17.12.2024.
17:27
Nakon pada Asada otkrivena strašna istina... VIDEO
Nakon nestanka Bašara el Asada, u Siriji se može videti i snimiti mnogo toga što je ranije bilo nemoguće dokumentovati.
Na primer, stepen umešanosti režima u trgovinu kaptagonom, amfetaminom koji je sličan spidu, koji je zahvatio Siriju i Bliski istok, bio je poznat, ali nemoguće je zabeležiti, osim zaliha otkrivenih na carini ili na zabavama.
Nova sirijska vlada, Haiat Tahrir al-Šam (HTŠ), preuzela je vile i fabrike koje su pripadale nacionalnim narko-bosovima i bila je željna da pokaže štampi kako je napravljen kaptagon i ko je to uradio.
Skaj njuz je posetio dve lokacije, privatnu vilu blizu libanske granice i fabriku kaptagona na periferiji Damaska.
Prvo se osetio oštar miris.
Čuvari u vili, koja liči na scenu iz serije Brejking Bed, kažu da im to zadaje glavobolje. Spalili su zalihe kaptagon tableta, ali su zadržali sirovinu - burad kofeina i vreće nečega što pomalo liči na brašno i alkohol. Kažu da im je rečeno da bi to moglo biti korisno za medicinu.
"U Idlibu, kao što znate, toga nije bilo. Svako ko se bavi takvim aktivnostima bio bi izbačen iz grada. Naravno, znali smo šta se dešava u ostatku Sirije. Režim je slomljen. Ekonomija je bila mrtva, pa su se finansirali novcem od droge", kaže Abu Baker, vojnik HTŠ-a.
Susedne vile pripadale su oficirima iz sirijske 4. oklopne divizije, koju je predvodio Asadov ozloglašeni brat Maher.
Ova posebna vila bila je u vlasništvu čoveka koji čuvari HTŠ-a zovu pukovnik Basim. U njemu je bila smeštena laboratorija za proizvodnju lekova.
"Uterao je strah u kosti svima koji su ovde živeli"
"Basim je bio važan na ovim prostorima i uterao je strah u kosti svima koji su ovde živeli, sve je bilo zabranjeno", kaže Abu Bilal, farmer koji živi u komšiluku.
Naređeno mu je da napusti svoj dom kada je počela izgradnja vile, a usudio se da se vrati tek kada je pao režim: "Iskreno sam bio šokiran kada sam saznao za drogu ovde, za ove strašne operacije koje su uništavale zemlju, nisam znao ništa o toj drogi."
Mnogi su dugo upozoravali na pogubne posledice kaptagona, koji je krijumčaren u susedne zemlje.
Narkobosovi režima bili su pod sankcijama SAD, EU i Velike Britanije. Ograničavanje sirijskog izvoza kaptagona trebalo je da bude adut u Asadovim pokušajima da normalizuje odnose sa drugim arapskim državama.
Ogromne hrpe tableta
To je, prema podacima Svetske banke, bio ključni sektor ratom razorene sirijske ekonomije, vredan između 1,9 i 5,6 milijardi američkih dolara. Ni sirijski BDP nije bio značajno veći – prošle godine 6,2 milijarde dolara.
Fabrika je proizvodila čokoladu i čips iznad zemlje, a narkotike ispod. Tablete su bile skrivene unutar električnih komponenti, čak i plastičnog voća. Prekrivali su podove ćilimima. Bilo je ogromnih hrpa tableta kaptagona, svaka vredna 2 do 20 dolara, u zavisnosti od toga gde su prodate.
Sirija je bila narko-država
"Pobegao sam iz rata u Egipat 2014. godine", kaže vlasnik fabrike Mohamed al Tut, koji se upravo vratio u Siriju posle decenije odsustva, i nastavlja:
"Dok sam bio tamo, saznao sam da su Amer Khaiti sa Bašarom al-Asadom i njihovim bandama preuzeli moju fabriku po nalogu teroriste Mahera al-Asada. Pretvorili su moj pogon za proizvodnju hrane u objekat za drogu. Tražio sam svoju fabriku nazad, ali niko mi nije pomogao."
Maherova četvrta divizija je možda nestala, ali trgovina kaptagonom uključuje veliki broj igrača. Prelazak Sirije u narko-državu bio je relativno brz. Oporavak se možda neće dogoditi tako brzo.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar