25.12.2024.
10:53
Ovo je krucijalno pitanje i niko se nije usudio da ga postavi Putinu; A šta ako je njegov odgovor "NE"?
U poslednjoj radnoj sedmici pre Božića evopski zvaničnici koji su se okupili na sastanku, želeći da pošalju istorijsku poruku, otkrili su zapravo nešto sasvim drugo – totalno rasulo.
"Unutar EU-a nemate konsenzus, a ako nemate konsenzus, ne možete delovati u ime Evropskog saveta", grmeo je mađarski premijer Viktor Orban, koji je dugo bio trn u oku što se tiče pokušaja da se stvori koherentan evropski stav prema Rusiji.
"Takođe moramo da znamo više o planovima sledeće američke administracije na nivou EU-a", priznala je Ursula fon der Lajen, prenosi Jutarnji list.
"I tu leži srž stvari. Uprkos više od godinu dana upozorenja da bi povratak Donalda Trampa na poziciju američkog predsednika mogla da postane stvarna mogućnost", piše britanski Telegraf, Evropa nije uspela da osmisli snažnu, nezavisnu strategiju tokom cele 2024. godine.
- Ovo je novi plan Vladimira Putina za Rusiju
- Nemci u strahu: Pravi se lista bunkera; Putin će ih razneti?
Sada, sudbina Evrope, takođe i Ukrajine, ostaje vezana uz dobru volju saveznika koji bi se uskoro mogao pokazati nepouzdanim, piše dalje britanski list.
Kako se dalje navodi, istoričari bi stoga mogli da se osvrnu na ovaj sastanak kao na priznanje Evrope da joj nije preostao drugi izbor nego da traži neko čudo s druge strane Atlantika i nada se da će Donald Tramp sklopiti povoljan mirovni sporazum s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
Ali sve se to zasniva na jednoj velikoj pretpostavci - da će Rusija smisleno doći za pregovarački sto početkom 2025. Ono što, čini se, baš niko ne pita jeste: A što ako to ne učini?
S obzirom na dinamiku na bojnom polju i ciljeve Moskve, mnogi su uvereni da će Putin nastaviti ratovati sve dok mu to njegova ekonomija bude dozvoljavala.
Kremlj bi se u januaru mogao ponašati kao pomirljiv, tvrdeći da je otvoren za značajne razgovore, ali što ako su njegovi predlozi neprihvatljivi za Ukrajinu i njene saveznike, zapitao se Telegraf i dodao da je to ključno pitanje koje se u Evropi gotovo u potpunosti zanemaruje.
- "Šta može biti neljudskije?" FOTO
- Jeziva Putinova pretnja je ostvarena: Poslati bombarderi TU-95; NATO odmah digao avione
Za Ameriku bi izbor mogao biti lak: povlačenje. Šta je onda sa Evropom koja nije uspela da se adekvatno pripremi za taj scenario, a ipak ne može da dopusti pad Kijeva?
Razmišljajući o ovoj slepoj ulici, novinar Telegrafa Frensis Dirnliej prisetio se molbe Vudroa Vilsona iz 1917.: "Samo mirna Evropa može biti stabilna Evropa. Mora da postoji ne samo ravnoteža moći, već zajednica moći; ne organizovana rivalstva, već organizovani zajednički mir."
Ipak, nastavlja on, čini se da su danas mnogi na Zapadu napustili ta načela, umesto da su prihvatili jezik sirove snage - "ravnoteža moći" i "sfere uticaja" izrazi su koje prečesto čujemo
"Moralno, Zapad ne bi trebalo uopšte da teži pregovorima; trebalo bi da teži porazu Rusije. Neuspeh da se to učini odražava opasno prećutno pristajanje koje je izgrađeno na pogrešnim idejama", navodi novinar Telegrafa.
Ali, nastavlja se dalje u tekstu, čak i ako se pregovori nastave, ishodi bi zaista mogli da budu turobni.
Rusija bi mogla direktno da odbije pregovore, ostavljajući Evropu nespremnom samostalno da naoružava Ukrajinu, dok joj Tramp s druge strane uskraćuje podršku.
Kao alternativa, Putin bi mogao da glumi dobru veru, da odugovlačiti pregovore dok rat traje, samo da bi ponudio užasan dogovor: Ustupite Rusiji teritorije bez smislenih bezbednosnih garancija koje bi Ukrajina ili Evropa mogle da prihvate.
Komentari 9
Pogledaj komentare Pošalji komentar