14.01.2025.
15:29
Dižu se tenzije, doneta odluka: NATO opkoljava
Zemlje NATO-a odlučile su da radikalno povećaju svoje vojno prisustvo na Baltiku, rekao je poljski premijer Donald Tusk novinarima posle samita zemalja Severnoatlantske alijanse u Baltičkom regionu.
On je predložio patroliranje u saradnji sa NATO-om i nacionalnim jedinicama, naglasivši da su takve mere neophodne kako bi region bio obezbeđen, prenela je agencija Pap.
"Rastuća ruska agresija nam govori da donosimo odluke koje su u nekom smislu bez presedana. U ovom slučaju govorimo o radikalno pojačanom prisustvu NATO-a u Baltičkom moru", dodao je.
Prema njegovim rečima u Baltičkom moru, i na dnu i na površini, je široku infrastrukturu, u rasponu od kablova i gasovoda do proizvodnih platformi i vetroelektrana.
"Još nismo odlučili koje će zemlje i u kom obliku pojačati svoje prisustvo na Baltiku. Poljska mornarica, kao što znate, ima ograničene mogućnosti", objasnio je Tusk.
Generalni sekretar alijanse Mark Rute je na samitu rekao da NATO pokreće novu misiju zaštite podvodnih kablova u regionu Baltičkog mora.
Rute je na sastanku u Helsinkiju sa liderima zemalja članica NATO koji se nalaze na Baltičkom moru rekao da će misija biti nazvana "Baltička straža", preneo je AP.
"To će podrazumevati niz sredstava, uključujući fregate i pomorske patrolne avione, između ostalog i pojačaće našu budnost na Baltiku", rekao je Rute na konferenciji za medije.
- Napadnuti smo: Šaljemo ratne brodove
- Istraga napreduje: Pronađeno sidro FOTO
- Berlin se oglasio: "Ovo je signal za uzbunu"
- Tenzije u Baltičkom moru ne prestaju: "Sumnjivi" brod premešten VIDEO
- NATO zemlja "na nogama": Odgovorićemo
- Tenzije zbog kabla: Ogromna sabotaža i opet Rusi krivi? Zadržan brod iz tajne flote koji je napravio haos
On je, takođe, rekao da će mala flota pomorskih dronova biti raspoređena "da bi se obezbedio pojačani nadzor i odvraćanje".
Sastanak je usledio nakon niza incidenata na Baltiku koji su pojačali zabrinutost zbog, kao je saopšteno,"mogućih ruskih aktivnosti u regionu".
Najavljujući novu operaciju, Rute je napomenuo da je više od 95 odsto internet saobraćaja obezbeđeno preko podvodnih kablova, a 1,3 miliona kilometara kablova garantuje procenjene finansijske transakcije u vrednosti od 10 biliona dolara svakog dana.
"Cela alijansa je videla elemente kampanje za destabilizaciju naših društava putem sajber napada, pokušaja atentata i sabotaže, uključujući moguću sabotažu podvodnih kablova u Baltičkom moru", rekao je on.
Rute je kazao da protivnici NATO moraju da znaju da alijansa neće prihvatiti napade na njenu ključnu infrastrukturu, ističući da će biti učinjeno sve što je u njenoj moći da se osigura uzvratna reakcija, da se obezbedi da se vidi šta se dešava i da se onda preduzmu naredni koraci kako se to više ne bi ponovilo.
Incidenti sa oštećenjem infrastrukture u Baltičkom moru dogodili su se novembra 2024, kada je prekinut telekomunikacioni kabl C-Lion1 između Finske i Nemačke , kao i komunikacioni kabl između Švedske i Litvanije. Tada su vlasti za incident posumnjale na kineski teretni brod Ii Peng 3.
U decembru je oštećen kabl za napajanje EstLink 2 između Finske i Estonije, zajedno sa još četiri komunikaciona kabla koji povezuju Finsku sa Estonijom i Nemačkom.
Zvaničnici su posumnjali zakona sumnjaju da je tanker pod zastavom Kukovih ostrva Eagle S oštetio kablove sa sidrom u Finskom zalivu.
Emiter SVT, pozivajući se na švedskog ministra civilne odbrane Karl-Oskara Bohlina, izvestio je u utorak da je još jedan podmorski kabl između Švedske i Finske u Baltičkom moru oštećen iz nepoznatih razloga.
Komentari 4
Pogledaj komentare Pošalji komentar