiljavanje na neonacističku ideologiju i neobuzdana rusofobija".
"Moguće je da će Ukrajina u narednoj godini potpuno prestati da postoji", zaključio je Patrušev.
Patrušev slično predviđa i Moldaviji
Patrušev je kritikovao i čelnike Moldavije u Kišinjevu zbog "antiruske politike" i rekao da Moldavija takođe možda više neće biti država.
"Ne isključujem da će agresivna antiruska politika Kišinjeva rezultirati time da će Moldavija ili postati deo druge države ili potpuno prestati da postoji", rekao je.
Na njegov istup odmah je reagovalo Ministarstvo spoljnih poslova Moldavije kazavši kako su Patruševljevi komentari "neprihvatljivo mešanje u unutrašnje stvari zemlje i usmereni su na destabilizaciju regiona".
"Republika Moldavija je suverena država koja dosledno ide putem demokratije i evropskih integracija u skladu s voljom svojih građana."
Ukrajinski dužnosnici tek treba da javno odgovoriti na Patruševljeve komentare.
Ko je Nikolaj Patrušev?
Da će Patrušev, nekadašnji šef FSB-a koji je tokom godina stekao renome "Putinovog ličnog špijuna", postati Putinov pomoćnik, znalo se još u maju, kada je objavljeno da će Sergej Šojgu, koji je bio na čelu ministarstva odbrane 12 godina, doći na njegovu poziciju, odnosno postati sekretar Veća sigurnosti.
Glavni "silovik" Kremlja, Putinov centralni "antiamerički borac" i autor političkog programatskog pamfleta "Propast parazitskih država" tokom rata je ojačao do te mere da ga neki otvoreno postavljaju u poziciju Putinova naslednika.
No, to može biti i vrlo skliska pozicija. On, kako piše Zigar u Špiglu, gura na jaku poziciju svog sina Dmitrija Patruševa (47), bankara i političara koji je do maja 2024. bio ministar poljoprivrede, nakon čega je unapređen u zamenika premijera za poljoprivredu.
Čini se da je dinastija Patrušev jako moćna i da se zapravo već sada priprema za neka postputinovska vremena.
Upravo to je njihova najveća slabost, jer bi time postali možda i prejaki za Putina, pa i realna opasnost. No, Patrušev uživa velike simpatije u (većinskom) radikalnom konzervativnom represivnom delu Kremlja.
Zapadni obaveštajni izvori i jedan bivši ruski špijun ustvrdili su za "Vol strit džornal" da je Patrušev lično odobrio ubistvo Jevgenija Prigožina, šefa ruske plaćeničke mreže Vagner. Patrušev je dugo upozoravao Putina da je Prigožin, koji je kritikovao rusku vojsku i njene zapovednike optuživao za gubitke i poraze u Ukrajini, pretnja Kremlju.
Nakon toga, ruski vrh je odlučio da ga eliminiše.
Početkom avgusta Patrušev je naredio da se osmisli plan za konačni Prigožinov pad, a Putin se nije usprotivio. Nekoliko nedelja kasnije Prigožin i njegovi bliski saradnici čekali su uzletanje privatnog aviona. Ono je malo kasnilo zbog sigurnosnih provera. U tom kratkom periodu ispod levog krila podmetnuta je bomba. Trideset minuta posle uzletanja s piste u Moskvi bomba je eksplodirala, a Patrušev saznao da je još jedna misija učvršćivanja Putina, a time i njega samoga, uspela.
- "On je novi Prigožin": Ko orkestrira politički haos u Bukureštu?
- Nastala opšta pometnja: Prigožin je živ? FOTO
- Krenuli Tu-22 i Tu-95; NATO hitno digao avione; PVO sistemi u najvišem stepenu pripravnosti
Patrušev je u Putinovoj najbližoj pratnji odavno. Baš kao i aktuelni ruski predsednik, karijeru u službi ruske države započeo je kao mladi diplomirani inženjer 70-ih. Odmah je vrbovan u rusku obaveštajnu službu Komitet državne bezbednosti (KGB) i nakon obuke u Minsku radio je u kontraobaveštajnoj službi te na zadacima osiguranja finske granice. U službi je ostao i nakon propasti Sovjetskog Saveza, baš kao i njegov današnji šef. Do svog sadašnjeg položaja se uspeo izvršavajući i implementirajući Putinove politike.
Kada je Putin postao premijer u vladi Borisa Jeljcina, Putin je Patruševa predložio za svog naslednika u KGB/FSB-u. Patrušev je u intervjuima govorio kako će osvežiti i modernizovati rusku špijunsku službu.
Patrušev je zadužio Putina kada se ovaj našao u velikom koruptivnom skandalu s jednom privatnom kompanijom. Upravo je Patrušev, navodi se u članku "Vol strit džornala" koji se poziva na audio-snimke iz kancelarije ukrajinskog predsdnika, otputovao u Kijev i od ukrajinskih službi preuzeo kompromitujući materijal. Nakon toga počeo je obračun s ruskim opozicionarima. Smatra se da upravo do Patruševa vodi trag njihovih likvidacija po Evropi i svetu.
Nakon napada na SAD 11. septembra Patrušev je nastojao da podstakne saradnju u borbi protiv terorizma sa zapadnim službama, ali slučajevi trovanja Rusa u inostranstvu zaustavili su saradnju sa zapadne strane.
Njegov položaj kroz decenije doneo mu je titulu drugog najmoćnijeg čoveka u Rusiji. U tekstu u "Vol strit džornalu" napominje se kako je Patrušev nadgledao pokušaj državnog udara u Podgorici dok je Crna Gora ulazila u NATO. Nakon što je operacija osujećena, Patrušev je doleteo u Beograd, obećao vladi da neće završiti u problemu zbog pomoći Moskvi, a ruske operativce transportovao natrag u Rusiju.
Patrušev mnogo putuje po svetu i u Putinovo ime susreće se sa svetskim političkim vrhom. Jedan bivši službenik Bele kuće za "Vol strit džornal" je rekao da je Patrušev glavna karika između Moskve i Pekinga.
Za Patruševa se zna da prezire medije, informiše se iz izveštaja ruskih obaveštajnih službi te da je u intervjuima i govorima spominjao teorije zavere.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar