13.12.2024.
17:50
Opkoljeni ratnim brodovima: Kim će ih zbrisati? FOTO
Kineske vojne vežbe održane su blizu Tajvana ranije ove nedelje, a kineske vlasti su 9. decembra najavile sedam rezervisanih oblasti vazdušnog prostora koje su trajale do 11. decembra što je najveće raspoređivanje brodova kineske mornarice oko Tajvana od 1996.
Vežbe, kako prenosi Diplomat, su reakcija na prvo putovanje tajvanskog predsednika Laj Čing Tea, tokom kojeg je posetio Maršalska ostvarva, Palau i Tuvalu.
Lai je prilikom posete izjavio da je dva puta odseo u SAD, prva stanica su bili Havaji gde je posetio Biskupski muzej i govorio o vezama između tajvanskih i austronezijskih naroda.
Takođe je razgovarao putem video poziva i sa bivšom predsednicom Predsedničkog doma SAD Nensi Pelosi.
On je posetio i Guamu gde je nastavio razgovore sa američkim liderima, Majkom Džonsonom, Hakimom Džefrisom i senatorom Rodžerom Vikerom, vodećim republikanskim članom Senatskog komiteta za oružane snage.
Guam je naročito američka teritorija najbliža Tajvanu, zbog čega su se pojavila upozorenja da bi Kina mogla izvesti preventivni raketni napad na Guam u slučaju sukoba oko Tajvana.
Najava kineskih vojnih vežbi dogodila se ubrzo nakon što se Lai vratio na Tajvan uveče 6. decembra.
Ipak, Američki institut na Tajvanu, izjavio je da ne gleda na vežbe kao na odgovor na tranzit Lai. Umesto toga, AIT je rekao da su vežbe deo šire regionalne asertivnosti Kine proteklih godina, koja nije usmerena samo na Tajvan.
Uoči Laijevog puta, zvaničnici tajvanske vlade su takođe upozorili da smatraju da je verovatnoća da će Kina sprovesti vojne vežbe kao odgovor, i pozvali Kinu da bude uzdržana.
Iako se to očigledno nije dogodilo, Kina zapravo nije najavila novi set vežbi.
Kina je ranije ove godine izvela dve serije vežbi u maju i oktobru, kao odgovor na Laijevu predsedničku inauguraciju, odnosno Dan državnosti Tajvana pod nazivom ''Joint Sword 2024A'' i ''Joint Sword 2024B'', međutim kineske vežbe ove nedelje nisu dobile zvaničan naziv.
Ovo je dovelo do spekulacija da Kina možda ima za cilj da kriterijume po kojima odlučuje da pokrene vežbe zadrži nejasnim i da projektuje percepciju da može da izvede vojne vežbe usmerene na Tajvan kad god poželi, kao sredstvo da Tajvan drži na oprezu.
- Opkoljeni su sa 90 brodova: Pogrešan korak i kreće rat?
- Digli uzbunu: Raspoređena najveća flota u poslednjih 30 godina...
- Raspoređeni su; Podignut nivo uzbune, vojska je u stanju "borbene gotovosti"; Kina se sprema
Istovremeno, Kina je nagovestila svoju nameru da održi seriju vežbi kroz šablon imenovanja vežbi ''Zajednički mač'', verovatno nastojeći da vojne vežbe usmerene na Tajvan postanu rutinske.
Tokom kineskih neimenovanih vežbi, Rojters je 9. decembra izvestio, pozivajući se na neimenovane izvore u tajvanskom odbrambenom establišmentu, da je otkriveno 90 kineskih brodova, od kojih su dve trećine bili brodovi mornarice, a ostali brodovi obalske straže.
Međunarodni odgovori na vežbe su bili relativno prigušeni, a veruje se da su razlog drugi međunarodni politički događaji, kao što je predsednik Jun Suk Jol iznenada proglasio vanredno stanje u Južnoj Koreji ili iznenadni kolaps višedecenijskog režima Bašara Al Asada u Siriji.
Tajvanska javnost, kako mediji prenose, nije imala jaku reakciju na kineske vojne vežbe usmerene na Tajvan, čak i kada ove akcije dominiraju međunarodnim naslovima, kao tokom posete Pelosije Tajvanu.
Javnost je možda postala naviknuta na kineske pretnje nakon decenija raketa usmerenih na Tajvan – što je ogromna suprotnost prošlim decenijama, kada su kineske vojne pretnje dovele do talasa migracija sa Tajvana.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar