27.12.2024.
22:24
Potpuni slom? Gube teritorije
Nakon iznenadne ofanzive ranije ove godine, ukrajinske snage su izgubile oko polovinu teritorije koju su osvojile u ruskom regionu Kursk, a mogle bi da izgube i ostatak u narednim mesecima, navode američki zvaničnici.
Oni dodaju da bi to lišilo Kijev važne pozicije za pregovore o primirju sa Rusijom, prenosi Blumberg.
Ukrajinska vojska već ima problem sa nedostatkom ljudstva i neizvesnošću oko buduće isporuke oružja I pomoći od SAD i drugih saveznika, dok se bori da zaustavi napredovanje ruskih snaga na istoku.
U Kursku su ukrajinske snage takođe suočene sa oko 12.000 severnokorejskih vojnika koji su pojačali ruske snage.
Uz pojačane napore Moskve da istisne ukrajinske snage iz Kurska, one bi mogle da zadrže teritorije samo do proleća pre nego što budu prinuđene na povlačenje, navode američki zvaničnici koji nisu želeli da budu imenovani.
- Američki obaveštajac isprozivao Bajdena: "Propala politika"
- Totalni fijasko: Gube hiljade vojnika FOTO/VIDEO
- "Lavrov je patološki lažov"
Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp je kazao da želi da privede rat brzom kraju, a dvema stranama bi mogli biti potrebni meseci da se slože oko primirja, navodi američka agencija.
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je u četvrtak da nije upoznat sa navodnim predlogom nove Trampove administracije o zamrzavanju sukoba, ako bi Rusiji bile date garancije da Ukrajina neće ući u NATO u narednih deceniju ili dve.
Prema njegovim rečima, takav dogovor definitivno ne bi odgovarao Rusiji. Pošto Rusija trenutno ima prednost na ratištu, mogla bi da odugovlači pregovore dok nastoji da od Ukrajine uzme što više teritorije pre njihovog početka i mogućeg zamrzavanja sukoba, navodi Blumberg.
Kako ukazuje jedan američki zvaničnik, namere Ukrajine u Kursku nikada nisu bile da zadrže tu oblast već da izazovu šok kontranapadom i nanesu gubitke ruskim snagama, pa bi se povlačenje ukrajinskih snaga odatle moglo ipak smatrati taktičkim uspehom.
Uprkos mogućem povlačenju ukrajinskih vojnika, njihov upad u Kursk je već naneo velike gubitke ruskim i severnokorejskim snagama, navodi agencija. Zvaničnik Instituta za izučavanje rata Džordž Baros, kaže da je oduvek jasno da bi Rusija mogla da povrati Kursk ako želi, ali dodaje da je ukrajinski upad pokazao da ruska međunarodna granica nije u potpunosti zaštićena.
Ako bi ruske snage krenule u kontraofanzivu u Kursku, verovatno bi mogle da pošalju dodatne severnokorejske vojnike, ukazuje jedan od američkih zvaničnika.
- Umalo podignuti NATO avioni; Ljudima naređeno: Sklanjajte se
- Direktan sukob sa SAD? "Da, očigledno je da vodi u nuklearni rat"
Čak i bez tih vojnika, Rusija za sada i dalje može da kompenzuje sopstvene gubitke, koji prema američkim procenama iznose 1.200 ljudi dnevno.
Usled neizvesnosti oko Kurska, ruske snage nastavljaju da napreduju na istoku Ukrajine, prema Pokrovsku, važnom logističkom čvorištu preko kojeg Kijev prebacuje snage na front.
Dok ukrajinske trupe mogu da drže Pokrovsk još neko vreme, jedan od američkih zvaničnika ukazao je da je pitanje vremena kada će ga ruske snage opkoliti, ostavljajući ukrajinskim snagama dilemu da li da se povuku ili predaju.
Komentari 18
Pogledaj komentare Pošalji komentar