15.01.2025.
8:43
Ameriku čeka novi Perl Harbur; Samleće ih?
Američki aerodromi u Pacifiku su izuzetno ranjivi usled naprednog kineskog vazduhoplovstva i raketnih sposobnosti, što stvara veliki rizik od ogromnih gubitaka pre nego što potencijalni sukob Pekinga i Vašingtona uopšte i započne.
Naime, istraživački centar Instituta Hadson objavio je izveštaj u kojem se navodi da se američki aerodromi u zapadnom Pacifiku suočavaju sa ranjivošću jer su Oružane snage NR Kine znatno nadmašile napore SAD da ojačaju infrastrukturu svojih aerodroma, preneo ruski portal Raša tudej Balkan.
Prema podacima iznetim u dokumentu, kineska vojska je udvostručila broj svojih "ojačanih skloništa (kaponira) za avione" na više od 3.000 i izgradila produžene piste, dok je istovremeno američka vojska izgradila svega dve od ranih 2010-ih.
U izveštaju se navodi da ovaj disparitet ostavlja američke vazduhoplovne baze izloženim preciznim raketnim udarima, a većina gubitaka aviona u potencijalnom sukobu se očekuje upravo na zemlji.
Dodaje se i da napori Kine u domenu utvrđivanja omogućavaju stalno obavljanje vazdušnih operacija pod napadom, što predstavlja stratešku prednost.
Nasuprot tome, ističe se da oslanjanje SAD na pristupe iz doba Hladnog rata i minimalna ulaganja u otpornost vazduhoplovnih baza povećavaju operativne rizike i podstiču kinesku agresiju.
Kao rešenje, istraživači sa Instituta Hadson predlažu višegodišnju kampanju usmerenu na jačanje američkih baza u Pacifiku, raspoređivanje aktivne i pasivne odbrane, ali i redizajniranje strukture raspoređenih snaga, kako bi bile osposobljene za delovanje sa udaljenih i raštrkanih lokacija.
Sa druge strane, ukoliko se ove mere ne primene, sa instituta upozoravaju da SAD rizikuju da izgube vazduhoplovnu superiornost u Indo-Pacifiku, zatim da se suoče sa "destabilizujućim strateškim disbalansom" koji bi mogao da izazove preemptivne akcije kineske vojske.
Međutim, na osnovu pisanja portala "Vor zoun", specijalizovanog za vojne teme, deluje da Vašington neće u skorije vreme preduzeti mere kako bi pokušao da preokrene situaciju u svoju korist.
Naime, pomenuti portal je u decembru preneo vest da su u novom Akcionom planu za instalaciju infrastrukture Ratnog vazduhoplovstva SAD, planovi za izgradnju novih skloništa za aviona u velikoj meri izostavljeni, uprkos tome što se priznaje da se postojeće baze više ne mogu smatrati (sigurnim) utočištima i da moraju da rade pod napadom.
Nisu samo baze problem, već i avioni i brodovi
Međutim, početkom januara otkriven je još jedan problem sa kojim bi SAD mogle da se suoče u Pacifiku.
Tokom svog obraćanja u vazduhoplovnoj bazi "Edvards", brigadni general američke vojske Dag Vikert izjavio je da će Kina uskoro imati brojčanu nadmoć nad SAD u odnosu 12 na prema 1, kada je u pitanju broj savremenih borbenih aviona.
Kako bi se bolje razumela težina izjave ovog američkog oficira, neophodno je istaći da se radi o komandantu 412. vazduhoplovnog puka za testiranje stacioniranog u pomenutoj bazi.
Ova jedinica važi za jednu od najvažnijih u sastavu Ratnog vazduhoplovstva SAD, zadužena za ispitivanje i evaluaciju, upravljajući svime - od aviona i sistema naoružanja do najsavremenijih softvera i simulacija.
"Sa timom sastavljenim od preko 5.000 profesionalaca, jedinica raspolaže flotom od 90, sa oko 30 različitih dizajna, aviona spremnih za let.
Godišnje obave više od 7.400 misija, uključujući skoro 2.000 posvećenih testiranju, osiguravajući da (američko) Vazduhoplovstvo ostane u prednosti, navodi se u opisu 412. vazudhoplovnog puka na portalu "Avijejšnist".
Vikert je tokom obraćanja istakao i brzinu kojom kineska vojska napreduje, naglasivši da je njen tempo modernizacije "bez presedana", te da daleko nadmašuje tempo SAD.
Nema sumnje da je američki general na umu imao nove kineske letelice, za koje se pretpostavlja da su borbeni avioni šeste generacije ili stelt bombarderi.
Prema njegovim rečima, do 2027. godine, u regionu Pacifika, kineska vojska će imati 12 puta više savremenih borbenih aviona u odnosu na SAD, dok će odnos aviona pete generacije biti pet na prema tri, a u broju aviona za pomorsko patroliranje tri na prema jedan.
Kada su u pitanju bombarderi, flota kineske vojske od 225 bombardera sa posadom nema konkurenciju u regionu. Na morima u regionu Pacifika, Oružane snage NR Kine imaju prednost tri na prema jedan u nosačima aviona i desantnim brodovima, prednost veću od šest na prema jedan po broju savremenih podmornica i zapanjujuću prednost od devet na prema jedan po broju savremenih višenamenskih ratnih brodova.
"Nikada nismo bili manji, niti smo imali stariju opremu", rekao je Vikert i dodao: "U međuvremenu, kineska vojska je postala najveća i savremenija nego što je ikada bila. To je rizik, to je neizvesnost."
Komentari 13
Pogledaj komentare Pošalji komentar